299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb sp predok 10 Thumb astra naklon 039 Thumb astra kufor 002 Thumb astra naprava 009 Thumb astra sedenie 006 Thumb astra svetpred 004 1024x597 conti wc8s sk Thumb astra stred 002 Thumb astra volant 001 Thumb astrapredobokl 41 Thumb astrazadobokp 01 Thumb astrazadok 05 Thumb golf naklon 026 1024x597 conti wc8s sk Thumb golf kufor 03 Thumb golf sedenie 03 Thumb golf sedpred 003 Thumb golf stred 003 Thumb golfpredobokp 25 Thumb golf volant 002 Thumb golfpredok 04 1024x597 conti wc8s sk Thumb golfzadobokl 17 Thumb megane naklon 60 Thumb meganepredobokl 25 Thumb meganekufor 04 Thumb meganemotor 03 Thumb meganesedenie 07 Thumb meganestred 01 1024x597 conti wc8s sk Thumb meganevolant 01 Thumb meganezadobokl 18 Thumb meganezadobokp 01 Thumb sp jazda 12 Thumb sp predok 01 Thumb sp predok 03 Thumb sp zadok 02 1024x597 conti wc8s sk Thumb sp zadok 09 Thumb sp zadok 11 Thumb sp zadok 18

Test VW Golf vs Opel Astra vs Renault Mégane: Kráľ a nováčikovia

Zosadí Opel Astra z trónu Volkswagen Golf? Odpoveď na túto otázku hľadáme odkedy nová Astra prišla na náš trh a zbiera jeden titul za druhým. Tak ako pred tromi rokmi Volkswagen Golf. Čo na to zástupca francúzskej automobilovej ligy - nový Renault Mégane? Tiež má čím zamiešať karty.

Priestor v interiéri

Autá nižšej strednej triedy zvykneme nazývať kompakty a Golf niekedy slúži ako vzor na určovanie veľkosti. Každé auto z našej trojice má za sebou inú históriu a vývoj. Golf vznikol v roku 1974, je najstarší a najviac úsilia Nemci azda vynaložili na to, aby jednotlivé generácie na seba nadväzovali a medzi generáciami postupovali metódou malých krokov. Samozrejme sa Golf nevyhol sedemnásobnému zväčšovaniu dĺžky a rázvoru, ale nepatrí k rekordérom triedy. Mnohí konkurenti, ktorí ho chceli premôcť väčšou ponukou priestoru neobstáli. To je aj prípad Astry. Predchádzajúca generácia už narástla do takých rozmerov, že sa to obrátilo proti nej. Všetci ju kritizovali za plytvanie priestorom a nadmernú hmotnosť. Konštruktéri automobilky Opel podrobne vypočuli požiadavky zákazníkov a dnešnú Astru zmenšili, odľahčili a veľmi dôsledne využili priestor zmenšenej karosérie. Opel Astra má korene v modeli Kadett, ktorý dostal pohon predných kolies v roku 1979. Naopak, Renault Mégane je ešte v štádiu zväčšovania. História kompaktných automobilov značky je oveľa mladšia, prvý s motorom naprieč bol až v roku 1981 Renault 9 a prvý hatchback bol Renault 11.

Vnútornými rozmermi sa táto trojica podobá na seba viac, ako sa zdá. Treba na začiatku povedať, že aj keď sú kompakty päťmiestne, pohodlie dospelého tretieho cestujúceho uprostred na zadnom sedadle je veľmi limitované. Hoci Golf nevyzerá najväčší, si šírkou 143 centimetrov na zadných sedadlách je lídrom. A ťaží aj z toho, že zadné sedadlo je uložené nižšie a ostáva dosť miesta aj nad hlavami cestujúcich. Problémom Golfa však je veľký tunel trčiaci z podlahy, v ktorom býva pri verzii s pohonom 4x4 kardan. Prostredný cestujúci si nemá kde dať chodidlá. Najužšia je vzadu Astra. Na Golf stráca štyri centimetre, karoséria sa vzadu výrazne zužuje. Pochváliť ju však treba na najlepší priestor pre kolená a chodidlá zadných cestujúcich.

