Volkswagen Passat B8 pózuje na prvých oficiálnych skiciach
Vývoj novej generácie obľúbeného manažérskeho sedanu a kombi sa pomaly chýli ku koncu. Volkswagen blížiacou sa premiérou, ktorá prebehne na októbrovom autosalóne v Paríži, pomaly odkrýva karty a informuje, čo od novinky môžeme očakávať. K prvým oficiálnym správam pridal aj počítačové skice Passata B8 s klasickou štvordverovou karosériou.
Ostatná generačná výmena v roku 2010, keď Passat B6 nahradila „bé-sedmička“, pripomínala skôr facelift. Teraz sa ale chystá úplne nové auto.
Jeho základom je modulárna platforma MQB, ktorá dovolí znížiť hmotnosť vozidla v priemere o 85 kilogramov a Volkswagenu ušetrí náklady na vývoj. Priestorovo úspornejšia technika podvozka zároveň prispeje k väčšej priestorovej ponuke v kabíne. Kufor verzie kombi si vraj polepší o 47 litrov.
Hoci podobné skice často klamú, auto na nich vyzerá byť širšie a nižšie než súčasný model. Úpravu základných proporcií potvrdzujú aj špionážne zábery, pochádzajúce ešte z novembra minulého roka. Rovnako rázvor osí kolies je zrejme dlhší. Zvlášť zaujme plynulo klesajúca línia strechy v prípade sedanu.
Passat má priniesť ďalšiu evolúciu dizajnu Volkswagenov. Jej hlavným znakom sú predné svetlomety a maska chladiča, ktoré tvoria jeden výrazný celok. Prototypy na obrázkoch svietia klasickými halogénmi, no v ponuke sa objavia aj svetlá zostavené výhradne z diód. K dispozícii budú tiež úplne nové elektronické asistenčné systémy i masážna funkcia predných sedadiel.
Zásluhou nového dizajnu, pozmenených proporcií a nižšej hmotnosti si Passat trúfa pôsobiť športovejšie. Základná koncepcia techniky však ostane zachovaná, takže motory uložené vpredu naprieč budú roztáčať vždy iba predné, alebo všetky štyri kolesá.
V palete zážihových poháňacích jednotiek má hrať prvé husle systém vypínania dvoch valcov. Koncern túto technológiu rozšíri takmer do všetkých motorov spaľujúcich benzín. Prekvapenie v podobe trojvalca sa nečaká. Ponuka má začínať klasickou jedna-štvorkou TSI, pokračovať bude jedna-osmičkou a vrcholnú motorizáciu zastúpi dvojliter.
Naftové agregáty budú rozdelené akoby do dvoch základných skupín. V prvej nájdeme motory dosahujúce extrémne nízku spotrebu nafty. V druhej zasa výkonné štvorvalce, dopované dvomi turbami. Naftový vrchol má dosahovať výkon 176 kW (240 k), najvyšší krútiaci moment približne 500 Nm a priemernú spotrebu na úrovni 5,3 l/100 km. K malému apetítu nemalou mierou prispeje desaťstupňová dvojspojková prevodovkoa DSG.
Špecialitou bude plug-in hybrid, schopný prejsť v čisto elektrickom režime päťdesiat kilometrov. Celkový dojazd má atakovať tisíc kilometrov.