Continental 09 2020 1140x190
Thumb toyota kolin autozurnal.com 6 Thumb toyota kolin autozurnal.com 4 Thumb toyota kolin autozurnal.com 5 Thumb toyota kolin autozurnal.com 7 Thumb toyota kolin autozurnal.com 8 Thumb toyota kolin autozurnal.com 9 Continental 09 2020 1024x597 Thumb toyota kolin autozurnal.com 10 Thumb toyota kolin autozurnal.com 11

Toyota prevzala výrobný závod v Kolíne. Výrobu rozšíri o Yaris, v hre je aj Mazda 2

Toyota preberá fabriku na výrobu áut v českom Kolíne plne do svojich rúk. Okrem Ayga bude z tamojších liniek schádzať nový Yaris. Možná je tiež výroba novej generácie Mazdy 2, ktorá bude stáť na spoločnej platforme s Yarisom.

Jedna etapa sa končí, ďalšia začína... Toyota preberá továreň TPCA v Kolíne – Ovčárech a premenuje ju na TMMCZ (Toyota Motor Manufacturing Czech Republic). Toyota, Peugeot a Citroen ukončia spoluprácu pri výrobe technicky spriaznených miniáut segmentu A, známych ako "kolínske trojčatá". Rozhodnutie o prebratí podniku Toyotou padlo už v roku 2018. Dôvodom je odlišná stratégia s ohľadom na vývoj modelov najmenšej automobilovej triedy. Zatiaľ čo skupina PSA dočasne na miniautá zanevrie a do budúcna plánuje priniesť nové štýlové minielektromobily, Toyota naďalej počíta s tradičným poňatím miniauta a dokončuje novú generáciu Ayga so spaľovacím motorom. Jeho výroba má začať v roku 2022.

Prečítajte si tiež:

Nová Toyota Aygo 2022 už brázdi cesty v maskovaní

Výroba súčasnej generácie kolínskych trojčiat bude ešte určitú dobu pokračovať aj po prebratí fabriky Toyotou, a to do konca roka 2021. Počas roka 2021 sa do portfólia vyrábaných modelov pridá aj nová Toyota Yaris, ktorú automobilka pre európske trhy vyrába vo Francúzsku. Na linky bude postupne nabiehať s obmedzovaním produkcie výbehových miniáut. Okrem toho by sa v Kolíne mohla v budúcnosti vyrábať aj nová generácia Mazdy 2. Nie je žiadnym tajomstvom, že v rámci šetrenia nákladov bude nová Dvojka stáť na základoch Toyoty Yaris a platformy GA-B. Ba čo viac, môže ísť o jej kompletnú dvojičku, podobne ako v prípade dua Toyota RAV4 / Suzuki Across alebo Toyota Corolla TS / Suzuki Swace.  

Odporúčame:

Nová Mazda 2 využije techniku Toyoty. Pravdepodobne aj vzhľad

"Naše vlastníctvo závodu v Kolíne plne reflektuje dlhodobú filozofiu vyrábať autá tam, kde ich aj predávame, a nadväzuje na dlhodobú výrobu vozidiel Toyota v Európe. Nová investícia, zavedenie platformy TNGA a hybridné technológie do kolínskeho závodu je v súlade s naším dlhodobým rozvojom a európskou stratégiou," hovorí k prevzatiu kolínskej továrne Johan van Zyl, prezident a CEO Toyota Motor Europe.