Opel Astra

Astra preriedila tlačidlá a zapracovala na kvalite dielenského spracovania. Niektoré lesklé tvrdé plasty však pôsobia lacno.

Konštruktéri dôsledne využili vnútorný priestor zmenšenej karosérie. Vnútri je najužšia a kufor má objem 370 litrov.

Wattov priamovod na zadnej náprave a Matrix LED svetlá sú dve veľká esá novej Astry.

Mégane sa priestorom vzadu na šírku radí medzi Golf a Astru. Sedadlo je vyššie, ľahšie sa doň nasadá, aj priestor na kolená je akceptovateľný, podlaha však nie je celkom rovná a výduch klimatizácie tiež nie je najmenší. Na predných sedadlách je priestoru vo všetkých troch autách dosť. Najbližšie k sebe sedia prední cestujúci v Astre. Je najužšia a má najširšie sedadlá. Sedenie je pohodlné a operadlá predných sedadiel ponúkajú citeľnú oporu aj v ramenách. Môže sa však stať, že silnejšie postavy to nebudú vnímať ako pohodlie a im sa lepšie bude sedieť v Golfe, ktoré na telo pôsobia dojmom pohodlného kresla. Sedadlá Astry však najlepšie podopierajú stehná, pretože sú najhlbšie. Predné sedačky v Renaulte Mégane sú pomerne veľkorysé tvarom aj rozmermi. Dĺžka predného sedáka totožná s Golfom.

Aj priestorom na batožinu sú kompakty veľmi blízko. Objem kufra má Mégane najväčší, 384 litrov, na druhom mieste je Golf s 380 litrami, Astra s objemom 370 litrov však stráca minimálne. Golf má však najkratší priestor, k zadnému operadlu je to 75 centimetrov a aj výška k platu je iba 45 centimetrov, Mégane má o 10 centimetrov vyšší priestor Astra je uprostred.

  dĺžka [mm] výška [mm] šírka [mm] rázvor [mm] objem batožinového priestoru [l]
Opel Astra 4370 1809 1485 2662 370
Renault Mégane 4359 1814 1447 2669 384
Volkswagen Golf 4255 1799 1452 2637 380
  šírka interiéru vpredu [mm] šírka interiéru vzadu [mm] rozmery predných predných sedákov[mm] dĺžka batožinového priestoru [mm] šírka batožinového priestoru [mm]
Opel Astra 1410 1390 530x480 770 1040
Renault Mégane 1450 1420 510x490 780 1111
Volkswagen Golf 1470 1430 510x470 750 1070

Dojmy z kokpitu

Golf je morálne najstarší a stále konzervatívny. Niekomu sa to páči, iní tužia po radikálnejších zmenách. Faktom je, že má najprepracovanejšiu ergonómiu a solídnymi materiálmi v kombinácii s kvalitným vypracovaním dokáže aj slabšie vybavenou verziou viac presvedčiť než nabalení konkurenti. Stále má rovnaké ovládacie prvky na rovnakých miestach, na nič si netreba dlho zvykať a ovládanie vodiča najmenej otravuje.

Renault Mégane je nešťastným opakom. Veľmi vsádza na prvý dojem a súčasnú, tabletovú generáciu, ktorá sa rada hrá s dotykovými hračkami. Tá vie byť aj tolerantnejšia k nie celkom rýchlym reakciám displeja. Takže zatiaľ čo mladí, čerství vodiči môžu byť z Méganu nadšení, my stredná a na dnešnú dobu asi aj konzervatívna genarácia šoférov sa na Mégane pozeráme ako na auto veľkým tabletom uprostred palubnej dosky, ktorý má nie celkom prehľadne a logicky usporiadané menu a ani pomalé reakcie na dotyk nás počas jazdy nenadchýnajú. Aj prepínanie jazdných režimov, hoci má samostatný ovládač pri rýchlostnej páke, je komplikované a vodič musí siahnuť na dve miesta, na tlačidlo i na displej.

