Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST VW Golf Variant R Line 1.5 eTSI: Dýcha na krk Passatu ako nikdy predtým
Po tradičnom hatchbacku prichádza Golf ôsmej generácie aj s karosériou typu kombi, teda Variant. Horúcu novinku sme vyskúšali v športovejšie ladenej výbave R Line s turbobenzínovým motorom 1.5 eTSI 110 kW (150 k) a 7-stupňovou prevodovkou DSG. V testovanej konfigurácií sa nám Golf Variant skutočne zapáčil.
Videotest:
Priestorovou ponukou, kvalitou jazdy, odhlučnením, technológiami, interiérom a ďalšími atribútmi sa nový Golf Variant nebezpečne priblížil manažérskemu Passatu Variant. Golf môže v mnohých ohľadoch konkurovať kombíkom strednej triedy. Platí to samozrejme o lepšie vybavených kusoch s výkonnejšími motormi, a nie so základným trojvalcom 1.0 TSI. My sme ho otestovali s mild-hybridnou turbobenzínovou motorizáciou 1.5 eTSI, 7-st. automatickou dvojspojkovou prevodovkou DSG a v obľúbenej výbave R Line.
Tá novému Golfu dodáva viac optického korenia. Sám o sebe je dizajn nového Golfu konzervatívny a tradičný. Nejde o auto, za ktorým by ste si na ulici vykrútili krk. Optické doplnky R Line mu však dodávajú šťavu a dokáže sa zapáčiť.
V kombinácii s príplatkovým červeným lakom King Red mu to rozhodne pasuje. Súčasťou výbavy sú športovejšie nárazníky s čiernymi lištami, nadstavce prahov alebo 17-palcové disky kolies. V interiéri nájdete športové sedadlá s integrovanou opierkou hlavy, športový volant, kovové pedále alebo špecifické dekory a ozdobné lišty. Z hľadiska techniky má R Line štandardne o 15 mm znížený športový podvozok a progresívne riadenie, nejde teda len o optický balík.
Golf Variant oproti svojmu kratšiemu bračekovi nenarástol len dĺžkou karosérie o 350 mm, no zároveň má dlhší rázvor osí kolies o 50 mm (2669 mm). Čiastočne tým dobieha Octaviu a Leon, títo koncernoví súrodenci majú len jednu dĺžku rázvoru pre všetky karosárske verzie (2686 mm).
Variant tak zmazal priestorový deficit kompaktnejšieho hatchbacku a vzadu nájdete podobnú pozdĺžnu priestorovú ponuku ako v Octavii a v Leone. Miesta je tu po všetkých stránkach dosť aj pre vysokých pasažierov. S výškou 186 cm som sa "sám za seba" posadil s niekoľkocentimetrovou rezervou na kolená, hlavu a dostatok voľnosti majú aj chodidlá a členky.
Narástol aj batožinový priestor, a to na solídnych 611 - 1642 l (väčší Passat má 650 - 1780 l). Leon Sportstourer ponúka v základe 620 l, Octavia Combi až 640 l. V praktickom živote však ide o zanedbateľný rozdiel. Poteší dvojité dno s nastaviteľnou výškou podlahy, bočné kapsy na drobnosti a háčiky. Pod podlahou kufra zostalo miesto na dojazdovú rezervu.
Športové predné sedadlá s integrovanou opierkou hlavy poskytujú lepšie bočné vedenie, dobrý sklon hlavovej opierky, kvalitné čalúnenie a sú zároveň veľmi pohodlné aj na dlhých trasách. Vytkol by som im len krátku sedaciu časť, ktorá vyšším šoférom slabo podopiera stehná. Posed za volantom je tradične výborný, polohu za trojramenným športovým volantom si nájdete ľahko.
Materiály a spracovanie sú na špici. Z troch koncernových súrodencov je na tom kvalitou a materiálmi najlepšie, predbieha ho len prémiové Audi A3. Interiéru dominuje tiež v očiach verejnosti kontroverzný infotainment systém s centrálnym dotykovým displejom s uhlopriečkou 10 palcov, ktorý na svoje plecia prebral ovládanie majoritu funkcií. Treba si naň zvyknúť, no po úvodnom zoznámení oceníte jeho funkcie, rýchle reakcie, kvalitnú grafiku a špičkovú konektivitu. V priamom porovnaní s Octaviou nasadil Golf menej klasických tlačidiel a nahradil dotykovými plochami pre ovládanie základných funkcií alebo vstup do jednotlivých podmenu systému. Najmenej samostatných ovládačov implementoval pre zmenu Leon, tam sa ešte väčšmi musíte spoľahnúť na centrálny displej. V Golfe mi chýba jedine samostatný panel klimatizácie. Okrem toho je ergonómia príkladná, páči sa mi už tradične dostatok dobre riešených a objemných odkladacích priestorov
Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, výkon, dynamika, spotreba paliva, odhlučnenie).