299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 1s Thumb 4s Thumb 3s Thumb 5s Thumb 6s Thumb 2s

Subaru Forester 2,0 XT: Stále nenápadný, stále výborný

Subaru ide po podstate veci a pozlátko musí ísť nabok. Vo Foresteri je najdôležitejší priestor, jazdné vlastnosti a schopnosti v teréne. Na bezstupňovú prevodovku neexistuje univerzálny názor.

Keďže nedávna modernizácia sa dizajnu prakticky nedotkla, test Subaru Forester pokojne môžeme odštartovať za tmy. Plne diódové predné svetlomety svietia fantasticky. Vyzerá to tak, že Japoncom sa výšku svetelného kužeľa podarilo naladiť optimálne, pretože ani jeden protiidúci šofér mi za celý testovací týždeň neblikol. Pri SUVčkach so silnými svetlami to nie je pravidlo, často totiž oslepujú. Navyše, po prepnutí do diaľkového režimu prichádza očakávané vyvrcholenie, ktoré mnohým diódovým svetlometom chýba. Predsa len sa na chvíľu zastavme aj pri dizajne. Hoci testovaný Forester poháňa prepĺňaný benzínový dvojliter, typické nasávanie vzduchu k medzichladiču by ste na kapote hľadali márne. Aj to je príklad, že Subaru sa mení. Medzichladič zostal na pôvodnom mieste, ale vzduch k nemu privádza „plastové potrubie“ cez masku chladiča.

Zaujímavé zmeny vidno aj na opačnej strane auta. Konštruktéri venovali veľkú pozornosť praktickosti. Elektrické otváranie a zatváranie piatych dverí je asi najpomalšie na svete, ale samotný kufor stojí zato. Plytký je iba na prvý pohľad. Pod podlahou sa nachádza box na odloženie drobností a o poschodie nižšie je ešte dojazdové rezervné koleso. Ak vezmeme do úvahy, že Forester má vzadu diferenciál a priestorovo náročnejšiu viacprvkovú nápravu, potom klobúk dole za každý využitý centimeter. Navyše, už aj v Subaru vedia, čo sú to „simply clever“ riešenia. Zadné operadlá môžete sklopiť priamo z kufra, nechýbajú v ňom rôzne háčiky a krycia roletka (plató) sa dá odložiť pod podlahu, ak chcete v aute previezť niečo vyššie.

 

Kabínu Forestera už dobre poznáme. Neohúri extravagantným dizajnom alebo náladovým podsvietením, je však navrhnutá vyslovene účelne. V aute sa pohodlne sedí a šofér má z neho dobrý výhľad. Zadná lavica je plochá, akoby pripravená na montáž detských sedačiek. Veľa priestoru tam nájde aj dospelý, ale v zákrutách sa musí poriadne držať, zvlášť ak je lavica čalúnená kožou.

Kabína vďaka hnedému čalúneniu, kovovým a chrómovaným ozdobám dostala až prepychový nádych. Vzadu okrem priestoru, potešia veľké okná. Dobrý výhľad z auta budú mať napríklad aj menšie deti.

 

Subaru dodáva turbom dopovaný benzínový dvojliter (177 kW/240 k) výhradne s bezstupňovou prevodovkou Lineartronic a ja rovno napíšem, že mi chýba pocit mechanického spojenia plynového pedála s motorom. Kdesi v nekonečnom počte prevodových pomerov sa ten pocit stráca. Voči dynamike výhrady mať nemôžem. Samotná prevodovka pracuje v dvoch základných režimoch. Keď šofér hladká plynový pedál, variátor sa snaží držať konštantné otáčky a rýchlosť jazdy postupne rastie. Alebo začnete intenzívnejšie šliapať na plyn, prevodovka začne motor viac vytáčať a prevodový pomer bude meniť skokovo, akoby to bol klasický meničový automat.

Priznávam, že Lineartronic mi vôbec nevadí v spojení s atmosférickým motorom, dokonca by som ho odporučil. Dynamické turbo si však v mojom prípade pýta manuál. Rozhodne odporúčam, vyskúšať si bezstupňovú prevodovku a staviť na vlastný úsudok, lebo tu univerzálna rada neexistuje. Keď už budete sedieť za volantom Subaru Forester XT, tak mu trochu „vytnite“ a vyskúšajte si skvelý podvozok na vlastnej koži. Autu veľmi prospelo nové, strmšie a citlivejšie riadenie. Vďaka nemu Forester promtnejšie reaguje na každý pokyn volantom. O podvozok sa v zákrutách dá naozaj oprieť a na rozbitých cestách dokáže odfiltrovať väčšinu nerovností aj s 18-palcovými kolesami. Pri meraní spotreby benzínu som zažil dva extrémy: 8,2 a 14,2 l/100 km. Prvý bol výsledkom pokojnej jazdy v meste a po okreskách, druhý som dosiahol počas nakrúcania testu do relácie Motoring. Počas nakrúcania sa treba často otáčať, akcelerovať a samozrejme, nevynechal som ani terénnu vložku. Reálny priemer sa pohybuje okolo deviatich litrov benzínu na sto kilometrov.

Prítomnosť bezstupňovej prevodovky v Subaru automaticky znamená použitie pohonu 4x4 s elektrohydraulicky ovládanou medzinápravovou spojkou. Štandardne prúdi dopredu 60 a dozadu 40 percent krútiaceho momentu. Štvorkolke v teréne extrémne pomáha elektronika. Systém X-Mode je akýsi off- -road režim, schopný kedykoľvek pribrzdiť odľahčené koleso a poslať krútiaci moment na koleso v zábere. Strmý výjazd alebo kríženie náprav, nič nie je pre toto Subaru problém. Napokon, nájdite si na Youtube kanál Autožurnál a v ňom spomínaný test Subaru Forester XT. Prácu pohonu 4x4 je lepšie raz vidieť ako stokrát o nej čítať.

 

Kúpiť, či nekúpiť?

Páči sa mi, že Forester nie je prvoplánové auto. Nesnaží sa ohúriť ozdobami, ani bláznivými nápadmi. Prvoradý je účel a prepracovaná technika.

 

Technické parametre
motor  2,0 DiT
zdvihový objem [cm3]  1998
výkon [kW/k]  177/240
pri otáčkach [1/min]  5600
krútiaci moment [Nm]  350
pri otáčkach [1/min]  2400-3600
nameraná spotreba [l/100 km]  8,5
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 8,9
maximálna rýchlosť [km/h]  201
batožinový priestor [l]  505-1573
registračný poplatok [€]  1900
cena modelu od [€] 39 000