Astra sa generačne poučila a počet tlačidiel zredukovala. Ovládanie funkcií je viac-menej bezproblémové, hoci na logiku systému si tiež treba chvíľu zvykať. Otravuje napríklad neustále potvrdzovanie alebo odmietnutie požiadavky, ktorú si vodič želá. Dotykový displej však reaguje rýchlejšie než v Renaulte. Na druhej strane, váhová diéta Astry sa nie najlepšie prejavila na niektorých použitých materiáloch. V kokpite ma rušili hlavne tvrdé, lesklé a lacno pôsobiace plasty, ktoré som si doposiaľ neuvedomil. Slabšie vybavený Golf pôsobil v porovnaní s lepšie vybavenou Astrou po materiálovej stránke vnútri hodnotnejšie.

Renault Mégane

Renault si mohol trochu viac dať záležať na výbere materiálov. Predné sedadlá sú pohodlné na dlhé cestovanie.

Veľký 8,7-palcový tablet doslova bije do očí. Na jeho logiku a nie celkom ideálnu rýchlosť odozvy si treba zvyknúť.

Mégane má druhú najširšiu kabínu, ale objemom kufra je papierový favorit.

Vyššia hmotnosť Renaultu o 120  kg v porovnanís konkurenciou  sa neprejavila na dynamike ani spotrebe motora 1.6 dCi.

Test VW Golf vs Opel Astra vs Renault Mégane: Motory

Všetky tri kompaktné hatchbacky majú pod kapotami naftové jedna- šestky, pričom Astra a Mégane výkonom zdatne konkurujú aj niektorým dvojlitrom. Posúďte sami: Renault vyťažil zo vznetového štvorvalca 1,6 dCi 96 kW (130 k), Opel z motora 1,6 CDTi dokonca 100 kW (136 k). Akurát Volkswagen produkuje 81 kW (110 k) a necháva si značný odstup od dvojlitra, ktorý Opel ani Renault neponúkajú. Golf zároveň trpí na veľkú výkonovú medzeru medzi 1.6 TDI (81 kW/110 k) a 2.0 TDI (110 kW/150 k). Zase, pokiaľ si chce niekto dopriať poriadny motor, jeho naftový dvojliter sa vo verzii Alltrack a GTD šplhá až k výkonu 135 kW/184 k. V podstate ani jeden agregát nie je novinkou, všetky tri už poznáme z minulých generácií Astry, Mégane, resp. Golfa. Emisná norma Euro6 nepriniesla ani jednému z testovaných kompaktov nutnosť, používať vodný roztok močoviny AdBlue na likvidáciu oxidov dusíka. Relatívne ľahké hatchbacky si vystačia s takzvanými emisnými pascami Nox Trap, ktoré sa však musia pravidelne vypaľovať dodatočným vstrekovaním nafty.

Po dynamickej stránke podľa očakávania zaostáva „priškrtený“ Golf s najvyšším krútiacim momentom 250 Nm a iba päťstupňovou prevodovkou. Opel a Renault ponúknu vďaka 320 Nm výraznejší záťah. Mégane prekvapivo váži až o 120 kilogramov viac ako Astra, ale na dynamike sa to zásadne neprejavilo. Totiž keď francúzsky diesel dosiahne aspoň 2000, najlepšie 2500 otáčok za minútu, zatiahne tak energicky, akoby to naozaj bol dvojliter. Pravdou je, že v nízkych otáčkach sa mu príliš nechce. Povedzme úroveň 1500 1/min je dobrá na udržiavanie aktuálnej rýchlosti, nie na zrýchľovanie.

