28988 opel astra st online autozurnal 1140x190

Vodiči, toto za volantom nerobte. Ohrozujete seba aj okolie

Autokluby ADAC a ÖAMTC skúšali, do akej miery odvádza pozornosť vodiča čítanie a odpísanie na SMS, pitný režim alebo siahnutie po vreckovke. Veľmi zle dopadlo aj zadávanie adresy do navigácie. V prípade núdze je vysoko pravdepodobný náraz do prekážky.

Vodič by sa mal počas jazdy plne venovať riadeniu vozidla. Prax však prináša mnohé aspekty, ktoré dokážu zaručene odviesť pozornosť vodiča a byť doslova nebezpečnou "zábavkou". Či už je to telefonovanie počas jazdy, "četovanie" a písanie SMS, pitný režim, jedenie a iné "každodenné" činnosti.

Odporúčame:

Moderné infotainmenty ohrozujú bezpečnosť viac ako alkohol za volantom!

Vodičom a bezpečnosti bohužiaľ nepomáhajú ani samotní výrobcovia áut. Áno, na jednej strane asistenčné systémy ako autonómne brzdenie alebo monitorovanie mŕtveho uhla pomáhajú, no obsluha infotainmentu s dotykovým displejom alebo nastavenie klimatizácie blbým spôsobom cez dotykový displej k bezpečnosti a sústredeniu body nepridávajú. A na vine sú aj zákazníci, ktorí su zhýčkaní modernou technológiou, zo všadeprítomných displejov sú namäkko a v aute chcú byť neustále "online", pripojení a prepojení... V tomto článku nájdete výsledky toho, do akej miery dokáže moderné auto odvádzať pozornosť vodiča. Niekedy horšie, ako alkohol. Nelichotivé a nebezpečné.

Aj pitie z fľaše alebo podávanie vreckovky je nebezpečným manévrom

Poďme však k dnešnej štúdii nemeckého a rakúskeho autoklubu. Tá sa zamerala na "bežné" činnosti za volantom, ktoré mnohí vodiči počas jazdy praktikujú, aj keby nemali. Pod lupu si vzala napr. čítanie SMS, odpísanie na správu cez WhatsApp, pitie z fľaše počas jazdy a zadávanie cieľa do navigácie. Do testu zapojili 45 vodičov, ktorí jazdili na špeciálnom okruhu bez toho, aby vedeli, čo sa na nich chystá. Počas jazdy sa museli popasovať s vyššie spomenutými rušivými elementmi, ktoré im zadávali experti z autoklubov. Zároveň skúmali zmeny ich správania a hlavne to, ako sa zmenila pozornosť, ktorá sa premietla do chýb počas jazdy.

Výsledok? Poďme po poriadku. Ak sa chcete za volantom napiť a máte fľašu s vodou v tradičnom odkladacom priestore vo dverách, znamená to priemerný čas odpútania pozornosti 3 sekundy. Úlohou bolo vybrať fľašu, otvoriť uzáver, napiť sa a odložiť ju naspäť. Až 82 % vodičov pustilo volant na vzdialenosti 80 - 100 metrov! Popritom poklesla aj rýchlosť vozdila.

Ďalšou úlohou bolo vybrať vreckovku z balíčka, podať ju cestujúcemu na zadnom sedadle a odložiť balíček na sedadlo spolujazdca. Až dve tretiny vodičov sa pri tejto činnosti s vozidlom dostali na 1,5 - 2,6 sekundy čiastočne do protismeru! Odpútanie pozornosti od cesty trvalo v priemere 3 sekundy. To pri rýchlosti 90 km/h znamená, že "naslepo" prešli 75 metrov.

Odporúčame:

Test 20 infotainmentov ukázal, ktoré systémy rozptyľujú najviac

Prečítanie a odpísanie na textovú správu dopadlo tiež nelichotivo. Pri tejto činnosti bola jazda výrazne menej plynulá, vodiči zrýchľovali, spomaľovali a až tretina z nich sa na 3,5 - 4 sekundy dostala do protismeru. Zároveň sa vodiči plne nevenovali riadeniu v priemere 140 metrov.

No a na záver tu máme čerešničku na torte, manuálne zadávanie cieľa do navigácie. To závisí od viacerých faktorov, napr. užívateľskej prívetivosti navigačného systému (v prípade vstavanej navigácie), no štúdia ukázala priemerné, univerzálne výsledky. Úlohou bolo zadať do navigácie názov ulice. Počas úkonu im zadávatelia nečakane "hádzali polená pod nohy", v jazdnej dráhe sa objavila určitá forma prekážky. Až 87 % vodičov do prekážky narazilo, a to priemerne v rýchlosti 43 km/h! Dôvodom bolo odpútanie pozornosti a neskoré brzdenie. 

Foto: Pexels z Pixabay