Ben 2022 0049 f1 kampan bezbotas bannery 1140x190px sk 01mp 2
Thumb dscn1533ttt Thumb 80016 large qoros 3 sedan tajnicka je rozlustena Thumb 80013 large qoros 3 sedan tajnicka je rozlustena Thumb 80017 large qoros 3 sedan tajnicka je rozlustena Thumb 80016 large qoros 3 sedan tajnicka je rozlustena Thumb 80017 large qoros 3 sedan tajnicka je rozlustena Thumb 80015 large qoros 3 sedan tajnicka je rozlustena Thumb 80014 large qoros 3 sedan tajnicka je rozlustena Thumb 80013 large qoros 3 sedan tajnicka je rozlustena Thumb 80012 large qoros 3 sedan tajnicka je rozlustena Thumb 80011 large qoros 3 sedan tajnicka je rozlustena Thumb 80010 large qoros 3 sedan tajnicka je rozlustena Thumb 71634 large dscn1533ttt

Qoros 3 sedan: Tajnička je rozlúštená

Po 9 mesiacoch od uvedenia na náš trh konečne dozrel čas vyskúšať si prvotinu z dielne novej čínskej značky Qoros. Keď Qoros 3 sedan stretnete na ulici, nepovedali by ste, že pozeráte sa na auto z Ázie. A máte pravdu, pretože dizajn navrhoval bývalý šéfdizajnér Mini Gert Volker Hildebrand.

Rovnaký dojem vo vás vyvolá interiér. Vôbec si nepripadáte ako v aute z Ázie. Skôr vám bude pripomínať Škodu alebo najnovšie Seaty. Architektúrou interiéru, tvarom volantu, či voliča radiacej páky automatickej prevodovky. Až na špecifický zápach plastov, (ktorý je ale strávitelnejší než si pamätám smrad interiérov áut vystavených pred pár rokmi na autosalóne v Šanghaji), kvalitatívne a ergonomicky je interiér na tom veľmi dobre. Niektoré plasty síce pôsobia lacným dojmom, ale väčšina kabíny je presvedčivá. Okrem veľkého dotykového displeja multimediálneho systému vás po ergonomickej stránke nič nezaskočí. Všetko má európsku logiku.

Batožinový priestor objemu 450 l sa otvára len zvnútra. Pod podlahou nechýba dojazdová rezerva.

Je to tým, že na vývoji auta pracovali bývalí inžinieri od viacerých zabehnutých, prevažne európskych automobiliek a dodávateľmi sú známe firmy ako TRW, Continental, Bosch, Getrag, Benteler, Lear, Microsoft , Harman či Neusoft -Alpine. Pod prednou kapotou zatiaľ pracuje jediný agregát, turbodúchadlom preplňovaný benzínový štvorvalec objemu 1,6 litra s výkonom 115 kW/156 k, ktorý vyvíjala a spolu s prevodovkou ladila známa rakúska firma Magna-Steyr (motor ale vyrábajú v Číne). 

Vzhľadom na objem aj výkonové parametre pomerne diétny krútiaci moment 210 Nm vie v praxi veľký sedan veľmi slušne potisnúť dopredu, povedal by som, že až prekvapivo svižne. Dynamika mu teda rozhodne nechýba, skôr ma rušilo veľa rôznych zvukov, ktoré pritom idú z motora. Hlasité syčanie turba by mi nevadilo, ale otravujú ďalšie pazvuky a hlavne vo vysokých otáčkach je agregát dosť hlučný. Rezervy má aj zladenie s prevodovkou.

Kvalita interiéru je na auto z Číny až nečakane presvedčivá. Vidieť aj cítiť, že navhrovali ho inžinieri z Európy.

 Hoci ide o najnovšiu generáciu 6-stupňovej dvojspojkovej automatickej prevodovky od firmy Getrag, teda s dvomi suchými spojkami, vplyvom slabého softwaru často váha, trhá a tiež ma zaskočilo, že za jazdy počuť jej radenie. Odhlučnenie je vo všeobecnosti slabá stránka Qorosu 3. Keď sa váš spolujazdec hrabe Tajnička je rozlúštená v kufri a vy sedíte za volantom, bez problémov s ním môžete viesť rozhovor, pretože veľmi dobre sa počujete. Software prevodovky sa vraj bude čoskoro meniť. Vylúčené nie sú ani ďalšie zmeny, keďže celé auto je vlastne ešte stale vo vývoji. Od uvedenia na náš trh na ňom vylepšili už 1500 vecí a ani od samotného výrobcu sa nedozviete, či autá, ktoré teraz prichádzajú sú už vo finálnej podobe, alebo ešte nie. Nech už je to akokoľvek, autá ktoré sme jazdili už dnes sú na tom po všetkých stránkach lepšie než som čakal. 

Priestorom na šírku aj miestom pre pasažierov vzadu patrí Qoros medzi najlepších zástupcov segmentu.

Ako prvotina od úplne novej značky, ktorú mimochodom Euro NCAP vyhlásilo za najbezpečnejšie auto roka 2013, až veľmi dobre. Presvedčivé sú hlavne jazdné vlastnosti. Riadenie minimálne na úrovni súčasných škodoviek (ladil ho bývalý človek od BMW) a veľmi pekná stabilita a celková kvalita jazdy, pod ktorú sa podpisuje široký rozchod kolies a dlhý rázvor náprav. Jedine s hrubými nerovnosťami si pruženie ešte celkom nerozumie a zvlášť jednoduchá zadná náprava si ľúbi odskočiť, ale to technici určite podchytia kým príde na náš trh podstatne zaujímavejší model – 5-dverový hatchback.

Technické parametre vozidiel
Motor 1.6 T
Zdvihový objem [cm3] 1598
Výkon [kW/k] 115/156
pri otáčkach [1/min] 5500
Krútiaci moment [Nm] 210
pri otáčkach [1/min] 1750-5000
Prevodovka 6AT
Palivová spotreba [l/100 km] 6,3
Emisie CO2 [g/km] 146
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,7
Maximálna rýchlosť [km/h] 217
Prevádzková hmotnosť [kg] 1410
Objem batožinového priestoru [l] 450

Advertisement