299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 9 Thumb 3 Thumb 1 Thumb 2 Thumb 4 Thumb 7 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb 8 Thumb 6 Thumb 5 Thumb 10 Thumb 11

TEST Nissan Qashqai e-POWER

Nissan už aj na Slovensku predáva Qashqai s plne hybridným pohonom e-Power, ktorý je zaujímavým kusom techniky a značka ho poňala tak trochu po svojom.

V skratke napísané, systém e-Power funguje podobne ako elektromobil, no s tým rozdielom, že ho nebudete nabíjať ale tankovať. O pohon predných kolies sa stará výlučne elektromotor. Má výkon 140 kW (190 k) a krútiaci moment 330 Nm. Kolesá poháňa cez jeden stály prevod. 1.5 l prepĺňaný benzínový trojvalec s výkonom 116 kW (158 k) a krútiacim momentom 250 Nm v žiadnom z jazdných režimov nepoháňa predné kolesá priamo. Roztáča generátor a vyrába elektrinu pre elektromotor, resp. dobíja 2 kWh batériu, umiestnenú netradične pod prednými sedadlami. Tá má mimochodom na pomery full-hybridov väčšiu kapacitu, ako je bežne zvykom. Takto motorizovaný Qashqai je najdynamickejší z ponuky. Maximálka síce je „len“ 170 km/h, no zrýchlenie na stovku trvá iba 7,9 s.

Kapota, blatníky a oba páry bočných dverí sú z hliníka. Veko piatych dverí vyrobili z plastu. Lak je na niektorých miestach tenší, na hrane kapoty sme namerali hrúbku 70 – 80 mikrometrov. V ostatných častiach karosérie merač laku ukázal priemerné hodnoty 90 – 100 mikrometrov.

Nissan prezentuje svoj hybridný pohon ako unikát a odvoláva sa práve na to, že spaľovák „iba“ vyrába elektrinu a predné kolesá poháňa elektromotor. No nezabúdajme na hybrid Hondy, ktorý už niekoľko rokov funguje na totožnom princípe. Hybridné Hondy síce majú pod kapotou atmosférický benzínový motor, no v 90 % prípadoch taktiež iba vyrába elektrinu a o pohon kolies sa stará silný elektromotor. Honda však v určitom jazdnom režime, pri vyššej rýchlosti a ustálenej jazde vie poháňať kolesá aj priamo cez spaľovací motor, zubovú spojku a jeden stály prevod. Ak však aj na diaľnici zošliapnete v Hondách plynový pedál o čosi viac, hybrid sa prepne späť do režimu elektromotora a spaľovák začne vyrábať elektrinu. V tomto režime jazdia hybridné Hondy najčastejšie, preto je princíp práce rovnaký ako v Nissane. A veľmi podobný je aj jazdný prejav v praxi – máte pocit, ako by ste jazdili s elektromobilom so všetkými výhodami, ktoré z toho vyplývajú, a to okamžité reakcie na stlačenie plynového pedálu, úžasná plynulosť a presné dávkovanie „plynu“, výborná pružnosť a celkovo príjemnejší jazdný prejav aj vďaka absencii radenia viacstupňovej prevodovky.

Na rozdiel od svojich rivalov z Japonska v hybride e-Power Nissan nevyužíva atmosférický benzínový štvorvalec, ale prepĺňaný turbobenzínový trojvalec s menším objemom 1.5 l. Turbomotory sú prirodzené tichšie, keďže vo výfuku majú navyše „štupeľ“ v podobe turbodúchadlá. Motor Nissanu je technickým unikátom – využíva variabilný kompresný pomer. Kolesá však priamo neroztáča.

