Pápež František prevzal kľúče od nového papamobilu
Šéf koncernu Daimler AG a riaditeľ automobilky Mercedes-Benz, Dr. Dieter Zetsche, sa v utorok večer 2. júla súkromne stretol vo Vatikáne s pápežom Františkom, aby mu odovzdal kľúče od nového služobného auta. Je to model Mercedes-Benz M-triedy so špeciálnou nadstavbou.
„Pre Mercedes-Benz je veľkou cťou, že aj Jeho Svätosť pápež František sa spolieha na bezpečnosť a komfort našich vozidiel a že ho na cestách budeme sprevádzať naším papamobilom“, povedal Zetsche na stretnutí vo vatikánskej ubytovni – v Dome sv. Marty, kde pápež stále býva. „Táto tradícia nás napĺňa veľkou hrdosťou“, dodal Zetsche.
Hlava katolíckej cirkvi využíva papamobily Mercedes-Benz na verejných audienciách a vystúpeniach doma aj v zahraničí. Umožňujú mu byť čo najbližšie k veriacim bez toho, že by sa obmedzila jeho bezpečnosť a komfort. Svätý otec pápež František použije nové vozidlo už koncom tohto mesiaca na svojej prvej oficiálnej zahraničnej služobnej ceste do Brazílie.
Nový papamobil charakterizuje výrazne predĺžená kupolovitá kabína, ktorá poskytuje väčší vnútorný priestor, komfortnejšie nastupovanie a veľkoplošné strešné osvetlenie. Hlavný dizajnérsky prvok interiéru – trón – zdobí ručne vyšívaný pápežský erb.
Prvým služobným vozidlom pápeža s trojcipou hviezdou na čelnej maske bola limuzína Mercedes-Benz 460 Pullman, ktorú dostal Pius XI. v roku 1930. V šesťdesiatych rokoch používal Ján XXIII. kabriolet 300d Landaulet s automatickou prevodovkou. Jeho nástupca Pavol VI. jazdil najprv v limuzíne Mercedes-Benz 600 Pullmann-Landaulet a potom v sedane 300 SEL. Ján Pavol II. bol prvým pápežom jazdiacim počas audiencií a osláv na námestí sv. Petra v Ríme v špeciálne konštruovanom aj označovanom aute papamobil. Bol to prerobený teréniak Mercedes G-triedy. V roku 2002 ho vystriedal Mercedes-Benz M-triedy. Donedávna ho využíval aj dnes už emeritný pápež Benedikt XVI.
Po skončení prevádzky možno papamobily vidieť v zbierke služobných vozidiel pápežov vo Vatikáne a v múzeu automobilky Mercedes-Benz v Stuttgarte.
Zetsche sa s hlavou katolíckej cirkvi rozprával aj o podiele koncernu Daimler na zabezpečovaní trvalej mobility budúcnosti aj o zodpovednosti za životné prostredie a spoločnosť. Pápeža informoval o tom, že iba v rokoch 2013 a 2014 investuje Daimler do výskumu a vývoja 10,8 mld €. Polovica z toho smeruje priamo do tzv. zelených technológií. Sociálnu zodpovednosť prejavuje Daimler širokým angažmánom vo vede, vzdelaní, umení, kultúre a charitatívnych projektoch. Koncern vlani podporil verejnoprospešné inštitúcie a spoločenské projekty po celom svete celkovou sumou 58 mil €.