Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Šesťvalcový motor: Aké výhody má radový a vidlicový šesťvalec?
Šesťvalcové agregáty sú považované za vyššiu spoločnosť medzi spaľovacími motormi. Preslávili ich okrem iného BMW, Mercedes-Benz alebo japonské športiaky 90. rokov ako napr. Nissan Skyline GT-R a Honda NSX. Dávnejšie ste aj pod kapotou bežného kompaktného auta (Volkswagen Golf, Mazda 323 F) mohli nájsť šesťvalcový motor V6 a VR6. To je dnes už v 99% prípadov minulosťou a tak sladké šesťvalce kúpite len v autách strednej triedy a vyššie.
A ako inak, iba v niektorých prípadoch, výrobcovia často siahajú po výkonovo našponovaných štvorvalcoch. Mnohí sa zhodnú na tom, že im chýba charizma viacvalcových bratov. Ale aj medzi šesťvalcami nájdeme rozdiely. Najčastejšie ide konštrukciou o radový vs. vidlicový motor, a teda s označením R6 a V6. Viete, aké majú jednotlivé konštrukcie plusy a mínusy? Ktorý motor je lepší, radový vs vidlicový šesťvalec? Na šesťvalcový motor a výhody jednotlivých konštrukcií si spolu posvietime v článku.
Radové šesťvalce preslávila najmä značka BMW. Dodnes sú pojmom.
Šesťvalec je pre mnohých ideálnym motorom. Hodí sa aj do prémiových limuzín, športových áut a nesklame ani v superšportoch. Má charakteristický zvuk a na druhej strane je stále prijateľne ekonomický. Radový šesťvalec preslávili také legendy ako napr. BMW M3 E36 a E46, Nissan Skyline GT-R, vidlicový šesťvalec zasa Honda NSX alebo súčasný Nissan GT-R.
Môže sa zdať, že Japonci preferujú vidlicové šesťvalce. No legendárny Nissan Skyline R34 GT-R mal radový motor s označením RB26DETT
Radový šesťvalec R6
Výhodou radového šesťvalca je jednoznačne prirodzené vyváženie motora. Z poradia zapaľovania jednotlivých valcov vyplýva zamatový chod a zvuk, pokojný voľnobeh a charakteristická kultúra chodu. Spomeňte si na skúsenosť s radovými šesťvalcami BMW. Motor je konštrukciou jednoduchší. Nepotrebuje vyvažovacie hriadele, má jednu hlavu valcov a maximálne dva vačkové hriadele. Prístup ku komponentom motora je výrazne lepší ako v prípade V6 motorov (napr. prístup k zapaľovacím sviečkam).
Odporúčame:
Motor Alfa Romeo V6 Busso: Umelecké dielo umrelo s konštruktérom
Nevýhody vyplývajú z jeho dĺžky a celkového "balenia". Motor je veľmi dlhý, a teda pod kapotou potrebuje veľa miesta. Prakticky znemožňuje nasadenie v autách s predným pohonom. S jeho dĺžkou musia konštruktéri počítať aj v prípade ťažiska, ktoré dokáže "rozhodiť" v jeho neprospech. Teoretickou nevýhodou je aj nižšia tuhosť základných mechanických častí motora ako vačky a kľuka, opäť kvôli ich dĺžke. Toto je však všeobecné tvrdenie.
Vidlicový šesťvalec V6
Kompaktnejšia konštrukcia V6 motorov zapríčinila ich rozšírenie v širšom spektre áut. Vidlicový šesťvalec s rozovretím valcov najčastejšie 60° a 90° vyniká práve kompaktnou konštrukciou a je tak vhodný aj pre menšie autá s predným pohonom. Spomeniem napr. maličkú Mazdu MX-3, ktorá mala V6 motor s objemom len 1,8 l ! Po Mitsubishi, ktoré mimo Európu ponúkalo menší 1,6 V6, ide o druhý najmenší sériovo používaný 6 - valec. Z mojich praktických skúsenosti ide o skvelý motor s charakterným zvukom a mimoriadnym hladom po otáčkach.
Kompaktnosť a jednoduché nasadenie aj pre predokolky znižuje náklady na vývoj a zmenu usporiadania šasi. Hodí sa taktiež pre špeciálne usporiadania s motorom v strede, kedy môžeme opäť spomenúť Hondu NSX z 90. rokov. Vidlicový šesťvalec navyše necháva viac miesta pre ďalšie komponenty ako prevodovka alebo prepĺňanie.
Vidlicový motor Hondy NSX, uložený v strede
Vidlicový šesťvalec má samozrejme aj nevýhody. Oproti radovým šesťvalcom potrebuje vyvažovacie hriadele, čo komplikuje konštrukciu. Má taktiež dve hlavy (okrem VR motorov koncernu VW) a 4 vačkové hriadele pri DOHC rozvodovom mechanizme. Prístup ku sviečkam je horší. Komplexnosť konštrukcie mu oproti R6 na teoretickej spoľahlivosti nepridáva. Opäť, ide o všeobecne platné tvrdenie, v praxi záleží na konkrétnom motore.
Radový vs vidlicový motor so šiestimi valcami
Kto je víťazom v porovnaní radový vs. vidlicový motor? Na to sa nedá jasne odpovedať. Ako vidíte, každé riešenie má nesporné výhody a nevýhody. Obe konštrukcie sa hodia k iným typom áut, s čím počítali aj inžinieri pri návrhu áut. Ja by som podotkol, že v dnešnej dobe sú víťazmi obe riešenia, či už R6 alebo V6. Pomaly, ale iste ich vytlačili nadopované štvorvalce, ktoré dokážu mať s prstom v nose aj viac ako 221 kW (300 k), a my tak môžeme byť radi, že charakterný šesťvalcový motor naďalej žije. Aj keď v oveľa užšom spektre modelov v porovnaní s nedávnou minulosťou.