Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
VW Passat s pohonom 4x4 má 35 rokov
V roku 1983 začali vo Wolfsburgu pracovať na pohone všetkých kolies pre model Passat. Po desiatich rokoch výroby si zaslúžil pohon, ktorý by mu zaručil vyššiu prestíž. Inšpiráciou mu bolo azda sesterské Audi a možno to bolo naopak.
Na jarnom autosalóne v Ženeve v roku 1984 mala svetovú premiéru štúdia VW Passat Variant Tetra, ktorá bola odvodená od modelu Passat druhej generácie. Ten dostal v sériovej podobe meno Syncro. Platforma B2 mala motor uložený pozdĺžne. Sériový Passat Variant Syncro z roku 1984 bol ladený športovo a mal označenie GT Syncro. Poháňal ho dvojlitrový benzínový päťvalcový motor (81 mm x 77,4 mm) s výkonom 115 koní (85 kW) a maximálnym krútiacim momentom 165 Nm. Mechanická prevodovka mala päť stupňov. Passat Variant GT Syncro dosahoval maximálnu rýchlosť 182 km/h a vážil 1265 kilogramov. Pohon 4x4 rozdeľoval medzi nápravy diferenciál, ktorý mal, podobne ako diferenciál na zadnej náprave, mechanickú uzávierku ovládanú vodičom. Od začiatku uvedenia na trh si získal Passat Syncro veľkú obľubu u tých motoristov, ktorý často ťahali za autom príves.
V roku 1988 prišla tretia generácia. Zásadnou zmenou bol motor uložený naprieč. Pohon Syncro bol prevzatý z modelu Golf druhej generácie a využíval namiesto medzinápravového diferenciála viskóznu spojku naplnenú silikónovým olejom. Pohon Syncro bol štandardom v športovom modeli Passat GT G60 s mechanickým G-kompresorom, ktorý mal výkon 160 koní (118 kW).
Passat piatej generácie dostal opäť motory uložené pozdĺžne a prvýkrát sa pohon oboch náprav nazýval 4Motion. Základom pohonu bol diferenciál typu Torsen, ktorý sa uzatvára, ak prenáša väčší krútiaci moment. Za obyčajných podmienok rozdeľoval silu v pomere 50:50, ale mohlo dôjsť k situácii, keď bol pomer 75:25 pri pomalej jazde. Zadný diferenciál mal uzávierku, ktorá sa dala aktivovať, ale v rýchlosti nad 25 km/h sa rozopla. Pohon 4Motion bol štandardom vo verzii Passat 2.8 V6 a vo vzácnom osemvalcovom modeli W8 s výkonom 275 koní. Neskôr bol pohon 4Motion na želanie aj k niektorým naftovým motorom.
Volkswagen Passat B6 v roku 2005 opäť dostal motory naprieč a odvtedy sa začalo zmrákať nad šesťvalcami. Pohon 4Motion dostal elektronicky ovládanú viskóznu spojku. Pri bežnej jazde boli poháňané iba predné kolesá a kardan. Keď však predné kolesá strácali priľnavosť, elektrické čerpadlo vyvinulo tlak oleja, ktorý pritlačil lamely spojky uloženej tesne pred zadný diferenciál. Teoreticky mohlo ísť dozadu až 100 percent krútiaceho momentu. Pohon zabezpečil nie len priľnavosť, ale aj úsporu paliva.
Dnešný Passat 4Motion používa už piatu generáciu viaclamelovej spojky a elektronika dokáže predvídať potrebu pripojenia zadných kolies. Systém je doplnený aj aktívnym pribrzdením kolies pomocou XDS+ ktorý simuluje uzávierku nápravových diferenciálov.
VW použil pohon 4x4 už počas druhej svetovej vojny, v novodobej histórii mal pohon všetkých kolies model VW Iltis, ktorý vyrábali v rokoch 1978 až 1988 v malých sériách pre armádu. A práve Iltis bol darcom pohonu pre prototypy slávneho modelu Audi Quattro, ktorý priniesol revolúciu do majstrovstiev sveta v rely v prevej polovici dvadsiateho storočia. S malým VW Iltis, ktorý mal výkon 110 koní vyhral v roku 1980 preteky Paris – Dakar Freddy Kottulinsky (1932 – 2010). Jeho vnučka Mikaela sa dnes preteká na cestovných autách. Freddy Kottulinsky navštívil viackrát Slovensko. Bol totiž inštruktorom kurzov bezpečnej jazdy v programe Audi Driving Experience a aktívne prispel k zvýšeniu bezpečnosti na našich cestách.