Mb v class nova  trieda v programatic learn 1140x190 sk
Thumb renault trucks e tech t 1 Thumb renault trucks e tech t 2 Thumb renault trucks e tech t 3 Thumb renault trucks e tech t 4 Thumb renault trucks e tech t 5

Sériová výroba elektrických truckov od Renault Trucks

Vo svojej fabrike v Bourg-en-Bresse spustil Renault Trucks výrobu e-truckov ťažkej triedy. Táto továreň montuje nákladné vozidlá značky Renault vyše 60 rokov a teraz v nej odštartovali sériovú produkciu elektrických modelov Renault Trucks E-Tech T a E-Tech C. Ide o ťahače a podvozky určené pre regionálnu distribúciu tovarov, resp. pre mestskú výstavbu.

Aby bolo možné vyrábať e-trucky ťažkého radu, spoločnosť Renault Trucks investovala do transformácie a adaptovania výrobného závodu v Bourg-en-Bresse, ale tiež do rozvoja zručností svojich zamestnancov. Výrobca čerpal zo štvorročných skúseností s priemyselnou výrobou elektrických nákladných vozidiel strednej tonáže vo fabrike Blainville-sur-Orne a rovnaké pravidlá, resp. osvedčené postupy uplatňuje teraz pri ťažkých e-truckoch.

Produkcia vozidiel s batériovým elektrickým pohonom prebieha na tej istej linke, kde montujú ich ekvivalenty s dieselovým motorom. Potom však e-trucky presunú do špecializovanej prevádzky Renault Trucks E-Tech (ktorá sa rozprestiera na ploche 5200 m2), kde kvalifikovaní pracovníci a technici robia špecifické operácie – montáž elektrickej pohonnej jednotky, prevodovky a batérií. Následne sa vracajú do sériového výrobného procesu, aby absolvovali testy výkonu a skúšky na trati, ktoré garantujú ich spoľahlivosť a kvalitu.

Modely Renault Trucks E-Tech T a C pokrývajú prakticky všetky aplikácie pre mestskú výstavbu a regionálnu distribúciu. Či už ide o prepravu tovarov, stavebných materiálov alebo napríklad odvoz priemyselného odpadu, možno ich prispôsobiť akejkoľvek nadstavbe vďaka trom typom pomocného pohonu (PTO) – elektrickému, elektromechanickému alebo na prevodovke. Vozidlá s celkovou hmotnosťou súpravy 44 ton ponúka výrobca vo vyhotovení ťahač 4x2 a 6x2 s dlhou kabínou a rázvorom 3900 mm, resp. podvozok 4x2, 6x2 a 8x4 tridem s krátkou alebo dlhou kabínou, pričom na výber je 11 rázvorov od 3900 do 6700 mm.

Čo sa týka pohonnej sústavy, vozidlá môžu mať dva alebo tri elektromotory s kombinovaným výkonom až 490 kW (660 k). Podľa potrieb zákazníkov z hľadiska dojazdu sa modely Renault Trucks E-Tech T a C dajú vybaviť štyrmi až šiestimi lítium-iónovými batériami s výkonom 390 až 540 kWh. Batérie je možné dobíjať striedavým prúdom na zariadení s výkonom do 43 kW alebo jednosmerným prúdom do 250 kW. Tieto vozidlá ťažkej triedy poskytnú dojazd do 300 km na jedno nabitie a až 500 km s hodinovou prestávkou na dobíjanie (250 kW) pri verziách so šiestimi batériovými zväzkami.

Batériové články a moduly dodávané spoločnosťou Samsung SDI montujú v belgickom Gente – v závode Volvo Group, ktorej súčasťou je i značka Renault Trucks.