Platnosť ročnej diaľničnej známky z roku 2016 sa končí
Od stredy prvého februára musíte mať novú ročnú známku.
Národná diaľničná spoločnosť upozorňuje šoférov, že utorok 31. január 2017 je posledným dňom, kedy platí ročná diaľničná známka z roku 2016. Od februára už musia mať novú.
Kúpiť sa dá cez internetový portál eznamka.sk, prostredníctvom mobilnej aplikácie "eznámka", na čerpacích staniciach a ďalších predajných miestach, označených logom "eznámka".
"Pri kúpe by si mali motoristi poriadne skontrolovať správnosť zadaného EČV. Skontrolovať si ho môžu aj na doklade o úhrade. Ak nakupujú na čerpacej stanici, nesprávne EČV je možné do 15 minút opraviť v systéme. Pri kúpe cez internet je možné elektronicky požiadať o opravu údajov," upozorňuje hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti, Eva Žgravčáková.
"Dôležité je tiež nepomýliť sa pri kúpe a správne vybrať druh – buď elektronickú diaľničnú známku na vozidlo alebo na prípojné vozidlo," dodáva.
Na Slovensku máme tri základné typy diaľničných známok: desaťdňovú, tridsaťdňovú a ročnú. Ceny sa medziročne nezmenili, takže zaplatíte 10, 14, resp. 50 eur.
Rovnaké ceny sa vzťahujú aj na známky pre prípojné vozidlá. Diaľničnú známku pre prípojné vozidlo potrebujete iba vtedy, ak celková najvyššia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy presahuje 3,5 tony.
Problémom ročnej diaľničnej známky podľa nás je, že platí vždy len do 31. januára nasledujúceho roka. A to aj vtedy, keď si ju zakúpite napríklad v máji. Pri predchádzajúcich "papierových" nálepkách to bolo pochopiteľné. Prechodom na elektronický systém sme očakávali, že ročná známka bude platiť 12, prípadne 13 mesiacov bez ohľadu na to, či si ju šofér kúpi v januári alebo v októbri.
Na Slovensku sa vlani predalo vyše 3,9 milióna diaľničných známok. Najviac, takmer 63 percent z nich bolo desaťdňových.
Hoci diaľničiari masívne propagujú možnosť kúpiť si známku cez internet, vyše 69 percent motoristov na to využilo niektorú z čerpacích staníc. Prostredníctvom internetovej stránky si známku kúpilo 27 percent šoférov a cez mobilnú aplikáciu iba 1,2 percenta.