Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST BMW iX1 xDrive30e: Univerzálne elektrické SUV s akurátnou veľkosťou a pohonom 4x4
Po vrcholnej naftovej verzii nového BMW X1 sa nám do rúk dostal aj najdrahší model z ponuky - čisto elektrické BMW iX1 s výkonom 230 kW (313 k) a pohonom oboch náprav. Zisťovali sme ako jazdí, koľko energie spotrebúva a ako rýchlo sa v praxi dokáže nabiť.
Minulá generácia síce neponúkala čisto elektrickú verziu, no nové BMW X1 oproti nej poriadne narástlo - na dĺžku o 53 mm (4500 m), na šírku o 24 mm (1845 mm) a taktiež je o 44 mm vyššie (1642 mm). Podstatný je tiež nárast rázvoru osí kolies o 22 mm (2692 mm), ale najmä širšie rozchody kolies vpredu aj vzadu o 31 mm. Nová X1 je tak väčšia, robustnejšia, s atletickejším postojom a siluetou pripomínajúcou BMW X3. Aj keď ide o vstupnú bránu do sveta SUV značky BMW, veľkosťou je veľmi podobné napr. Volkswagenu Tiguan. A to rozhodne nie je malé SUV...
Adaptívne LED predné svetlá nemajú chybu. Účinnosťou, rozložením svetelného kužeľa a "vyrezávaním" v diaľkovom režime patria medzi to najlepšie v triede. Sú však za príplatok v balíku výbavy Innovation.
Z hľadiska rozmerov je tak porovnanie dôležité v priamej "konfrontácii" s väčším, čisto elektrickým BMW iX3. Menší braček sa mu rozmermi karosérie priblížil, a vo vnútornom priestore minimálne vyrovnal. Keďže karoséria iX3/X3 musí pri spaľovací verziách myslieť na dlhý radový šesťvalec, uložený pozdĺžne, má aj dlhú kapotu a kabínu posunutú dozadu. BMW X1 však pri "spaľovákoch" spolieha výlučne na štvorvalce uložené priečne a preto je aj využitie priestoru v kabíne podstatne lepšie.
Ďalšou výhodou oproti iX1 voči iX3 je štandardný pohon všetkých kolies. Keďže iX3 bolo jedným z prvých elektrických BMW, vystačiť si muselo s pohonom zadných kolies. Stratilo tak výhodu karosérie typu SUV a vyššieho podvozku, s veľkou a ťažkou zadokolkou sa v teréne "hrabať" nechcete. BMW iX1 má navyše aj poriadnu dávku výkonu, ktorú doluje z dvoch elektromotorov. Motory sú synchrónne a každý má výkon 140 kW (190 k) a krútiaci moment 247 Nm. Celkový systémový výkon je 230 kW (313 k) a krútiaci moment 494 Nm. Ide o krátkodobý "boost", štandardný výkon je 200 kW (272 k). To stačí na maximálnu rýchlosť 180 km/h (el. limitovaná) a zrýchlenie z 0-100 km/h za 5,6 s. Batéria má využiteľnú kapacitu 64,7 kWh. Ako už čísla napovedajú, dynamika je v praxi výborná a vďaka pohonu všetkých kolies BMW iX1 nemá problém ani s trakciou. Sila mu nedochádza ani pri vyšších ako diaľničných rýchlostiach, čo je občas pri slabších elektromobiloch v tejto triede zreteľné
Režim | Spotreba elektriny [kWh/100km] | Dojazd [km] |
Mesto | 13,6 | 476 |
Okresky | 16,9 | 383 |
Diaľnica 130 km/h | 22,7 | 285 |
Priemer | 17,7 | 366 |
Spotreba energie nás príjemne prekvapila a považujeme ju za nízku, najmä vzhľadom na dvojmotorovú konfiguráciu a karosériu typu SUV. Čiastkové spotreby aj celkový priemer vidíte v tabuľke (hore). Priemerne dokážete s BMW iX1 prejsť bez problémov 350 km a v prípade lepších podmienok aj 400 km. Po dlhšej diaľničnej jazde sme BMW iX1 vzali aj na rýchlonabíjačku Alpitronic (Greenway) a zisťovali krivku nabíjania. Nabíjali sme prostredníctvom karty od ZSE Drive, roaming funguje na Greenway nabíjačkách bez problémov.
Nabíjanie prebiehalo od 7 % nabitia batérie až po 100 %. Bežne by sme takto nenabíjali, chceli sme však zistiť, ako klesá výkon nabíjania po prekročení 80 % nabitia batérie (SoC). Rapídny pokles nastal až po prekročení 90 % SoC. Maximálny výkon 130 kW hodnotíme ako veľmi dobrý, 120 kW nám vydržalo približne po 30 % SoC. Následne výkon nabíjania lineárne klesal. Celková doba nabíjania po 100 % síce bola 1h a 4min, no obligátnych 10 - 80 % trvalo 33 min. Ak nabíjate od 20 - 80 %, pri našich podmienkach by ste BMW iX1 nabili za rovných 30 min. Maximálnym výkonom nabíjania BMW iX1 síce netrhá rekordy, no s výsledkom sme spokojní. Žiadne anomálie sa pri nabíjaní nepreukázali.
Materiály aj spracovanie sú kvalitné. Oproti skôr testovanému BMW X1 s naftovým motorom však testované BMW iX1 nemalo tak vyšpičkovanú konfiguráciu. Interiér využíval jednoduchšie obkladové aj poťahové materiály a pôsobil konzervatívnejším dojmom.
Predné sedadlá na prvý pohľad nevyzerajú oslnivo, v praxi však prekvapivo dokážu podržať telo a sú aj komfortné.
Na zadných sedadlách je až prekvapivo veľa miesta. BMW iX1 dorovnáva väčšie X3. S výškou 186 cm som mal vo všetkých smeroch dostatok miesta a dokonca priestorovú rezervu. Podlaha je o čosi vyššie ako v spaľovacom X1, no oproti majorite konkurentov s čisto elektrickou platformou som v iX1 nemal tak výrazne prizdvhnuté kolená, čo rozhodne chválim. Kufor má objem 490 l. Oproti spaľovacím verziám je menší o 10 - 50 l.
Pokračujte na ďalšej stránke testu.