Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb mercedes benz hyperscreen autozurnal.com 8 Thumb mercedes benz hyperscreen autozurnal.com 1 Thumb mercedes benz hyperscreen autozurnal.com 2 Thumb mercedes benz hyperscreen autozurnal.com 3 Thumb mercedes benz hyperscreen autozurnal.com 4 Thumb mercedes benz hyperscreen autozurnal.com 5 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb mercedes benz hyperscreen autozurnal.com 6 Thumb mercedes benz hyperscreen autozurnal.com 7 Thumb mercedes benz hyperscreen autozurnal.com 10 Thumb mercedes benz hyperscreen autozurnal.com 11

Mercedes predstavil palubnú dosku plnú displejov. Hyperobrazovku dostane nové EQS

Trend digitalizácie pokračuje. Vo vrcholnom elektrickom modeli EQS nasadí Mercedes-Benz hyperobrazovku MBUX Hyperscreen. Takmer celú palubnú dosku pokryjú displeje. Značka sľubuje intuitívne a jednoduché ovládanie. 

Mercedes-Benz po prvýkrát predstavil infotainment systém MBUX v roku 2018 v najmenšom Triede A. Odvtedy sa dvojica vedľa seba umiestnených displejov a pokroková softvérová technológia rozšírila naprieč modelovými radmi stuttgartskej značky. A keďže si Mercedes-Benz povedal, že displeje sú cestou k najpríjemnejšiemu ovládaniu a užívateľskému zážitku, predstavuje novú hyperobrazovku MBUX Hyperscreen. Dostane ju vlajkový elektrický rad EQS, avšak nebude súčasťou základnej výbavy. 

Hyperobrazovka MBUX je príkladom zlúčenia digitálneho a analógového dizajnu: viacero displejov sa zdanlivo plynulo prepája, čím vzniká pôsobivý, klenutý pás obrazovky. Do tejto veľkej digitálnej plochy sú integrované analógové ventilačné dýzy, ktoré prepájajú digitálny a fyzický svet.

Hyperobrazovku MBUX lemuje súvislý plastový predný rám. Jeho viditeľná časť bola upravená vyspelým postupom trojvrstvového lakovania v tieňovej striebornej farbe. Tento systém lakovania prostredníctvom extrémne tenkých medzivrstiev dosahuje mimoriadne hodnotný povrchový vzhľad. Integrované náladové osvetlenie umiestnené v spodnej časti hyperobrazovky MBUX vytvára dojem, akoby sa zobrazovacia jednotka vznášala na prístrojovej doske.

Prečítajte si tiež:

Nový Mercedes-Benz Triedy S 2021 oficiálne: Ikona luxusu a technológií

Aj spolujazdec má svoju vlastnú oblasť určenú na zobrazovanie a ovládanie, vďaka ktorej je cestovanie príjemnejšie a zábavnejšie. K dispozícii je až sedem profilov, ktoré umožňujú individuálne prispôsobenie obsahov. Zábavné funkcie displeja spolujazdca sú však počas jazdy dostupné len v rámci zákonných predpisov platných v konkrétnej krajine. Ak sedadlo spolujazdca nie je obsadené, z obrazovky sa stáva len digitálny ozdobný prvok. V tomto prípade sa zobrazujú animované hviezdy, teda vzor Mercedes-Benz.

Na dosiahnutie ostrého obrazu sa v prípade centrálneho displeja a displeja spolujazdca používa technika OLED. Jednotlivé obrazové body sa tu rozsvecujú individuálne; neaktivované obrazové pixely sú vypnuté, čím vytvárajú dojem sýtočiernej farby. Aktívne pixely OLED zase žiaria s vysokou ostrosťou farieb, čím vzniká vysoký kontrast – nezávisle od uhla pohľadu a svetelných pomerov. Všetky grafické prvky sú znázornené v celkom novom modro-oranžovom farebnom svete. Digitálny laserový meč v sklenenej šošovke prináša novú interpretáciu klasického prístrojového ukazovateľa s dvomi okrúhlymi prístrojmi.

Odporúčame:

Mercedes-Maybach Triedy S 2021 je jedným z najluxusnejších áut planéty

Vďaka svojmu jasnému dizajnu obrazovky so záchytnými bodmi sa hyperobrazovka MBUX ovláda intuitívne a jednoducho. Príkladom toho je štýl zobrazovania Režim EV. Dôležité funkcie elektrického pohonu ako zvýšenie výkonu (boost) alebo rekuperácia sa vizualizujú novým spôsobom so sponou, ktorá sa pohybuje v priestore. Medzi týmito sponami sa vznáša objekt v tvare šošovky. Tento objekt sa riadi gravitáciou, čím pôsobivo a emocionálne znázorňuje sily G.

