Scania a DHL testujú EREV

Scania a DHL Group spoločne vyvinuli elektrický truck, ktorý je okrem batérií vybavený benzínovým generátorom elektrického prúdu. Toto riešenie umožní výrazne predĺžiť dojazd bez nutnosti urobiť prestávku na dobíjanie.

Nemecká divízia DHL koncom februára nasadila na prepravu balíkov v Berlíne ťahač Scania s označením Extended Range Electric Vehicle (EREV – elektrické vozidlo s predĺženým dojazdom). Cieľom testovacej prevádzky je overiť potenciál takéhoto riešenia v každodennej praxi.

Vozidlo EREV vyvinulo oddelenie Scania Pilot Partner, ktoré skúma nové technológie a riešenia, tentoraz v spolupráci so strategickým partnerom DHL. Ako pracuje „predlžovač“? Na pozíciu jednej z batérií elektrického trucku, ktorá na väčšine prepravných trás nie je využitá, sa umiestni generátor. Tým sa síce obmedzí dojazd na batérie, ale na druhej strane generátor poskytne záložnú energiu a dobíja batérie. V takejto konfigurácii má e-truck potenciálny dojazd 650 až 800 kilometrov (na základe poznatkov z testov), pričom palivo možno v prípade potreby doplniť na akejkoľvek bežnej čerpacej stanici. Na porovnanie: Súčasné 100 % elektrické nákladné vozidlá Scania s podobným maximálnym užitočným zaťažením majú jazdný dosah 550 km. Predlžovač dojazdu teda môže byť vhodným riešením na obdobie, keď e-trucky už začínajú postupne pribúdať, ale nabíjacia infraštruktúra sa ešte len buduje. Táto technológia umožní dopravcovi pri prepravách využívať 80 – 90 % energie z obnoviteľných zdrojov.

Tobias Meyer, generálny riaditeľ DHL Group, ku konceptu EREV povedal: „Ešte chvíľu potrvá, kým obnoviteľná elektrika, sieť a nabíjacia infraštruktúra budú natoľko dostupné a robustné, aby sme sa mohli úplne spoliehať na batériové elektrické vozidlá. Najmä v rámci rozsiahlych systémov, ako je nemecká sieť doručovania balíkov spoločností DHL. Namiesto čakania, kým to nastane, spolupracujú DHL a Scania na pragmatickom riešení s cieľom zvýšiť udržateľnosť logistiky a znížiť emisie CO2 o viac ako 80 %.“ 

„Vozidlo, ktoré sme vyvinuli spoločne s DHL, je príkladom dočasného riešenia, ktoré môže podporiť rozširovanie dekarbonizovanej ťažkej dopravy dovtedy, kým bude celý dopravný systém stopercentne elektrifikovaný. Na efektívny prechod ku klimatickej neutralite je nevyhnutné, aby tvorcovia predpisov takéto riešenia akceptovali a súčasne dramaticky navyšovali investície do verejnej infraštruktúry a ďalších nevyhnutností,“ mieni Christian Levin, generálny riaditeľ spoločnosti Scania.

Trojnápravová Scania 23G s technológiou EREV má dĺžku 10,5 metra a dosiahne maximálnu rýchlosť 89 km/h. Poháňa ju elektromotor s výkonom 230 kW a energiu vozidlu dodáva súprava batérií s kapacitou 416 kWh, resp. generátor s výkonom 120 kW. Pomocou generátora (na benzín alebo neskôr na naftu/HVO) sa dojazd zvýšil až na 800 kilometrov. Vozidlá EREV môžu byť vybavené softvérom, ktorý limituje používanie generátora a umožní zredukovať emisie CO2 na konkrétnu nastavenú úroveň. Kapacita výmennej nadstavby je približne 1 000 balíkov. Vozidlo môže ťahať aj príves s ďalšou výmennou nadstavbou – vtedy je celková povolená hmotnosť jazdnej súpravy 40 ton. Elektrický truck s „predlžovačom“ jazdí na hlavnej trase z balíkového centra DHL v Ludwigsfelde (neďaleko Berlína) do ďalších stredísk v oblasti.