299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb img 20201103 093032 Thumb yaris jazz2 Thumb 15 Thumb yaris jazz1 Thumb honda jazz vs toyota yaris test 2021 autozurnal.com 1 Thumb honda jazz vs toyota yaris test 2021 autozurnal.com 2 1024x597 conti wc8s sk Thumb honda jazz vs toyota yaris test 2021 autozurnal.com 3 Thumb honda jazz vs toyota yaris test 2021 autozurnal.com 4 Thumb honda jazz vs toyota yaris test 2021 autozurnal.com 5 Thumb honda jazz vs toyota yaris test 2021 autozurnal.com 6 Thumb honda jazz vs toyota yaris test 2021 autozurnal.com 7 Thumb honda jazz vs toyota yaris test autozurnal.com 1 1024x597 conti wc8s sk Thumb honda jazz vs toyota yaris test autozurnal.com 2 Thumb honda jazz vs toyota yaris test autozurnal.com 3 Thumb honda jazz vs toyota yaris test autozurnal.com 4 Thumb honda jazz vs toyota yaris test autozurnal.com 5 Thumb honda jazz vs toyota yaris test autozurnal.com 6 Thumb honda jazz vs toyota yaris test autozurnal.com 7

POROVNANIE Toyota Yaris Hybrid a Honda Jazz Hybrid: Japonské prekvapenia

V porovnávacom teste sa nám zišli zdanlivo rovnaké autá. Obe sú malé, japonské, s hybridným pohonom... Dokonca aj farbu majú podobnú. Prinášame porovnanie hybridov Toyota Yaris a Honda Jazz.

Honda Jazz sa proporciami hlási k pomaly vymierajúcim minivanom. Má krátku prednú kapotu a obrovské čelné sklo. Výhľad šikmo von cez zdvojené stĺpiky je veľmi individuálna záležitosť. Každopádne Jazz dáva šoférovi pocit, akoby riadil električku. Kabína je presvetlená, ale keď sa slnečné lúče v lete oprú do rozmerného čelného skla, klimatizáciu budete zapínať skôr ako v Toyote Yaris. Tá sa s nástupom štvrtej generácie premenila na mestského rebela. Šírka si medzigeneračne polepšila o päť centimetrov a blatníky sú také masívne, že aj najväčšie sériovo montované kolesá (205/45 R17) sú v nich trochu utopené. Kabína nehýri svetlom ako konkurenčný Jazz, ale problém s výhľadom šikmo dopredu nemáme. Hoci jedným dychom dodávame, že od novej platformy GA-B s veľkorysým využitím vysokopevnostných ocelí sme čakali tenšie predné stĺpiky.

Na prvý pohľad je jasné, že každý Japonec cieli na trochu iný okruh zákazníkov. Napriek tomu sme ich postavili proti sebe a hlavná motivácia je pod kapotami. Honda Jazz a Toyota Yaris sa pýšia samonabíjacím hybridným pohonom. Čiže batériu netreba nabíjať z externého zdroja, ale obe autá dokážu jazdiť aj čisto na elektrinu. Jazz s iným ako hybridným pohonom nekúpite, Yaris ponúka aj čisto benzínovú alternatívu.

Toyota Yaris a Honda Jazz fungujú podobne

Pikantnú príchuť porovnávaciemu testu dáva fakt, že obe značky pristúpili ku konštrukcii hybridného pohonu inak. Honda má silnejší trakčný elektromotor (80 kW/109 k, 252 Nm), ktorý veľmi často - a v meste prakticky vždy - sám ženie auto vpred. Atmosférický benzínový štvorvalec 1.5 VTEC (72 kW/98 k) obyčajne roztáča generátor a vyrába elektrinu. K pohonu auta sa fyzicky pripája až vo vyšších rýchlostiach, približne nad 70 km/h. Oba motory roztáčajú kolesá napriamo – každý má vlastnú jednostupňovú prevodovku. 

Toyota sa spolieha na úzku spoluprácu elektromotora (59 kW/ 80 k, 141 Nm) a atmosférického benzínového trojvalca 1.5 i-VVTi (68 kW/88 k). Spaľovák sa k pohonu pripája kedykoľvek, preto Toyota udáva aj kombinovaný výkon systému, a to 85 kW (116 k). Krútiace momenty oboch motorov na kolesá prenáša pomerne jednoduché planétové súkolesie. Japonci mu hovoria delič výkonu. 

Honda (na obrázku hore) stavila na štyri valce a priame vstrekovanie benzínu. Trojvalec v Toyote si vystačí so vstrekovaním do nasávacieho potrubia. Oba motory majú prepracované časovanie ventilov a fungujú v Atkinsonovom cykle.

Teória je jedna vec a prax druhá. Spoza volantu sa oba hybridné pohony zdajú byť rovnaké. Ak je v batérii práve dostatok energie, Jazz i Yaris vedia plávať mestom čisto na elektrinu. Keď však šofér intenzívnejšie šliapne na plyn, zobudia sa benzínové motory. V Honde preto, aby vyrábal elektrinu. V Toyote pomáha elektromotoru, prípadne tiež vyrába elektrinu. Pocit z jazdy je podobný. Ani o jednom aute nemôžeme povedať, že by na elektrinu dokázalo prejsť viac. Napokon, o tom samonabíjacie hybridy ani nie sú. Dôležité je, aby autá využívali elektrinu čo najčastejšie, lebo potom klesá spotreba benzínu. Mimochodom aj kapacity lítiovo-iónových batérií sú takmer zhodné: Honda 0,86, Toyota 0,76 kWh.

