Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Renault Captur 1.0 TCe: Úspech zaručený
Renault sa vyznamenal. Do triedy mestských crossoverov priniesol auto, ktoré v niektorých ohľadoch pôsobí doslova prémiovo. Presvedčili sme sa o tom v teste nového Renault Captur 1.0 TCe.
Je chvályhodné, že aj mainstreamová značka, ktorou Renault je, dokáže do triedy priniesť svieži vietor a zaujať na prvý aj druhý pohľad. Renault Captur medzigeneračne podrástol a celkovo mimoriadne vybrúsil svoj štýl. Prechádzajúci Captur som vnímal „len“ ako malý mestský crossover, ktorý je predajne mimoriadne úspešný. Nový Captur rozvinul ideu predchodcu, pridal perfektný atletický vzhľad a útočí v rámci triedy špičkovou kvalitou interiéru a ďalšími atribútmi.
Silueta karosérie a základné tvary ostali zachované a podobné predchodcovi, no naživo pôsobí novinka oveľa suverénnejším, sebavedomejším a príťažlivejším dojmom. Konkurentmi sú napr. Škoda Kamiq, Peugeot 2008, Nissan Juke, Mazda CX-3, KIA Stonic, Hyundai Kona, Opel Crossland X, Citroen C3 Aircross, VW T-Cross alebo Suzuki Vitara. Trieda je to viac než nabitá. O úspechu „kráľa triedy“ však nepochybujem. Renault Captur je v európskych končinách najpredávanejším malým crossoverom, doba zvýšených áut je v rozmachu a po generačnej výmene je zástupca Renaultu lepší než kedykoľvek predtým.
Väčší, svalnatejší a majestátnejší
Dovolím si tvrdiť, že vzhľadom Captur prekonal aj skvelé Clio. Z určitých uhlov vyzerá doslova majestátne, postoj je sebavedomý a má byť veru prečo. Naživo je Captur subjektívne väčší kus auta ako napovedajú rozmery. Robustnosť mu nechýba. Prednej časti dominujú typické Renault svetlá, práve tie dotvárajú sebavedomý pohľad. Svalnaté boky prechádzajú do nemenej zaujímavej zadnej časti s novými LED svetlami, ktoré Capturu dodávajú originálny svetelný podpis.
Capturu nechýba zaujímavý svetelný podpis predných aj zadných svetiel.
O dizajne sa ďalej rozpisovať nebudem, viac ako tisíc slov napovedia fotky v galérii. Oproti predchodcovi nový Captur podrástol vo všetkých smeroch, na dĺžku meria o 105 mm viac, rázvor osí kolies je dlhší o 33 mm, výška o 10 mm a šírka o 19 mm.
Kvalita hrala prím
Renault Captur nesklame ani po otvorení dverí a nastúpení do interiéru, ktorý základnými tvarmi vychádza z Clia. Práve naopak, veľmi príjemne prekvapí. Interiér dýcha rovnakou atmosférou a farbami ako exteriér. Je vážne mimoriadne kvalitný. Dominujú mu mäkčené plochy a veľmi príjemné materiály, z ktorých je vyrobená či už palubná doska, alebo obklady predných a zadných dverí.
Prémiové pocity dotvára oranžové čalúnenie určitých plôch s akoby jemnými trblietkami, alebo ak k chcete perleťovým efektom. Vyzerá to vskutku výborne a aj keď to zaujme skôr naše nežnejšie polovičky, ide o vkusné a jedinečné riešenie.
Vysokej akosti materiálov sekunduje spracovanie interiéru. Interiér je zostavený veľmi dôkladne a robustne, až na jednu výnimku. Plasty vyvýšenej platformy stredového panelu s radiacou pákou po opretí a zatlačení nohy vŕzgajú. A vyšší cestujúci o ne budú opierať nohu takmer neustále...
Prečítajte si tiež:
Porovnanie dvoch vyšších verzií Clia
Aj na pomery crossoverov sa sedí vysoko, ja by som si sedadlo spustil rád o trochu nižšie. No za hradbou palubnej dosky je v Capture vysoká miera pocitovej bezpečnosti, tak vyhľadávanej práve medzi zákazníkmi vyšších áut typu crossover/SUV. Sedadlá sú pohodlné a majú akurátne bočné vedenie a tiež tuhosť výplní. Chcelo by to možno trochu rozmernejšiu chrbtovú časť pre širších jedincov. Mne sa v nich sedelo dobre, dokážu totiž podržať aj v zákrutách. Pokračujte na ďalšej stránke článku.