Peugeot 09 2020 1140x190
Thumb img 0866 Thumb img 0999 Thumb 20161030 200354 Thumb img 1210 Thumb img 1253 Thumb img 1270 Continental 09 2020 1024x597 Thumb img 1295 Thumb img 1315 Thumb img 1307 Thumb img 1369 Thumb img 1379

Audi A4 Allroad: Terénu sa nebojí

Najmenší Allroad ukázal talent zdolať zlé podmienky. Pohon všetkých kolies zvládne viac než umožňujú danosti jeho karosérie.

Nové Audi A4 Allroad quattro sa drží osvedčeného receptu. Ku karosérii typu kombi pridáva plastové doplnky, vyššiu svetlú výšku a pohon všetkých štyroch kolies. Vzhľad oplastovaného kombi má svoje čaro, ale mne viac padol do oka jeho interiér.

V časoch, keď aj autá nižších tried majú veľké dotykové displeje a množstvo lesklých plastov, Audi ako keby sa vrátilo do minulosti. Z A-štvorky má šofér fantastický výhľad, pretože predné stĺpiky sú tenké a spätné zrkadlá posunuté mierne dozadu. Nehovoriac o nízkej a kompaktnej palubnej doske, vďaka ktorej človek sedí bližšie k čelnému sklu a je akoby viac v centre diania.

Kufor pojme 505 litrov nákladu. Praktickosť však môže mať rôzne podoby. Napríklad krycia roletka sa pri otváraní a zatváraní zadných dverí sama vysúva a zasúva. Pod podlahou nechýba aspoň dojazdová rezrva.

Klasický základný tvar palubnej dosky narúša len displej nad stredovou konzolou, ktorý nie je možné sklopiť tak, ako v Audi Q7. Škoda, dojem z čistoty a jednoduchosti by bol dokonalý. Šofér môže všetko podstatné - vrátane veľkej mapy navigačného systému - sledovať priamo pred sebou, na digitálnom prístrojovom paneli. Za takzvaný Virtual Cockpit si treba priplatiť 562 eur, no podľa mňa stojí za to. Listovať v menu, prípadne zadať cieľ do navigácie (ak je v pamäti auta medzi obľúbenými položkami či v histórii adries) môžete priamo na volante s pomerne veľkým priemerom.

Allroad počúva na pokyny volantom bez odvrávania. O 34 mm vyššia svetlá výška, ani pneumatiky s vyšším profilom totiž nepokazili chuť A-štvorky zatáčať. Auto sa v zákrute síce trochu viac nakloní, ale to je všetko. Kým sa zimné pneumatiky pri teplotách okolo 13 stupňov Celzia neprehriali, auto nemalo tendenciu hrnúť sa prednou časťou von zo zákruty.

Do nového Allroadu sa montujú dva typy pohonu 4x4. Mechanické quattro a pre verziu 2,0 TFSI elektronické - s elektromechanickou medzinápravovou spojkou.

S prehriatými pneumatikami bolo nutné spomaliť a spoznať druhú tvár terénnej A-štvorky. Sedemstupňová dvojspojková prevodovka S Tronic odrazu prestala tak výrazne podradzovať pred zákrutou a na výjazde už nevytáčala naftový dvojliter TDI (140 kW/190 k) cez hranicu 4000 1/min. Keď som uvoľnil plynový pedál, auto plachtilo na voľnobežných otáčkach a keď som trochu pridal, prevodovka radila jeden stupeň za druhým. Občas otáčky padli až niekam k 1200 1/ min, čo má priaznivý vplyv na spotrebu nafty. Snáď je extrémne nízkym otáčkam prispôsobený aj zotrvačník... Každopádne najvýkonnejšia verzia motora 2,0 TDI dokáže jazdiť v priemere za šesť až sedem litrov nafty na sto kilometrov, čo vzhľadom na stály pohon 4x4 nie je zlá hodnota.

Už neplatí, že autá strednej triedy s pozdĺžne uloženými motormi majú stiesnené kabíny. Audi má dôkaz - s nástupom novej generácie pribudlo viac miesta vzadu.

Audi A4 Allroad quattro spĺňa predstavu o kombi na zlé cesty. Mal som šťastie na verziu so základným podvozkom bez adaptívnych tlmičov. Plavnú jazdu síce neponúkne, lebo auto povrch vozovky skôr kopíruje, no tlmiče dosadajú mäkko aj pri jazde po poľných cestách. Tie nie sú jediným terénom, ktorý Allroad prekoná. Jeden z posledných mechanických pohonov 4x4 na trhu zvládne omnoho viac. Quattro prerozdeľuje krútiaci moment medzi prednú a zadnú nápravu bez zásahu elektroniky. Elektronické sú akurát uzávierky nápravových diferenciálov. V teréne je dobré aktivovať jazdný režim off-road, ktorý mení najmä odozvu plynového pedála. Zabudnúť však netreba ani na trakčnú kontrolu. Občas je výhodnejšie vypnúť ju a umožniť autu takzvaný efektívny preklz kolies. Platí to najmä v stúpaniach alebo pri krížení náprav. Keď Allroad zostal stáť s jedným pravým a jedným ľavým kolesom vo vzduchu, štvorkolka ani na moment nezaváhala. Odrazu akoby niekto kopol auto dopredu. Naopak, pri klesaní z prudkého kopca je dobré použiť asistenta, ktorý udržiava nastavenú rýchlosť jazdy. Funguje iba ak je aktivovaný stabilizačný systém a trakčná kontrola. Limitom Audi A4 Allroad quattro môže byť svetlá výška cca 180 mm, dlhší zadný previs, prípadne odvaha samotného šoféra.

Hrdlo nádrže ostrekovača je pri čelnom skle.

Technické parametre
motor 2,0 TDI
zdvihový objem [cm3] 1968
výkon [kW/k] 140/190
pri otáčkach [1/min] 3800-4200
krútiaci moment [Nm] 400
pri otáčkach [1/min] 1750-3000
maximálna rýchlosť [km/h] 220
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 7,8
nameraná spotreba [l/100 km] 5,5-7,2
objem batož. priestoru [l] 505
cena modelu od [€] 47.010
registračný poplatok [€] 787

Kúpiť či nekúpiť?

Audi A4 Allroad quattro jazdí po bežných cestách ako osobné auto a v teréne dokáže príjemne prekvapiť. Nemci si zaň však nechajú poriadne zaplatiť.