Špeciálne v meste sa šofér môže pohrať s plynovým pedálom a takto mierne zasiahnuť do inak plne automatického manažmentu hybridných pohonov. Jemné uvoľnenie a opätovné zošliapnutie plynu obyčajne v oboch autách aktivuje elektrický mód. Trojvalec počuť
Pýtate sa na rozdiely? Tie sú v kultúre jazdy. Honda svojím charakterom viac pripomína elektromobil. Jej benzínový motor je na pomery tejto veľkostnej kategórie famózne akusticky utlmený. Pokiaľ autu vyslovene nestojíte na krku v snahe veľmi dynamicky akcelerovať, budete si užívať tichú a kultivovanú jazdu. Elektromobily vzdialene pripomína aj režim B, ktorý si môžete zapnúť voličom prevodovky. Ide o intenzívnejšiu rekuperáciu a zároveň brzdenie elektromotorom. Auto po uvoľnení plynového pedála intenzívne spomaľuje, takže v meste sme na brzdu siahali iba pri potrebe prudšieho brzdenia alebo pri potrebe úplného zastavenia – napríklad na križovatke. Idylka, asi tak vyzerá jazda s Hondou Jazz v uliciach.

Prečítajte si tiež:

TEST Toyota Yaris 1.5 Multidrive S a 1.5 Hybrid e-CVT. Oplatí sa kúpiť hybrid?

No a teraz si predstavte poriadny rock n roll. Trochu preháňam, ale trojvalec Yarisa je citeľne hlučnejší. Vibrácie sú utlmené dobre, no trojvalcovú koncepciu zreteľne počuť. Ak trochu odľahčíme, tak môžeme povedať, že k charakteru auta sa hodí. Toyota v meste pôsobí ako malý eko rebel. Výborne sa ovláda a má veľmi citlivé riadenie. Skrátka Japonci tentoraz brnkli na športovejšiu strunu. Režim B v Yarise neponúka taký výrazný brzdný moment ako v Jazze. Využívam ho hlavne v dlhších klesaniach, kde sa k elektromotoru pridáva aj brzdný moment spaľovacieho agregátu. 

Prvých deväť kilometrov v meste, so studeným štartom vykázal prekvapivo veľký rozdiel v spotrebe. Toyota zvládla improvizovanú cestu do práce za 4,3, Honda za 5,1 l/100 km. Pritom obe autá mali na štarte batérie dobité zhruba do polovice. Pokračovali sme ďalej a po cestách hlavného mesta najazdili bezmála 90 kilometrov. V cieli bol Yaris úspornejší, no len zanedbateľne – 3,6 verzus 3,8 l/100 km. Podľa dotankovania mali obe autá presne o tri deci vyšší apetít. 

Kopce dajú ušiam zabrať 

Na diaľnici nás zastihol november. Vietor, dážď a zimné pneumatiky k tomu zďaleka nie sú ideálnymi podmienkami. To je dobre, aspoň ich preveríme aj v „nečase“. Cestou z Bratislavy do Žiaru nad Hronom a späť sledujeme, kam až sa vyšplhajú otáčky benzínových motorov. Na rovine pri ustálenej rýchlosti 130 km/h nám v Toyote naskakovali hodnoty od 3500 do 4200 1/min. V Honde 3100 až 3700 1/min. Benzínový motor Jazzu nebol non-stop spojený s kolesami. Jeho otáčky kolísali preto, že spaľovák miestami iba vyrábal elektrinu. Kolísanie otáčok v Toyote tiež nie je prekvapením, vyplýva totiž zo samotnej konštrukcie deliča výkonu. V stúpaní pri Tekovských Nemciach sa kľukové hriadele roztočili až na 4500 otáčok. Tomu pochopiteľne zodpovedal aj hluk v kabíne. Diaľnica nie je pre malé hybridy teritóriom číslo jeden, ale netreba ich úplne zatracovať. Dynamiku majú dostatočnú a sedíme v autách Béčkového segmentu. Luxus limuzíny čakať nemožno, ale víkendové výlety a dovolenku zvládnu.

Nameraná pružnosť a brzdná dráha Honda Jazz Toyota Yaris
60-100 km/h 5,5 s 6,2 s
80-120 km/h 8,1 s 8 s
0-100 km/h 9,8 s 10,5 s
100-0 km/h 42,2 m 40,2 m

Vnútornú hlučnosť pri tempe 130 km/h sme si dodatočne zmerali v laboratórnych podmienkach, na Slovakia Ringu. Máličko tichší sa ukázal byť Jazz: 70,5 verzus 71,75 dB. Oba hybridy na diaľnici bojovali nielen s vlastnými jazdnými odpormi, ale aj nepriazňou počasia. Toyota opäť vyhrala a opäť to bolo tesné. Yaris 6,4, Jazz 6,7 l/100 km. Podľa dotankovania zavládla remíza, obe autá po 6,5 l/100 km. Pre zaujímavosť. Hondu Jazz som mal začiatkom leta na samostatný test. V dobrom a suchom počasí som rovnakú diaľničnú trasu, rovnakým tempom zvládol za 5,7 l/100 km.Faktom je, že oba hybridy sú úsporné. Apetít na okresných cestách sa hýbe okolo štyroch litrov benzínu na sto kilometrov. 

Pokračujte na ďalšej stránke testu (podvozok, jazdné vlastnosti, vyhýbací manéver, komfort).