299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement

Zákaz súkromného vlastníctva áut? V Británii sa ozývajú prvé hlasy!

Emisná hystéria naprieč Európou je neuveriteľná. Na zákazy vjazdu dieselov do miest, tlak na elektromobilitu alebo zdanenie veľkých SUV však na chvíľu zabudnite. Podľa magazínu Autoexpress totiž britská parlamentná "Komisia pre Vedu a Technológie" apeluje na zákaz súkromného vlastníctva áut!

V najnovšej správe komisia spochybňuje schopnosť Spojeného kráľovstva stať sa do roku 2050 uhlíkovo neutrálnou krajinou. Aj keď potvrdzuje, že "bezemisné" a "nízko emisné" vozidlá k nižším emisiám v krajine dopomôžu, pre ich výrobu sa používa veľmi veľa surovín a taktiež výrobný proces je emisne náročný.  

Prečítajte si tiež: 
Bratislava zakáže vjazd starších áut, zriadi nízkoemisné zóny

Správa spochybňuje osobné vlastníctvo áut a tvrdí: "V dlhodobom výhľade sa nezdá pravdepodobné, aby masové rozšírenie osobného vlastníctva automobilov bolo v súlade s výraznou cieľovou dekarbonizáciou. Vláda by jednoducho nemala napĺňať emisné ciele len podporovaním obmeny súčasných áut za ich nízko emisné varianty." Okrem toho komisia vyzýva vládu na zákaz predaja áut s konvenčným pohonom (benzín, diesel a dokonca aj hybridy) do roku 2035. Doteraz sa v Spojenom kráľovstve hovorilo o roku 2040. Komisia však tvrdí, že to nestačí a skorší zákaz dopomôže splniť ciele uhlíkovej neutrality do roku 2050. 

Predseda Komisie pre Vedu a Technológie, Norman Lamb, hovorí: "Počas nášho skúmania bolo znepokojujúce zistiť, že napriek ambíciám vlády znížiť až eliminovať uhlíkovú stopu sú kroky nedostatočné. Potrebujeme, aby vláda namiesto slov začala s činmi." Kritika komisie sa však zakladá len na ďalších príkazoch a zákazoch, a čiernou ovcou sa opäť stáva individuálna doprava.

To, ako sa k výzve postaví britský parlament, budeme sledovať. Dúfajme, že prvé hlasy, ktoré nepriamo apelujú na zákaz súkromného vlastníctva áut, sú len plané výkriky do tmy a začnú sa konečne riešiť veľké "veci", ktoré z globálneho hľadiska majú na našu planétu oveľa závažnejší vplyv. Inak by sa mohla stať podobná situácia, ako so zákazom vjazdu dieselov do miest alebo dnes "moderným" ohláseným zákazom predaja áut so spaľovacím motorom od určitého roku. Začne s tým jedna krajina, a ostatné sa rady pridajú...  

Zdroj: Autoexpress
Zdroj foto: pixabay