Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb az redaktori foto 01tt Thumb 2017 12 13 12 39 31 489 Thumb content 5555555ssss Thumb 0%2buc6%2bmgqwqhcxfuithohg Thumb content content civic predobokl 10 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 33 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb fullsizeoutput 24c3 Thumb fullsizeoutput 2a0d Thumb img 8524 Thumb tben1239 Thumb tben1571 Thumb citroen c3 aircross Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 2cv15 Thumb dacia duster Thumb honda civic typer Thumb kia stinger Thumb mercedes Thumb subaru forester Thumb suzuki ignis Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb suzuki swift Thumb volkswagen caddy alltrack Thumb abarth predobokr 66 Thumb bmw118predobokr 26 Thumb civic predobokl 46 Thumb e400predobokr 55 Thumb insignia predobokr 35 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb minicc predobokr 60 Thumb sport.gt predobokl 46 Thumb polo predobokl 54 Thumb suzuki predobokl 28 Thumb daf 1 Thumb yaris predobokl 09 Thumb daf 2 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb fiat fiorino1 Thumb fiat fiorino2 Thumb ford transit custom trend 004 Thumb hyundai h1  1 Thumb hyundai h1  2 Thumb man tge 1 Thumb man tge 2 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb opel movano skrin  a xxl test Thumb renault Thumb img 9489

10 áut, ktoré najviac oslovili redaktorov Autožurnálu v roku 2017

Stalo sa pravidlom, že začiatkom Nového roka sa zvykneme ohliadnuť za tým uplynulým a každý z našich redaktorov si zostaví vlastný rebríček desiatich TOP automobilov, ktoré ho najviac zaujali. Ponúkame vám naše NAJ roka 2017.

 

Michal Karpat

Alfa Romeo Stelvio QuadrifoglioZrušiť zmeny

Podobne ako vlani, aj tento rok štartujem rebríček Alfou Romeo, pretože po Giulii uviedla talianska automobilka na trh ďalšie skvelé šoférske auto - svoje prvé SUV Stelvio. Už štandardné Stelvio ma veľmi oslovilo, ale absolútny vrchol prišiel koncom roka, kedy sa mi podarilo dostať za volant najvýkonnejšej verzie Quadrifoglio. V tejto podobe je pre mňa Stelvio dokonalým SUV, ktoré by som chcel mať vo svojej garáži. Výborne vyzerá, má úžasne energický a pružný motor, fantastický zvuk, jeden z najlepších podvozkov v tejto kategórii a konečne aj vypínateľne ESP.

 

BMW 5

Pokračujem písmenom B ako BMW. Bavorská automobilka vypustila tento rok do sveta viacero zaujímavých kúskov, ale mojim najväčším hrdinom je modelový rad 5. Každú testovanú verziu tohto modelu som si veľmi užil, pretože vo všetkých podobách je to lahodné auto. Technologicky na vrchole triedy, nevtieravo pohodlné a súčasne stále BMW, s ktorým je radosť jazdiť. Cestovanie v BMW 5 je relax, pohoda aj zábava.

 

Honda Civic

V uplynulom roku ma veľmi potešila aj desiata generácia Hondy Civic. Japonci konečne prestali laborovať a vrátili sa k tomu, čo bolo na Honde dobré. Postavili športovo ladený, šoférsky nadupaný kompakt na úrovni prémiových značiek ako Audi a BMW, ale za menej peňazí. S úplne novými a skvelými benzínovými turbomotormi, ktoré sa síce ešte nestretli s porozumením u širšieho publika, ale ich čas ešte príde. Honda odviedla na Civicu veľký kus práce a preto nesmie chýbať v mojom rebríčku.

 

Hyundai i30 N

Jedným z najväčších prekvapení roka 2017 boli pre mňa kórejské značky Hyundai a Kia. Aj vďaka bývalému konštkruktérovi BMW Albertovi Biermannovi, ktorého Kórejci získali do svojich služieb. Práve Biermann premenil debut značky Hyundai v kategórii hot hatch na malú revolúciu a zabezpečil tak automobilke nebývalú publicitu. Hyundai i30 N nie je ani najrýchlejší ani najvýkonnejší hot hatch, ale rozhodne je momentálne najzábavnejší. Aspoň do príchodu Renaultu Mégane RS.