Učenlivá umelá inteligencia

Systémy infotainmentu ponúkajú množstvo rozsiahlych funkcií. Na ich ovládanie je často potrebných viacero krokov obsluhy. Na výraznejšie zníženie počtu týchto interakčných krokov vyvinul Mercedes-Benz používateľské rozhranie s "kontextovo senzitívnym vedomím" vďaka umelej inteligencii. V praxi to znamená, že infotainment proaktívne a s podporou umelej inteligencie zobrazuje používateľovi správne funkcie v správnom čase (príklady sú uvedené nižšie). Kontextovo senzitívne vedomie sa neustále optimalizuje podľa zmien okolia, ako aj na základe správania používateľa. Takzvaná nulová vrstva ponúka používateľovi dynamické, agregované obsahy z celého systému MBUX a s nimi spojené služby na najvyššej úrovni informačnej architektúry MBUX.

Značka Mercedes-Benz preskúmala spôsob používania prvej generácie systému MBUX. K najčastejším prípadom použitia patrí navigácia, rádio/médiá a telefónia. Navigačná aplikácia je preto s celým rozsahom funkcií umiestnená vždy v centre obrazovky.

Pomocou umelej inteligencie je k dispozícii ponuka viac ako 20 ďalších funkcií, od aktívneho masážneho programu cez pripomienku narodenín až po návrh do zoznamu úloh, ak sú tieto funkcie pre zákazníka relevantné. Vývojári tieto návrhové moduly, ktoré sa navrhujú v takzvanom rozhraní nulovej vrstvy, interne nazvali „magické moduly“.

Za všetky teraz uvedieme štyri prípady použitia. Používateľ môže jediným kliknutím prijať alebo odmietnuť návrh:

  • Ak používateľ každý utorkový večer počas cesty domov telefonuje s určitým priateľom, systém mu v budúcnosti v tomto dni v týždni a k danému času navrhne príslušný hovor. Zároveň sa zobrazí vizitka s kontaktnými informáciami tejto osoby a obrázkom, ak je uložený. Všetky návrhy systému MBUX sú prepojené na profil používateľa. Ak v utorok večer vozidlo EQS riadi niekto iný, toto odporúčanie nebude použité, prípadne systém odporučí iný návrh v závislosti od preferencií tohto používateľa.
  • Ak vodič vozidla EQS v zime pravidelne používa masážnu funkciu založenú na princípe horúcich kameňov, systém sa tento zvyk naučí a pri zimných teplotách automaticky navrhne túto komfortnú funkciu.
  • Ak používateľ okrem vyhrievania sedadla pravidelne zapína napríklad aj vyhrievanie volantu a ďalších plôch, systém mu tento úkon navrhne, len čo sa aktivuje vyhrievanie sedadla.
  • Na zväčšenie svetlej výšky je možné nadvihnúť podvozok vozidla EQS. Je to užitočná funkcia na strmých vjazdoch do garáží alebo spomaľovacích prahoch na vozovke („spiaci policajti“). MBUX si všíma aj polohu GPS, v ktorej používateľ použil funkciu zdvihnutia podvozka. Keď sa vozidlo znova priblíži k tejto polohe GPS, MBUX samočinne navrhne nadvihnutie vozidla EQS.

Čísla, údaje, fakty o Hyperscreen MBUX

  • Viacero detailov hyperobrazovky MBUX sa zdanlivo plynulo spája do seba, čím vzniká pôsobivý klenutý pás obrazovky so šírkou viac ako 141 centimetrov. Plocha, ktorú cestujúci môžu precítiť, predstavuje 2 432,11 cm².
  • Veľké krycie sklo sa trojrozmerne ohýba v procese tvarovania pri teplotách približne 650 °C. Tento proces umožňuje neskreslený pohľad na displej v celej šírke vozidla nezávisle od polomeru krycieho skla.
  • Ak sa chce používateľ dostať k najdôležitejším aplikáciám, nemusí prechádzať žiadnymi úrovňami ponuky. Preto Mercedes-Benz toto riešenie nazýva nulová vrstva.
  • Dve vrstvy krycieho skla znižujú odrazy a zjednodušujú čistenie. Samotné ohnuté sklo pozostáva z kremičitanu hlinitého, ktorý je mimoriadne odolný proti poškriabaniu.
  • K technickým údajom MBUX patrí 8 jadier CPU, 24 GB RAM a prenosová rýchlosť pamäte RAM 46,4 GB za sekundu.
  • Prostredníctvom nameraných údajov 1 multifunkčnej kamery a dodatočne aj 1 svetelného snímača sa jas obrazovky prispôsobuje podmienkam okolia.
  • Zobrazovaciu oblasť spolujazdca je možné individuálne prispôsobiť až siedmimi profilmi.

Zdroj: TI Mercedes-Benz