Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Audi Q5 50 TFSI e Quattro: Prémiové SUV novej doby
Medzi prémiovými značkami sa plug-in hybridné modely dostávajú stále viac do kurzu. Ingolstadtská značka ponúka stredne veľké SUV „do zásuvky“ v dvoch výkonových verziách. My sme otestovali „slabšie“ Audi Q5 50 TFSI e s celkovým výkonom 220 kW (299 k), ktoré sľubuje viac ako 40 km dojazd na elektrinu. Rozumne postavený plug-in hybrid sa osvedčil.
Plug-in hybridné Audi A6, Q5 a Q7 majú veľmi podobnú koncepciu a usporiadanie pohonu. Benzínový motor, v tomto prípade štvorvalec 2.0 TFSI s výkonom 185 kW (252 k) je uložený vpredu pozdĺžne, elektromotor s výkonom 105 kW (145 k) okupuje miesto za ním v spoločnom bloku s prevodovkou. Celkový výkon je 220 kW (299 k) a krútiaci moment 450 Nm. K dispozícii je ešte silnejšia verzia 55 TFSI e s celkovým výkonom 270 kW (367 k).
Prevodovka je 7-stupňová dvojspojková S tronic. Krútiaci moment prúdi na kolesá cez systém pohonu všetkých kolies Quattro ultra. Zadné kolesá sa do hry zapájajú podľa potreby, štandardne motory poháňajú prednú nápravu. Stály pohon Quattro majú až verzie so šesťvalcami.
Prečítajte si tiež:
Modernizované Audi Q5 prináša unikátne zadné svetlá OLED
Plug-in hybridy Audi majú mechanicky prepojené nápravy kardanovým hriadeľom. Nejde teda o novodobý trend, kedy elektromotor poháňa kolesá zadnej nápravy a kardan chýba. Tu je pohon 4x4 riešený klasicky, ako v nehybridných verziách Audi Q5. Kvapalinou chladená batéria s kapacitou 14,1 kWh je ukrytá pod podlahou kufra a palivová nádrž s objemom 54 litrov je klasicky pod zadnými sedadlami. Má o 16 l menej ako v štandardnej, nehybridnej verzii 45 TFSI. Plug-in hybrid pribral na hmotnosti 280 kg, váži 2105 kg.
Dynamika plug-in hybridného pohonu so skvelým turbobenzínovým štvorvalcom je ukážková. V prvotných momentoch pri akceléracii cítiť okamžitú odozvu a silu elektromotora, ku ktorému sa v otáčkach pridáva spaľovací motor. To v prípade, ak jazdíte v hybridnom režime a máte dostatočnú zásobu v energie v batérii na to, aby vám elektromotor pomáhal. Audi Q5 50 TFSI e zrýchli na stovku za skvelých 6,1 s a maximálka je 239 km/h. Pre porovnanie, veľké plug-in hybridné Audi Q7 60 TFSI e so šesťvalcom 3.0 TFSI a celkovým výkonom 335 kW (455 k) zrýchľuje na stovku za 5,7 s.
Prečítajte si tiež:
TEST Audi Q7 60 TFSI e Quattro PHEV: Velikán s elektrickým dopingom
Pohon má za každých okolností dostatok síl. Hybridné SUV dokáže zatiahnuť v tandeme oboch motorov ako silná lokomotíva. Páči sa mi tiež zladenie s dvojspojkovou prevodovkou. Tú som na hruškách nenachytal. Správa sa priam ukážkovo, radí rýchlo a zároveň veľmi jemne a komfortne. Komfortom radenia mi pripomína skôr špičkové meničové automaty ako dvojspojku. Čerešničkou na torte je celková kultivovanosť spaľovacieho motora a jeho fenomenálne odhlučnenie. Motor si vrní niekde ďaleko vpredu za tučnou izolačnou vrstvou a do interiéru sa jeho zvuk dostáva len v náznakoch. Pokračujte na ďalšej stránke testu (spotreba paliva a jazdné režimy).