 

Kia Stinger

Biermann sa výrazne podpísal aj pod Kiu Stinger, prvého skutočného kórejského konkurenta pre nemeckú prémiu. Nielenže úžasne vyzerá, ale rovnako úžasne aj jazdí. Najmä v kombinácii s preplňovaným benzínovým šesťvalcom a pohonom všetkých štyroch kolies. Dokonca sa nebráni ani driftovaniu.

 

Maserati Levante

Vynechať nemôžem ani Maserati Levante, moje prvé Maserati v živote a najbesnejšie SUV aké som doposiaľ jazdil. Ešte na dlho si zapamätám jeho zvuk, nádherné materiály v interiéri, ale aj jeho správanie na ceste.

 

Lexus LC

Veľmi silný rok má za sebou aj Lexus, ktorý uviedol na trh dve výnimočné autá. Obe sú postavené na rovnakej platforme. Jedno je športové kupé, druhé luxusná limuzína. Samozrejme, že ak si mám vybrať, tak srdce mi viac ťahá k nádhernému Gran Turismu LC, ktoré je majstrovským dielom po stránke dizajnu aj techniky. Výborný je s V8 motorom, ale príjemne ma prekvapil aj viacstupňový hybrid.

 

Opel Insignia

Sotva sa zdalo, že Opel sa stavia na nohy a plný odhodlania vyráža vpred podporený novou Insigniou, verejnosť šokovala správa o jeho predaji koncernu PSA. Insignia tak ostala posledným skutočným Oplom. Veľmi jej pomohlo zhodenie z hmotnosti, lepšie využitie vnútorného priestoru, ale aj veľa novej techniky, ktorá z nej robí jedno z najlepších áut v segmente.

 

Suzuki Ignis

Japonská automobilka Suzuki uviedla na trh tento rok dve nové autá, na ktoré tiež rád spomínam. Keď si mám ale vybrať, svoj hlas dávam oživenému Ignisu. Koncept mini auta s nízkou hmotnosťou, na danú kategóriu nadštandardne priestrannou kabínou a slušne vyladeným podvozkom nemá chybu. Nehovoriac o tom, že opäť si ho môžete objednať aj s pohonom 4x4, čo mu dáva ešte väčší zmysel.

 

Volkswagen Polo

V koncerne Volkswagen sme boli tento rok svedkami viacerých noviniek. Ja som si z nich vybral najmenšiu a najľudovejšiu - nové Polo. Oslovilo ma dynamickým dizajnom karosérie, ale aj odvážne navrhnutým interiérom. Páči sa mi tiež, že VW z neho urobil vlastne malý kompakt, ktorý kopíruje svoj vzor Golf úplne vo všetkom. V odhlučnení, vypracovaní interiéru, vo výbave a najmä vo vyladení podvozka.

 

 

Filip Garaj

Hovorí sa, že dizajn, imidž a prvý dojem predávajú. Ja však v autách hľadám najmä reálne schopnosti. Aj v uplynulom roku som mal šťastie šoférovať niekoľko z môjho pohľadu zaujímavých modelov.

 

Citroën 2CV

Je to síce ročník 1987 (samotný Citroën 2CV začali vyrábať ešte v roku 1948), ale vlani som ho šoféroval prvýkrát, preto určite patrí do môjho rebríčka. „Kačica“ je úžasne jednoduchý a dostupný veterán, na ktorý sa dajú bez problémov zohnať všetky náhradné diely. Toto auto ponúka veľký zážitok z jazdy a čistej mechaniky pod kapotou. Skvelý je podvozok aj netradičná kulisa štvorstupňovej manuálnej prevodovky.

 

Citroën C3 Aircross

Spomedzi súčasných malých crossoverov má práve C3 Aircross najviac pridanej hodnoty v porovnaní so základným hatchbackom (v tomto prípade Citroënom C3). Prináša viac vnútorného priestoru a lepšiu variabilitu vďaka posuvným zadným sedadlám. Navyše, má citeľne hutnejší podvozok, ktorý si vie lepšie poradiť so slovenskými cestami. Pohon 4x4 však od neho nečakajte.

