Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
MINI Cooper SE: Elektrické MINI sa hlási o pozornosť
Ponuka automobilov na elektrický pohon sa neustále rozširuje. Najnovšie sa o svoj kus koláča hlási aj prémiové MINI Cooper SE, ktoré to neprestrelilo s cenou a zachovalo si hravosť a ovládateľnosť klasických verzií so spaľovacím motorom, pri relatívne slušnom dojazde.
Elektrické MINI SE môžete vnímať dvomi spôsobmi. Prvý prísny ho porovnáva s najnovšími prírastkami v tejto kategórii ako Peugeot 208 a Opel Corsa, ktorí majú väčšiu batériu (55 kWh), tým pádom aj dlhší dojazd (337 km) a z rýchlonabíjacieho stojana sa vedia nabíjať vyšším, v podstate až dvojnásobným výkonom (50 kW vs 100 kW).
Iný, triezvejší pohľad zase hovorí, že aby výrobca prestaval MINI na elektrinu a zachoval jeho charakter, nemohol to prehnať s veľkosťou a najmä hmotnosťou batérie. Preto hoci technicky čerpá z modelu BMW i3, výrobca použil úplne novú a menšiu, len 32,6 kWh batériu (využiteľných 28,9 kWh), zatiaľ čo BMW môže mať najnovšie až 42 kWh kapacitu. Za ďalšie, MINI je od svojej podstaty auto hlavne do mesta, preto denný nájazd od 200 (zatiaľ dosiahnutý najdlhší dojazd v slovenských testoch) do 234 km (podľa WLTP) by mal každému majiteľovi tohto auta vystačiť. Aj vrátane rezervy, pokiaľ dochádza do práce z vedľajšieho mesta a denne najazdí okolo 100 km. No a v prípade nabíjania treba tiež vychádzať zo skutočnosti, že ide o auto do mesta. Teda mali by ste ho vedieť nabíjať z 90% doma lacným prúdom. Domáce nabíjanie podporuje aj špičkovo vyladená trojfázová 11 kW vstavaná nabíjačka. Na 80% sa nabije za 2,5 hodiny. Na 100% mu to trvá 3,5 hodiny. Pri týchto časoch v podstate ani nemáte dôvod premýšľať nad rýchlonabíjaním. Teda, pokiaľ sa nevyberiete niekam na výlet. Ak sa tak stane, pri maximálnom výkone nabíjania 50 kW to na 80% zvládne do 35 minút.
Poďme ale viac do detailu...
Niektoré komponenty elektrické MINI preberá z modelu BMW i3, iné boli vyvinuté špeciálne pre britského drobca. Z BMW pochádza motor s výkonom 135 kW/184 k a krútiacim momentom 270 Nm, ako aj celá elektronika poháňacej sústavy. Nová je naopak batéria, ktorá má kvôli špecifickej platforme pre konvenčné autá tvar písmena T a uložená je čiastočne v stredovom tuneli medzi prednými sedadlami a čiastočne pod zadnými sedadlami. Technici sú veľmi hrdí na to, že prestavba klasického MINI na elektrický pohon sa podarila bez negatívneho dopadu na vnútorný priestor v kabíne, ktorý je identický s klasickou 3-dverovou verziou poháňanou spaľovacím motorom.
Rovnaký je aj batožinový priestor, v základnom prevedení s objemom 211 litrov. Po sklopení zadných operadiel prepravná kapacita narastie na 731 l. Samotná batéria váži 280 kg, ale výrobca súčasne argumentuje, že celé auto je len o 145 kg ťažšie než MINI S s automatickou prevodovkou. Hoci v prípade malého auta je aj prírastok 145 kg dosť. Batéria aktívne prispieva k dobrému rozloženiu hmotnosti a súčasne k zníženiu ťažiska, ktoré je nižšie o 30 mm v porovnaní s MINI Cooperom S, a to aj napriek tomu, že elektrická verzia má kvôli spodnej ochrannej platni batérii o 18 mm vyššiu svetlosť podvozka než bežná 3-dverová verzia. Kvôli svetlosti podvozka bola mierne modifikovaná aj zadná náprava. Pokračujte na ďalšej stránke článku.