Opel pripravil nielen najtichší, ale aj najplynulejšie zaberajúci turbodiesel v rámci nášho porovnávacieho testu. Ťah rastie pozvoľne približne od 1500 1/min a motor je to naozaj veľmi príjemný. Rozdiely v pružnosti oproti Renaultu spôsobilo mierne odlišné sprevodovanie šesťstupňových manuálnych prevodoviek. Konkrétne Francúz má dlhú štvorku, takže Opel mu mierne odskočil.

Volkswagen dostal kvôli iba päťstupňovej prevodovke dlhší štrvrtý a piaty stupeň. V pružnosti síce ľahko zaostáva, ale na diaľnici točí podobné otáčky ako konkurenti. Tempo 130 km/h na najvyšší stupeň v Astre a Mégane znamená 2400 otáčok, v Golfe 2600. Najväčšie prekvapenie v rámci meraní sa netýkalo dynamiky, ale brzdenia zo stokilometrovej rýchlosti. Volkswagen sme si požičali na poslednú chvíľu a nanešťastie mal ešte obuté zimné pneumatiky. Nečudo, že na zastavenie zo stovky potreboval vyše 42 metrov a skončil tretí. Skôr nás prekvapil veľký rozdiel medzi Astrou a Mégane. Zrejme kombinácia vyššej hmotnosti, pneumatík so zníženým valivým odporom a príliš skoro reagujúceho ABS sa podpísali pod brzdnú dráhu Renaultu 41,17 metra. Pritom Astre stačilo 38,2 m.

Volkswagen Golf

Hoci je morálne najstarší a najviac konzervatívny z trojice, má najlepšie prepracovanú ergonómiu a kvalitou materiálov ako aj vypracovaním vie aj v jednoduchšej verzii viac presvedčiť než lepšie vybavení konkurenti.

Volkswagen má veľkú výkonovú medzeru medzi 1.6 TDI a 2.0 TDI. Navyše testovaný agregát bol spriahnutý len s 5-stupňovým manuálom. Aj základné sedadlá v Golfe sú veľké a pohodlné.

Kufor má pravidelný tvar a objem 380 l. Golf dominuje v ponuke vnútorného priestoru pre posádku. Jeho problémom je však veľký tunel trčiaci z podlahy, v ktorom býva pri verzii s pohonom 4x4 kardan.

Najväčšie rozdiely sú v jazdných vlastnostiach

Z podvozku Astry ide vo všetkých jazdných situáciách o poznanie istejší pocit. Či už v diaľničných zákrutách okolo Žarnovice alebo pri prejazde Čertovicou. Jej podvozok pôsobí dojmom najväčšej rezervy. Golf sa na diaľnici aj v zákrutách viac nakloní než Astra. Pruženie má mäkký, vyslovene lahodný komfortný charakter. Zvlášť na testovaných zimných pneumatikách s najväčším bočným profilom z trojice. Napriek tomu väčšinu jazdných situácii vie riešiť s rozvahou a stále pekne a isto drží stopu, hoci na limite zákruty prechádza nedotáčavejšie než Astra.

Golf sa spolieha hlavne na prednú nápravu, zatiaľ čo v Astre cítite, že stojí pevne na všetkých štyroch kolesách a veľkú oporu má predovšetkým v zadnej náprave s Wattovým priamovodom. Preto v Golfe viac trpia predné pneumatiky. Zadná náprava uľahčuje a pomáha urýchľovať Astre oblúk v zákrute. Opel sa vie neuveriteľne mrštne stočiť okolo svojej osi. Mrštnosť a rýchlosť akou dokáže v okamihu meniť smer nás pri priamom porovnaní, keď presadáte z auta do auta privádzala do úžasu. Rozdiel medzi Astrou a konkurentmi je tak výrazný, že rovnaký losí test zvláda prejsť vyššou rýchlosťou o 5 km/h v porovnaní s Golfom a až o 10 km/h prekonáva Mégane. Astra ťaží z dokonalej kinematiky náprav.