 

Dacia Duster

Už prvá generácia rumunského SUV patrila medzi moje obľúbené a ani druhá nesmie v rebríčku chýbať. Ide o auto bez zbytočného pozlátka. Duster je postavený tak, aby bez problémov zvládal jazdu po rozbitých cestách a v teréne, čo do bodky spĺňa. Druhá generácia prináša podstatne pohodlnejší posed za volantom a výbavu rozšírenú vyslovene o užitočné prvky. Napríklad pozdĺžne nastaviteľný volant, pohodlnejšie predné sedadlá alebo monitorovanie takzvaného mŕtveho uhla.

 

Honda Civic Type R

Nová Honda Civic Type R je v mojich očiach Mitsubishi Lancer Evolution medzi rýchlymi hatchbackmi. Mimoriadne silné a rýchle auto, ktoré má gény motošportu. Civic vie byť svojím spôsobom až nepríjemný pri bežnej jazde v meste, lebo má tuhú kulisu radenia a 19-palcové kolesá, ale tak to má byť. Šofér stále cíti, že má v rukách športové auto, ktorému sa musí venovať. Univerzálnych hot hatchov na každý deň už máme na trhu dosť, toto je naozaj ostré náradie. Uznávam však, že s dizajnom to Japonci naozaj „prestrelili“.

 

Kia Stinger

Najväčšie prekvapenie uplynulého roka pripravila značka Kia. Stinger už bezpochyby pozdvihol jej imidž, lebo minimálne ja sa na Kiu pozerám inak ako doteraz. Auto dobre vyzerá, ale to našťastie nie je všetko. V prvom rade má „správne“ poskladanú techniku, to znamená motor vpredu pozdĺžne a pohon primárne zadných kolies (aj vo verzii 4x4). Ako som sa presvedčil počas testu, zážitok z jazdy dokáže dať aj naftový variant so štvorkolkou, hoci s benzínom je to asi lepšie.

 

Mercedes-Benz triedy E All Terrain

Mercedesy často nesedlám a preto jazda v Éčkovom kombi bola pre mňa zážitkom. Na mysli teraz nemám oplastovanú karosériu alebo schopnosti auta v teréne, ale hlavne jeho vzduchový podvozok. Je až neuveriteľné, ako sa veľký kombík dokáže doslova vznášať aj na zanedbaných úsekoch našich ciest. Auto robí všetko pre to, aby bolo príjemné.

 

Subaru Forester XT

Forester už síce nie je žiadnou veľkou novinkou, ale modernizovanú verziu som si naozaj užil. Také univerzálne auto som totiž už dávno nezažil. Vynikajúce na ceste aj v teréne. Navyše, s naozaj veľkou kabínou a veľkými oknami, na ktoré dnes mnohí výrobcovia akosi zabúdajú. Subaru Forester XT má aj „šťavu“, vďaka prepĺňanému benzínovému dvojlitru pod kapotou. Škoda, že v rozlete ho zľahka brzdí bezstupňová prevodovka.

 

Suzuki Ignis

Podobne ako Forester, aj Suzuki Ignis je veľký univerzál, akurát medzi najmenšími autami. Vďaka doslova mušej váhe sa výborne ovláda, je až neuveriteľne striedmy v spotrebe benzínu a prekvapivo schopný v teréne. Japonci napratali do malej dizajnovej škatuľky prakticky všetko, od posuvných zadných sedadiel, cez plne diódové predné svetlomety, až po pohon 4x4.

 

Suzuki Swift

Aktuálny prístup značky Suzuki ku konštrukcii áut sa mi páči a preto som do rebríčka zaradil aj Swift. Opäť ide o mimoriadne ľahké auto, ktoré nepotrebuje silný motor, aby v ňom mal šofér zážitok. Kabína je veľmi dobre priestorovo vyriešená (aj kufor narástol) a spotreba benzínového motora príjemne nízka. Už sa neviem dočkať nového Swifta Sport!

 

VW Caddy Alltrack

Ďalší univerzál v rebríčku. Úžitkové autá mám vo všeobecnosti veľmi rád a keď sa k prakticky navrhnutej kabíne pridá niekoľko komfortných prvkov, plus pohon 4x4, potom spravidla nemôže vzniknúť nič iné ako podarené auto. Pravda, Caddy možno nehýčka posádku až tak, ako minivan alebo SUV, no je o to praktickejší. Škoda, že aj pomerne drahý...