Z hľadiska princípu funkcie tak hybrid e-Power nie je takým unikátom, ako ho Nissan spočiatku prezentoval. Unikát však nájdete pod prednou kapotou. Ide o prepĺňaný benzínový motor s troma valcami, objemom 1.5 l a variabilným kompresným pomerom. 99 % motorov na trhu pracuje s konštantným kompresným pomerom, ktorý je však akýmsi kompromisom medzi efektivitou jazdy pri nízkej záťaži a dynamikou pri poriadnom šliapaní na plynový pedál. Z hľadiska efektivity a nízkej spotreby chceme čo najvyšší kompresný pomer, pri požiadavkách na vysoké zaťaženie však nie je žiaduci, pretože môže dochádzať k neriadenému spaľovaniu a musia tak zasiahnuť regulačné systémy motora. Nissan spojil tieto dva svety a medzi kľukový hriadeľ a ojnicu namontoval aktuátor, ktorý dokáže meniť kompresný pomer v rozmedzí 8:1 – 14:1. Nejde o absolútnu novinku, tento systém už dlhšie využíva vo väčšom 2.0 l štvorvalci v čisto spaľovacích Nissanoch a modeloch Infiniti, ktoré však z nášho trhu nepoznáme. Pokiaľ dobre viem, systém meniaci kompresný pomer nemá žiadne systémové poruchy a tak sa o spoľahlivosť báť nemusíme. V hybride e-Power však 1.5 l motor na rozdiel od spomínaného dvojlitra využíva priame vstrekovanie paliva.   

Technické údaje Nissan Qashqai e-Power 2WD
zdvihový objem spaľ. motora [cm3] 1497
výkon spaľ. motora [kW/k] 116/158
krútiaci moment spaľ. motora [Nm] 250
výkon elektromotora [kW/k] 140/190
krútiaci moment elektromotora [Nm] 330
kapacita batérie [kWh] 1.97 kWh
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 7,9
maximálna rýchlosť [km/h] 170
objem kufra [l] 455 - 504
pohotovostná hmotnosť [kg] 1612 - 1728
objem nádrže paliva [l] 55

Náš testovaný kúsok v najvyššej výbave Tekna+ stojí 42 690 eur. Ide o akciovú cenu, štandardnú cenníková suma je ešte o dve tisícky vyššia. Hybrid e-Power však kúpite už v druhom výbavovom stupni Acenta od 35 990 eur. Ak ho porovnáme s mild-hybridnou benzínovou motorizáciou 1.3 DIG-T 158 s pohonom predných kolies a automatickou prevodovkou X-Tronic, za e-Power doplatíte mastných 4500 eur. Dostanete však výkonnejšie srdce s lepšou dynamikou.

Materiály použité v prednej časti kabíny patria medzi to najlepšie v segmente a svojou štruktúrou pripomínajú plasty použité v Mazde CX-5, ktorá je v tomto ohľade trochu prehliadaným etalónom triedy. A to je pre Nissan rozhodne pochvala.

Nanešťastie, full-hybrid Nissan neponúka s pohonom všetkých kolies. Platforma aj pohon e-Power po technickej stránke umožňujú zástavbu „štvorkolky“, no zástupcovia značky nám na jednej z prvých prezentácii jasne potvrdili, že sa s ňou nepočíta. Ak tak chcete Qashqai s pohonom všetkých kolies, musíte siahnuť po mild-hybridnom motore 1.3 DIG-T. 

Súčasťou najvyššej výbavy Tekna+ je sú okrem technologickej nálože aj 20-palcové disky kolies s pneumatikami 235/45 R20 a plne diódové adaptívne LED svetlá s matrixovou funkciou. Vo všetkých oblastiach pracujú ako taký zlatý štandard. „Vyrezávajú“ spoľahlivo, no občas nechávajú príliš veľa tmavých neosvetlených miest. Možno ak by mali svetlá viac LED segmentov, pracovali by presnejšie. Štandardom je tiež ich svetelný výkon v stretávacom aj diaľkovom režime. Osvetlená plocha je dostatočná, no samotná intenzita svietenia len ľahko nadpriemerná. Celkovo svietia dobre, no nepatria medzi najlepšie v tejto triede.

Pochváliť naopak musím systém monitorovania mŕtveho uhla so zásahom do riadenia. Ide o akúsi nadstavbu klasického monitorovania mŕtveho uhla, ktorá vás na nebezpečenstvo upozorní a ak by ste sa naďalej chceli dostať do vedľajšieho pruhu, kde sa nachádza cudzí objekt, decentne pribrzdí a vráti vás späť do vášho pruhu. Funguje excelentne a navyše je už v základnej výbave Visia!

Pokračujte na záverečnej stránke testu.