Prejazd vyhýbacím manévrom zvládol Opel Astra najčistejšie a suverénne najvyššou rýchlosťou. Volkswagen bol aj na zimných pneumatikách rýchlejší než Mégane. Za volantom najťažšieho Renaultu sa vodič najviac zapotil pri vyhýbaní sa prekážke a následnom návrate do jazdného pruhu.

Cez losí test prechádza tak suverénne, akoby bola diaľkovo riadená a každý prejazd mala dopredu vypočítaný a naprogramovaný. Najmenej sa nakláňa a v kombinácii s najostrejším riadením, na ktorého aj malý pohyb auto okamžite odpovedá zmenou smeru je prejazd vyhýbacím manévrom pre vodiča veľká radosť a zábava. Vôbec nebojuje s autom. Keď som chcel vyskúšať ešte rýchlejší prejazd cez vyhýbací manéver, Astra už nezahla kvôli pneumatikám, ktoré stratili priľnavosť. Golf zvláda prejazd vyhýbacím manévrom aj na zimných pneumatikách čistejšie a rýchlejšie než Mégane. Francúz sa správal v losom teste najmenej agilne. Prejsť síce prešiel, aj riadenie pracuje rýchlo a netuhne, ale veľmi cítiť, že je najťažší z trojice a tuhá zadná náprava sa pri prudkých zmenách smeru akosi háda s prednou. Vodič sa s Méganom v losom teste najviac zapotil a narobil s volantom aby ho dostal tam kam potrebuje.

Pri štandardnom štýle jazdy je podvozok Méganu celkom vyvážený a pre bežného vodiča určite dostatočný, ale vo vyšších rýchlostiach, hraničných situáciách a tiež na nekvalitnom povrchu na Golf a Astru skrátka nemá. Na nekvalitnom povrchu viac poskakuje a aj komfort pruženia, ktorý bol v minulosti doménou Francúzov by mohol byť lepší. Astra na oplátku nemilo prekvapila vyšším valivým hlukom od kolies v interiéri na diaľnici. Golf aj Mégane majú lepšie odhlučnený podvozok.

Pružnosť a brzdná dráha
  Opel Astra Renault Mégane Volkswagen Golf
0-100 km/h [s] (výrobca/test) 9,6/10,45 10,0/10,26 10,5/10,95
pružnosť 60-100 km/h (3. st.) [s] 5,42 5,27 5,95
pružnosť 60-100 km/h (4. st.) [s] 5,47 7,05 8,47
pružnosť 80-120 km/h (4. st.) [s] 7,1 8,05 9,07
brzdná dráha 100-0 km/h [m] 38,2 41,17 42,3
Rýchlosti a otáčky
50 km/h (3.st.) 1900 1900 1750
50 km/h (4.st.) 1400 1200 1200
90 km/h (4.st.) 2600 2400 2200
90 km/h (5.st.) 1900 1900 1700
90 km/h (6.st.) 1650 1650 -
130 km/h 2400 (6.st.) 2400 (6.st.) 2600 (5.st.)

Resumé

Všetky doterajšie testy naznačovali, že Opel urobil veľký kus práce s novou Astrou a právom má nárok uchádzať sa o titul kráľa triedy. Nakoniec to potvrdil aj náš porovnávací test, z ktorého Astra vychádza ako najvyváženejšie a celkovo najlepšie zladené auto po všetkých stránkach. Ako sme písali už v prvej jazde, ťažko vyzdvihnúť niektorú oblasť, pretože jedna do druhej tak dobre zapadá, že vytvárajú jeden takmer dokonalý celok. Je jedno, či začnem Matrix LED svetlami, na ktoré sa po funkčnej stránke najbližšie chytajú až LED svetlá Mercedesu, alebo skvelým naftovým motorom, interiérom, ktorý nepatrí medzi najväčšie, ale z kompaktnosti tela auta dostáva maximum, až po jazdné vlastnosti, ktorými Astra deklasuje absolútne všetkých. Keď to tak teraz sumarizujeme, asi jazdné vlastnosti sú jej najsilnejšou stránkou. Z jej správania sa na ceste, zvlášť v hraničných situáciách sme boli najviac unesení. V porovnaní s Golfom a Méganom jazdí úplne inú, vlastnú ligu.