 

Martin Vasiľ

Ponúkam vám svojich desať áut z roku 2017 v abecednom poradí, ktoré ma oslovili najviac. Každé je úplne iné a žiadne z nich nie je úplne dokonalé, ale cítiť z nich zodpovednosť konštruktérov k svojim dielam.

 

Abarth 595 Competizione

Pôvodná Päťstovka mala premiéru v lete 1957. V roku 60. výročia Fiata 500 má jeho najostrejšia verzia s výkonom 180 koní a samosvorným diferenciálom veľmi potešila. Konštruktér pôvodnej päťstovky Dante Giacosa by mal určite radosť. Aj on odmietal slabý motor. A mal pravdu, až výkonnejší model 500D z roku 1958 sa ujal. Jazdil na ňom aj slávny pretekár Juan Manuel Fangio.

 

BMW 118d

Jednotkový rad BMW bude mať od budúcej generácie motor naprieč a v základnej verzii už nebude mať pohon zadných kolies. Posledný model kompaktnej triedy s takzvanou klasickou koncepciou bude minulosť. Bude nám smutno, prednosť dostane lepšie využitie vnútorného priestoru namiesto radosti z jazdných vlastnosti.

 

Honda Civic

Od roku 1972 je tu už desiata generácia. Stále sa skvelo ovláda, dobre vyzerá a nestratila športového ducha. Ani základný trojvalec jazdným prejavom nesklame. V tomto roku už na jar príde Honda Civic aj s naftovým motorom a v lete aj s deväťstupňovým automatom. V oboch karosárskych verziách, liftback i sedan.

 
Mercedes-Benz E400

Tento model poprel mýtus downsizingu. Benzínový šesťvalec s jedným turbom má teraz objem 3,5 litra, výkon 333 koní a nižšiu spotrebu, ako jeho rovnako výkonný predchodca s objemom 3,0 litra a dvoma turbami. Šesťvalec Mercedes-Benz prišiel so spotrebou nižšou ako konkurenčné štvorvalce s aspoň 300 konskými silami.

 

Mini Cabrio

Ani malý benzínový motor neubral z čara kultového Mini s otvorenou karosériou. Trojvalec má objem 1,5 litra, výkon 136 koní a krútiaci moment až 220 Nm. Z britského auta sa stalo nemecké, automatická prevodovka je japonská.

 

Opel Insignia

Insignia je najväčším prekvapením strednej triedy. Príjemné a pohodlné auto v oboch karosárskych verziách, vydarený je aj nový benzínový motor s objemom 1,5 litra. Do Insignie si určite nezabudnite priplatiť za svetlá LED- Matrix. Fungujú dokonalo. Zvládajú diaľkový režim naozaj aj v situáciách, kde ostatní už pravú krajnicu neosvetľujú.

 

Renault Megane GT

Ak uvažujete o lepšie vybavenom francúzskom kompakte, vyberte si rovno verziu GT. Je to akýsi iný Megane. Má tichý športový podvozok, pevnú karosériu a jediný v sériovom vybavení má 4Control, teda riadenú aj zadnú nápravu. V redakcii sme všetci zvedaví, čo ponúkne nový Megane RS.

 

Suzuki Swift

Aj tretí Swift tohto milénia sa vydaril. Z pestrej ponuky kombinácií výbav, motorov, prevodoviek pohonu 4x4 si vyberie každý a nebude sklamaný. Ľahký hybridný systém má iba šesť kilogramov a decentne pomáha benzínovému motoru pri akcelerácii. Nový Swift má väčší batožinový priestor, ale stále si zachoval obratnosť a reálne nízku spotrebu.

 

Toyota Yaris

Malá Toyota dostala nový motor 1,5 VVT-IE. Je to atmosférický štvorvalec s nepriamym vstrekovaním a navyše veľmi úsporný. Nebude sa zanášať karbónom, ani nebude potrebovať filter pevných častíc. V roku 1974 bola vo svete palivová kríza a Európania objavili značku Toyota, symbol spoľahlivosti a nízkej spotreby.

 

VW Polo

Šiesta generácia Pola ponúka viac miesta i komfortu, ako doteraz, Veľmi zodpovedne je naladený podvozok, páčili sa nám aj solídne materiály v interiéri. Medzigeneračne Polo narástlo do dĺžky o 81 mm a rázvor má väčší dokonca o 91 mm. Hodnota 2548 mm je väčšia, akú mal Golf štvrtej generácie z rokov 1997 až 2004.

