Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Škoda Citigoe iV: České mini s elektrickým srdcom
VW spolu so Škodou a SEATom umne využil staršiu platformu bratislavských trojičiek, známych ako New Small Family (NSF). Po skončení výroby spaľovacích verzií budú na trhu pokračovať ako elektromobily. My sme v teste vyskúšali českého zástupcu, Škodu Citigoe iV. Koľko prejde v praxi, s akou spotrebou elektriny, čo ponúka a ako jazdí s 250 kg hmotnosti navyše?
Dizajn bratislavských mini trojičiek bol už pri premiére jednoduchý, minimalistický a zároveň nadčasový. Ani dnes jednoduché tvary nepôsobia zastaralo. V prípade testovaného kusu vizuálny zážitok podporuje výrazný zelený lak Kiwi, ktorý Citigu nesmierne svedčí.
Elektrický VW e-up! už síce poznáme z minulosti, no aj ten dostal sviežejší balík batérii s vyššou kapacitou. Škoda Citigoe iV je najdostupnejším elektromobilom na slovenskom trhu. Na strane druhej, za peniaze, ktoré za ňu značka pýta, môžete mať o dve triedy väčší slušne vybavený kompakt segmentu C s benzínovým motorom, napr. takúto Škodu Scala 1.0 TSI...
Ide teda o priority, nákup elektromobilu vám zmysel dávať môže, alebo vôbec nemusí. Ako druhé, dokonca tretie auto výlučne do mesta je ideálom. Najmä, ak majiteľ býva v rodinnom dome, popr. má možnosť si ho nabíjať napr. v práci. Pri nabíjaní doma viete s elektromobilom so spotrebou 15 kWh/100 km jazdiť za 2 eurá na sto kilometrov. Iná situácia nastáva pri nabíjaní na rýchlonabíjačkách, napr. ZSE alebo Green Way. Tam si už musíte priplatiť. To, koľko prevádzka elektromobilu stojí v praxi, si prečítajte v tomto teste troch prémiových elektromobilov. Veľa vám objasní.
Odporúčame:
Audi e-tron a Tesla Model X: Koľko spotrebujú na diaľnici?
Elektromobil sa hodí aj pre ľudí, ktorí majú viac áut a elektromobil používajú ako druhé, popr. tretie auto v rodine, najmä v meste a okolí. Okrem mesta vidím potenciál pre menší elektromobil aj na vidieku. Ak bude nenáročný majiteľ auto využívať len na cesty do práce a späť, ktoré zaberú priemerne do 100 km denne a býva v dome, kde môže elektromobil pohodlne nabíjať, taktiež môže ísť o optimálnu voľbu. Záleží na preferenciách, pred kúpou takéhoto auta si treba dobre spočítať, či sa vám to oplatí alebo nie.
Bez starostí s konfigiráciou
Ak sa pre elektrické Citigoe rozhodnete, veľa starostí so špecifikáciou mať nebudete. Ponúkajú ju totiž len v jednej, bohatej výbave Style za cenu 19 990 eur vrátane bonusu štart. Obsahuje napr. elektrické predné okná, automatickú klimatizáciu, tempomat s obmedzovačom rýchlosti, kožený volant, rádio Swing, parkovacie senzory vzadu, vyhrievané predné sedadlá a čelné sklo, LED denné svietenie, dažďový senzor alebo Lane Assist (kontrola jazdy v pruhoch). Priplatiť si môžete len za laky (zelený Kiwi za 252 eur) a predĺženú záruku na vozidlo 5 rokov/150 000 km. Zároveň dostanete záruku 8 rokov alebo 160 tisíc km na batériu, kedy nesmie kapacita klesnúť pod 70 % pôvodnej hodnoty. Cenou ide o najlacnejší konvenčný elektromobil na našom trhu. Bohužiaľ, kapacity pre tento rok sú už vypredané. Technicky spriaznený VW e-up! začína na cenníkovej cene 22 170 eur, Renault Zoe kúpite od 27 900 eur (s uvádzacím bonusom). Pokračujte na ďalšej stránke testu.
Elektrickú verziu Citiga rozoznáte podľa lakovaných rebier prednej masky.