Test zároveň ukázal, že hoci Golf je o tri roky starší, stále sa drží vo výbornej kondícii a má čo ponúknuť. Priestorovo najlepšia voľba z trojice, taktiež odhlučnením interiéru a kvalitou vypracovania pôsobí najsolídnejším dojmom aj v slabšie vybavenej verzii a motor sa na svoj objem a výkon tiež nemá za čo hanbiť. Jedine v správaní sa na ceste v porovnaní s Astrou cítiť, že za uplynulé dva roky sa vývoj posunul ďalej a Golf má kam napredovať. Stále však jeden z top zástupcov triedy. Renault Mégane sa vo veľa oblastiach medzigeneračne zlepšil, ale nie natoľko, aby výraznejšie potrápil nemeckú konkurenciu. Jeho silnou stránkou je skvelý naftový motor, ktorý maže hendikep vyššej hmotnosti, či už v dynamike alebo spotrebe.

Dizajnom, štýlom interiéru a ponukou množstva asistenčných systémov za rozumnú cenu sa výrazne priblížil moderne zmýšľajúcim motoristom a mladej generácii,čo je na jednej strane dobre. Na druhej strane zamrzí, že v niektorých oblastiach viac vsádza na efekt, než na prepracovanosť do detailu. Na mysli máme výber materiálov, odozvu a logiku tabletu v úlohe ovládacieho panelu a menší dôraz na jazdné vlastnosti. Tiež priestorovo je na tom lepšie ako sa na prvý pohľad zdá. Celkovo má teda potenciál byť úspešnejší než predchodca, uvidíme ale do akej miery sú slovenskí motoristi schopní jeho prednosti oceniť.

Preto ak by sme si dnes vyberali kompakt, na prvom mieste by bola Astra. V prípade benzínu, teda na behanie po meste a blízkom okolí by sme sa vôbec nebáli litrového trojvalca. Zo všetkých benzínových motorov v ponuke nás naživo najviac prekvapil a Astre bez problémov stíha. Pokiaľ hľadáte služobák, určite 1.6 CDTI. V prípade Golfa máte variácii benzínových aj naftových motorov momentálne najviac, ak berieme do úvahy aj špecialitky ako GTD, Alltrack alebo GTI či R. V jeho prípade nemáme zásadné výhrady voči žiadnemu agregátu. Nový Mégane sme okrem GT verzie s benzínovým motorom ešte neskúšali. Do rúk sa nám dostali len naftové modely 1.5 dCi a 1.6 dCi. V úlohe bežného konzumenta alebo správcu vozidlového parku by sme siahli po fantasticky úspornom agregáte 1.5 dCi, ktorý ponúka veľmi dobrý pomer dynamiky a extrémne nízkej spotreby. Náročnejším vodičom odporúčame 1.6 dCi s citeľne lepšou dynamikou, ale stále výbornou spotrebou.

model Opel Astra Renault Mégane Volkswagen Golf
motor 1,6 CDTi 1,6 dCi 1,6 TDI
zdvihový objem [cm3] 1598 1598 1598
výkon [kW/k] 100/136 96/130 81/110
pri otáčkach [1/min] 3500 4000 3200-4000
krútiaci moment [Nm] 320 320 250
pri otáčkach [1/min] 2000-2250 1750 1500-3000
maximálna rýchlosť [km/h] 205 198 195
prevodovka 6M 6M 5M
nameraná spotreba [l/100 km] 5,4 5,5 5,7
objem bat. priestoru [l] 370-1210 384-1247 380-1270
registračný poplatok [€] 327 267 217
cena modelu od [€] 17.490 19.290 18.620