 

Peter Hargaš

Sektor úžitkových vozidiel vlani nebol výnimočne bohatý na kompletne nové modely a väčšina výrobcov prezentovala inovácie dizajnu a/alebo vybraných konštrukčných skupín. Pribudli však novinky, ktorými niektoré značky skompletizovali, resp. rozšírili produktovú paletu, aby pokryli čo najširšie spektrum aplikácií. Vývojové tímy úspešne pokračujú vo vylepšovaní hospodárnosti prevádzky a v uvádzaní ďalších vyspelých asistenčných systémov do sériovej alebo voliteľnej výbavy. Môj výber ovplyvnili aj tieto faktory.

 

DAF CF a XF

Minulé leto DAF Trucks spustil produkciu modelového radu CF a XF novej generácie s prívlastkom „Pure Excellence“ (číra dokonalosť), ktorým vyjadruje ambície značky dosiahnuť najnižšie prevádzkové náklady a maximálnu disponibilitu vozidla. Zmodernizovaný dizajn prináša atraktívny vzhľad a nový interiér posunul vyššie úroveň komfortu vodičov. Inovované motory a efektívne pohonné reťazce s novou automatizovanou prevodovkou Tra- Xon spolu so zdokonalenou aerodynamikou prinesú dopravcom 7-percentnú úsporu paliva. Nové modely CF a XF sú ľahšie, a teda majú väčšie užitočné zaťaženie.

 

Fiat Fiorino

Mini-dodávku z produkcie Fiat Professional som naposledy testoval už hodne dávno, no ostala mi príjemná spomienka na agilného a úsporného pomocníka v ľahkej distribúcii. Súčasná generácia s modifikovaným dizajnom a paletou moderných funkcií ponúka, pochopiteľne, nové kvality. Všetky verzie majú ABS s EBD, ESP s funkciami ASR, HBA, Hill Holder a za príplatok je k dispozícii aj systém Traction+ pre jazdu v blate či na snehu. Hoci je Fiorino dlhé iba necelé 4 metre (rázvor má 2513 mm), poskytne nákladný priestor s objemom 2,5 m3 a v závislosti od výbavy odvezie až 660 kg.

 

Ford Transit Custom

Na sklonku uplynulého roka Ford predstavil inovovaný Transit Custom. Van strednej triedy s celkovou hmotnosťou od 2,6 do 3,4 t má preštylizovaný dizajn prednej časti a úplne nový interiér kabíny. Užívatelia ocenia jednoduché pripájanie mobilných zariadení vďaka systému SYNC 3 alebo konzole My- Ford Dock. Rozšírená je paleta asistenčných systémov, ktorá ponúka aj inteligentného asistenta rýchlosti a okrem toho nový Transit Custom je prvé vozidlo značky Ford v Európe vybavené sledovaním mŕtveho uhla s funkciou identifikovania blížiacich sa vozidiel, ktoré vodič nevidí, keď cúva z parkovacieho miesta.

 

Hyundai H1 Tour

V palete mikrobusov trojtonovej triedy pre 8-, resp. 9-člennú posádku pribudla vlani na slovenskom trhu desiata značka – na scénu sa vrátil Hyundai H1 Tour. Okrem ľahkého face-liftingu výrobca inovoval pohonnú jednotku – vozidlo dostalo motor Euro 6. Hyundai H1 využíva pohon zadných kolies, takže jeho priemer otáčania je len 11,21 metra. Veľmi dobre sa s ním manévruje aj vďaka presnému hrebeňovému riadeniu s elektrickým posilňovačom. Predáva sa s hodnotnou výbavou, ale bez možnosti doplniť ju voliteľnými prvkami. Veľký vnútorný priestor, malá variabilnosť konfigurácie sedadiel. Dobrá cena.

