299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement

Europoslanci schválili ešte prísnejšie emisné limity pre nové autá

Návrh zatiaľ nie je právoplatný, súhlasiť s ním musia členské štáty Európskej únie.

Už dlhšie je známe, že automobilky do roku 2021 musia zredukovať svoje flotilové emisie oxidu uhličitého na úroveň 95 g/km. Za jej prekročenie si Európska komisia účtuje pokutu od 5 do 95 eur. Výška sankcie závisí od toho, o koľko gramov bola hranica prekročená. Automobilka platí pokutu za každé jedno vozidlo, predané a zaregistrované v niektorom z členských štátov Únie.

Pod pojmom flotilové emisie rozumieme priemernú hodnotu produkcie CO₂ všetkých osobných a ľahkých úžitkových áut danej značky, predávaných v EÚ. 

Hodnota 95 g/km ešte nemusí byť konečná. Úradníci ju upravia s ohľadom na zavedenie novej metodiky merania emisií, ktorá viac zodpovedá používaniu vozidla v reálnej premávke.

Prípravy automobiliek na nové pravidlá finišujú. Zo Štrasburgu však už prichádzajú správy o ďalšej razantnej úprave noriem. Paradoxne, práve počas parížskeho autosalónu europoslanci odobrili návrh, podľa ktorého musí avizovaný priemer 95 g/km od roku 2030 klesnúť o ďalších 40 percent.

Výsledok hlasovania je vraj kompromisom, pretože Európska komisia hovorila o 30-percentnom znížení emisií, zatiaľ čo poslanci Európskeho parlamentu chceli pôvodne presadiť 45-percentný pokles.

Návrh je súčasťou snahy, zredukovať celkové emisie skleníkových plynov v EÚ do roku 2030 o 40 percent. Únia sa k tomu zaviazala v Parížskej klimatickej dohode.

Prakticky okamžite sa objavili otázky, či nové pravidlá je možné splniť po technickej a ekonomickej stránke. 

Nízkou produkciou oxidu uhličitého sa pýšia naftové motory, lenže záujem o ne zo strany zákazníkov klesá.

Benzínové agregáty si k nižším emisiám musia pomáhať elektromotormi, preto v najbližších rokoch môžeme očakávať na trhu ešte viac hybridov. Napríklad Renault už oznámil, že hybridnú poháňaciu sústavu namontuje aj do malého Clia.

Ideálom z pohľadu lokálnych emisií sú elektromobily, avšak ich odbyt aktuálne nie je dostatočný pre vysokú cenu áut a slabú infraštruktúru nabíjacích staníc.

Výrobcovia automobilov by najradšej presadili, aby flotilové emisie od roku 2030 neklesli o 40, ale len 20 percent.

Každopádne, nové pravidlá zatiaľ nie sú právoplatné. Po schválení Európskym parlamentom ich ešte musia odobriť všetky členské štáty EÚ. Očakáva sa silný odpor krajín, ktorých ekonomika do veľkej miery závisí od automobilového priemyslu.