Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Renault 14 má štyridsať rokov
Je to prelomový model značky Renault, ale stále ho historici v automobilke pokladajú za menej úspešný. Napriek tomu, že ho v troch fabrikách v od mája 1976 do apríla 1983 vyrobili spolu v 999 097 exemplároch, teda bolo ich skoro milión.
Renault 14 oslavuje štyridsiatku, ale na oficiálnom portáli automobilky nenájdete ani jediný archívny obrázok, jednoducho akoby neexistoval. Renault 14 bol prvým modelom značky, ktorý mal motor uložený naprieč. Ale mnohí to pokladajú za neúspech, či dokonca za príčinu slabých predajov. Motor totiž vznikol v spolupráci s automobilkou Peugeot a priaznivci značky Renault to azda chápu ako zradu, či kolaboráciu s najväčšou konkurenciou. Šesťdesiate a sedemdesiate roky minulého storočia boli typické rozmanitosťou koncepcií a prístupkov ku konštrukcii kompaktných áut.
Motory boli vpredu aj vzadu, naprieč či pozdĺžne, a ak pozdĺžne, tak prevodovka bola pred motorom alebo za motorom. A do toho ešte zasiahol aj wankelovský ošiaľ, podobný dnešnému elektrickému. Nebolo vyriešené mazanie motora, vysoká spotreba a ani emisie, hoci tie vtedy konštruktérov netrápili, ale všetci rotačným piestom naivne predpovedali veľkú budúcnosť. Nakoniec z toho najviac vyťažili vo VW.
Skrachovaná značka NSU im zadarmo vyvinula predný pohon. A práve azda VW Golf v roku 1974 spôsobil, že sa v Renaulte rozhodli ďalej nečakať a urýchlene otočiť motor naprieč. Dovtedy ignorovali všetky konkurenčné výzvy v podobách Mini v roku 1959, Autobianchi Primula v roku1964 a nakoniec ich nenaštartoval ani Fiat 128 v roku 1969, pre ktorého bola Primula úspešným pojazdným laboratóriom. Peugeot už motor naprieč mal, od roku 1965 v modeli 204.
Treba však priznať, že Renault bol progresívny v dizajne a v automobilke vymysleli v roku 1965 aj revolučný hatchback Renault 16. Neskôr prišiel aj menší Renault 6. A práve ten bolo treba po čase nahradiť. V rokoch 1966 až 1968 pracovali Francúzi na projekte s číslom 120 z ktorého mal vzniknúť nástupca R6. Prišla však naftová kríza a vývojové centrum zamestnali menší Renault 5 a väčší Renault 12. Na vývoj koncepcie už nebol čas, preto prišla vhod spolupráca s Peugeotom. Riešenie to bolo pomerne originálne.
Z obáv o jazdné prejavy pohonu s nerovnako dlhými hnacími hriadeľmi umiestnili motor síce naprieč, ale do stredu. A prevodovku skryli do jedného bloku s motorom, s ktorým mala aj spoločnú olejovú náplň. Motor bol sklonený o 72 stupňov dozadu a prevodovka za ním. Motor mal prezývku Douvrin, podľa mesta v ktorom ho vyrábali a jeho konštruktérom bol Jean-Jacques His starší. Jeho syn konštruuje motory F1 pre Renault a Ferrari. Tvar karosérie pre Renault 14 navrhol Robert Broyer, ktorý predtým navrhol slávny Renault 12, 15 i 17.
Asistoval mu Michel Jardin, ktorý potom navrhol Renault Fuego a dozor nad nimi mal šéf Guston Juchet, autor modelu Renault 16. Nové auto bolo dlhé 4025 milimetrov s rázvorom 2530 milimetrov, dnes má takmer identické rozmery Dacia Sandero. Najväčší konkurenti, okrem Golfa, prišli neskôr, azda preto sa hovorí, že Renault 14 predbehol dobu. Simca – Talbot Horizon a Fiat Ritmo prišli až v roku 1978 a Opel Kadett s pohonom predných kolies až v roku 1979. Pri uvedení na trh v roku 1976 mal Renault 14 štvorvalcový motor s objemom 1218 kubických centimetrov. Výkon 57 koní nebol príliš oslnivý.
Ešte viac, ako slabý motor mu vraj uškodila nešťastná reklamná kampaň, ktorá auto prirovnávala k hruške. Po základných modeloch L a TL nasledovalo TS, ktorému dvojitý karburátor a nový výfuk zvýšil výkon na 69 koní. Už v tom čase mal Renault 14 elektrické okná a centrálne uzamykanie. V roku 1977 prišla verzia GTL a rok 1980 priniesol motor s väčším zdvihom o 8 milimetrov. Z objemu 1390 kubických centimetrov dostali konštruktéri 71 koní, ale významne narástol krútiaci moment z 96 na 106 Nm. Prevodovky boli už aj päťstupňové. Po facelifte sa presťahovali smerovky z predného nárazníka vedľa svetlometov. Nástupcom bol model Renault 9 a hatchback Renault 11, ktoré už mali prevodovku vedľa motora.