 

IVECO Stralis X-WAY

Trh nákladných vozidiel ťažkej triedy pre stavebný priemysel a sektor komunálnych služieb obohatil ďalší truck: Stralis X-WAY. Novinka značky IVECO prevzala potenciál od off- -roadového modelu Trakker a k tomu pridala veľké užitočné zaťaženie, modularitu, maximálnu výkonnosť na cestách aj v ľahkom teréne a tiež palivovú efektívnosť. Výrobca avizuje vysokú mieru flexibilnosti a tým otvára široký výber konfigurácií presne prispôsobených konkrétnemu pracovnému nasadeniu. Sortiment tvoria 2- až 4-nápravové podvozky s pohonom 4x2, 6x2, 6x4, 8x4 (aj verzia Tridem) a ťahače 4x2 a 6x4.

 

MAN TGE

Skratka TGE je odvodená z Trucknology Generation Express. Už to evokuje, akú rolu má nový model v produktovej palete mníchovského výrobcu: pokryje všetky segmenty ľahkej dopravy, kde spoločnosť MAN Truck & Bus doposiaľ nemala hráča. Ponuka obsahuje dodávkové vozidlá i kombi na prepravu osôb, podvozky s jednoduchou aj dvojitou kabínou a pohon predných, zadných alebo všetkých kolies. Okrem štandardných prvkov aktívnej bezpečnosti expedujú všetky verzie už v sériovom vyhotovení vybavené asistentom núdzového brzdenia EBA. Predaj vanu MAN TGE sa na Slovensku začal 1. 1. 2018.

 

Opel Movano XXL

Extrémne ľahká skriňová dodávka, ktorá ohromí mimoriadnym objemom aj užitočným zaťažením: Opel Movano s ultraľahkou nadstavbou Eurobox XXL. Má obrovskú skriňu (až 23 m3) a legálne do neho môžete naložiť až 1450 kg. Štandardné vyhotovenie sa dá doplniť praktickými príplatkovými prvkami. Ponuka opcií obsahuje napríklad prechod z kabíny vodiča do nákladného priestoru, bočné roletové dvere, rozperné tyče či iné prvky na zabezpečenie nákladu, regálový systém alebo zadnú kameru. Nadstavba tvorí kompaktný celok so spacím modulom na streche kabíny.

 
Renault CBH 4x4

Výnimočne som zaradil do svojich TOP 10 aj tento čistokrvný špeciál, pretože svojím spôsobom reprezentuje vrcholné technologické a konštruktérske know-how, výsledok spolupráce Renault-Trucks a MKR Technology. Už len odviezť sa na sedadle spolujazdca v dakarskom kamióne prezývanom „Sherpa“ je jedinečný zážitok. Radový šesťvalec Renault DXI 13 poskytuje maximálny výkon 1040 k, resp. krútiaci moment 4600 Nm, originálnym prvkom v koncepte pohonného reťazca je automatická prevodovka ZF. Desaťtonový off-road s plnými palivovými nádržami (840 litrov) a kompletnou výbavou dosiahne rýchlosť 140 km/h (limit stanovený predpismi súťaže).

 
Scania XT

Začiatkom septembra Scania predstavila novú generáciu vozidiel pre stavebný priemysel vrátane služieb zameraných špecificky na tento segment ťažkej nákladnej dopravy. Modelový rad XT charakterizujú atribúty ako napríklad extrémne robustná predná časť, nápravy, rámy i zavesenie kolies dimenzované pre náročné podmienky, elektrická parkovacia brzda a hlavne kompletný sortiment 4–kabín od kompaktnej typu P až po najväčšiu S, k dispozícii sú tiež rôzne výšky strechy. Zákazník si v závislosti od verzie trucku môže vybrať z palety motorov vo výkonovom spektre 280 až 730 k.

 

Volvo FH LNG a FM LNG

Spoločnosť Volvo Trucks predstavila modely s pohonom na skvapalnený zemný plyn (LNG), ktoré spĺňajú normu Euro 6 a pritom majú výkon, jazdné vlastnosti a spotrebu paliva ako konvenčné modely Volvo poháňané naftou – ale s oveľa menším dopadom na klímu. Vozidlá FH LNG a FM LNG pre regionálnu/ diaľkovú dopravu môžu používať bioplyn, s ktorým sa produkcia CO2 zníži až o 100 % alebo zemný plyn (-20 % emisií CO2 v porovnaní s naftou). Oproti truckom na stlačený zemný plyn (CNG), ktoré sú v súčastnosti dostupné na trhu, spotrebujú o 15 až 25 % menej paliva, pričom ich dojazd je do 1000 km (podľa veľkosti nádrže).