299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb dakarsk c3 a1 koal c3 adcia Thumb 78733 large dakarsk c3 a1 koal c3 adciattt Thumb 78732 large dakarsk c3 a1 koal c3 adcia renault trucks k520 4x4 Thumb 78731 large dakarsk c3 a1 koal c3 adcia

Dakarská koalícia

Pred blížiacim sa Dakarom 2015 popredné české športové tímy spájajú sily: Bonver Dakar Project a MKR Technology spolu s holandským Mammoet Rallysport vytvárajú silnú trojkoalíciu. Cieľ je jasný – dobyť svetoznámu rely.

Podobné spojenie tu ešte nebolo. Všetky tri tímy maximálne využijú svoje dlhoročné skúsenosti, ktoré získali na pretekoch ťahačov alebo v extrémnom teréne najťažších maratónov. Severočeský tím MKR Technology so svojím novým projektom MKR Adventure sa tentoraz predstavuje v úlohe technického partnera oboch medzinárodných súťažných tímov, ktoré podpísali vyhlásenie o vzájomnej podpore na slávnej dakarskej rely.

„Dakar prakticky nemôžete vyhrať ako jednotlivec. Proti veľkej presile ruských Kamazov a ďalších tímov s výraznou továrenskou podporou jednoducho nemáte šancu, ak za sebou nemáte niekoho, na koho sa môžete spoľahnúť a viete, že vám pomôže. Dôležitá je aj poriadna porcia šťastia a my sa snažíme ísť mu maximálne oproti. Máme väčšie zázemie, novú techniku a nepretržitú asistenciu, čím sa šanca na úspech znásobuje,“ vysvetľuje Tomáš Vrátný, šéf tímu Bonver Dakar Project.

Ani jeden z trojice zainteresovaných nie je v motoristickom športe nováčikom. Tím Bonver Dakar Project sa pripravuje na svoje tretie vystúpenie na najnáročnejšej rely sveta a pre Tomáša Vrátného to bude dokonca štvrtý Dakar. Veľkým prínosom by mali byť viac než dvadsaťročné skúsenosti konštruktéra Maria Kressa z vývoja pretekov ťahačov. Zisk niekoľkých pohárov konštruktérov z európskeho šampionátu truckov pasuje MKR Technology do úlohy jedného z najúspešnejších v tejto oblasti. Svoju dakarskú premiéru si odkrútil v januári tohto roku, keď pripravoval motor Alešovi Lopraisovi, ktorý sa so ziskom 6. miesta a s dvoma etapovými víťazstvami stal najlepším českým zástupcom na legendárnom maratóne. Vysoké ambície sú preto namieste.

„Nejde len o jednorazovú akciu a dodanie techniky. Našim cieľom je vytvoriť dlhodobý a úspešný projekt na medzinárodnej úrovni. Spoločne hľadíme niekoľko rokov dopredu. Spájajú nás nielen obchodné, ale predovšetkým osobné vzťahy, na ktorých sa dá omnoho lepšie stavať. Nie je nič lepšieho, než keď majú všetci podobné predstavy. Verím, že sa nám naše ciele podarí naplniť,“ hovorí skúsený nemecký konštruktér Mario Kress z tímu MKR Technology.

Holandskému tímu Mammoet Rallysport postavil MKR Technology dva kompletné súťažné kamióny Renault K520 4×4 a pre tri špeciály Tatra Jamal tímu Bonver Dakar Project  pripravil motory. Na ich vývoji pracoval M. Kress predovšetkým s Milanom Holáňom, šéftechnikom tímu Bonver Dakar Project a spolujazdcom Tomáša Vrátného. „Milan patrí k špičke medzi dakarskými konštruktérmi, Mario je zasa jedným z najlepších okruhových špecialistov. Navzájom sa dopĺňajú a rozumejú si, čo je nesmierne dôležité a prospešné pre celý projekt. Ide o spojenie výhodné pre obe strany,“ pochvaľuje si Tomáš Vrátný spoluprácu s MKR Technology. 

Pri spojení týchto dvoch českým tímov s medzinárodnými ambíciami dochádza k zaujímavej zostave techniky. V kopřivnických dielňach tímu Bonver Dakar Project vznikli pod vedením Milana Holáňa tri špeciály Tatra Jamal s kapotou motora a výkyvnými polonápravami typickými pre značku Tatra, v židovických dielňach Maria Kressa za posledné mesiace vyrobili spomínané dva súťažné kamióny Renault Trucks K s tuhými nápravami a kabínou trambusového typu. Na Renaultoch budú jazdiť skúsení Holanďania Martin van den Brink a Pascal de Baar, piloti tímu Mammoet Rallysport. V rámci projektu tak dochádza nielen k zaujímavému spojeniu ľudí, ale aj k priamemu porovnaniu oboch koncepcií podvozkov.

Okrem toho dáta, skúsenosti a overenie prototypov dielcov ďalej využijú jednotliví výrobcovia. „Technický vývoj, ktorý sa bude dať aplikovať pri sériovej výrobe nákladných vozidiel, je ďalším z primárnych cieľov projektu. Preto sme sa rozhodli ísť cestou oboch koncepcií a nezameriavať sa iba na jednu z nich. Chceme testovať, porovnávať a vyhodnocovať nazbierané informácie, ktoré budeme môcť poskytnúť výrobcom,“ podotýka Tomáš Vrátný.

A cieľ pre Dakar 2015? „Uvidíme, ako sa nám bude dariť. Pre úspech je vždy nevyhnutná technická pripravenosť, dobrá fyzická kondícia a šťastie. Pre splnenie prvých dvoch bodov robíme maximum, v ten tretí dúfame. Vytvárame dlhodobý projekt, ktorý chceme ďalej rozvíjať, takže si pre Dakar 2015 nedávame žiadne prehnané ciele. Pôjdeme na to postupne, ale určite chceme, aby nás bolo vidieť,“ uzatvára Mario Kress.