Batérie na celú životnosť e-trucku

Na svete je zelená lítium-iónová batéria pre e-trucky, ktorá má životnosť 1,5 milióna kilometrov.

Ide o výsledok kooperácie spoločností Scania a Northvolt, ktoré v roku 2017 spojili svoje know-how s cieľom vyvinúť a vyrábať špičkové batériové články pre ťažké úžitkové vozidlá. Teraz partnerstvo prinieslo svoje ovocie: Továreň Northvolt Ett na severe Švédska už začala tento batériový článok vyrábať. Následne Scania ešte v roku 2023 otvorí novú fabriku v Södertälje, kde sa budú články zostavovať do batériových zväzkov pre e-trucky ťažkej triedy.

„Na začiatku vývoja batériového článku sme sa zamerali na vysokú výkonnosť, nízke prevádzkové náklady a dlhú životnosť – aby sa mohol v ťažkom nákladnom vozidle Scania využívať až 1,5 milióna kilometrov. Testy ukázali, že túto požiadavku možno nielen splniť, ale aj prekročiť,“ komentoval ďalší dôležitý krok smerom k udržateľnej doprave Christian Levin, generálny riaditeľ spoločnosti Scania. A dodal: „Naozaj sa teším na to, keď dáme dohromady posledné dieliky skladačky pred začatím dodávok prémiových elektrických vozidiel koncom tohto roka.“

Batériové články sa vyrábajú s využitím elektriny, ktorá na 100 % pochádza z nefosílnych zdrojov (vodné a veterné elektrárne) a s integrovaním ďalších prvkov udržateľnej výroby. A tak odhadovaná uhlíková stopa pri plnej sériovej produkcii továrne Northvolt Ett je približne tretinová oproti porovnateľnému referenčnému výrobku.

Výrobca uvádza kapacitu nového batériového článku 157 Ah (1,57 kWh) a menovité napätie 3,6 V. Ďalšie technické parametre, napríklad hmotnosť kompletnej batérie alebo počet článkov v nej, zatiaľ nepoznáme. Ale deklarovaná dlhá živnosť je nepochybne významným faktorom. Pretože, ak e-truck bude v polovici svojej životnosti potrebovať novú batériu, pre majiteľa je to investícia, ktorá ovplyvní kalkulované prevádzkové náklady.