Tonale 1140x190
Thumb moderne infotainmenty autozurnal.com 3 Thumb iam roadsmart and trl   reaction times   march 2020   padding44031e85032968e9a61eff00000def30 Thumb moderne infotainmenty autozurnal.com 1

Moderné infotainmenty ohrozujú bezpečnosť viac ako alkohol za volantom!

Britská štúdia potvrdila, ze ovládanie moderných infotainmentov s dotykovým displejom je nebezpečnejšie ako požitie omamných látok.

Do dlhodobej diskusie na tému bezpečnosti ovládania moderných multimediálnych systémov a infotainmentov vozidiel s dotykovým displejom prispieva nová britská štúdia. Tá tvrdí, že vo výsledku môže byť ťukanie do integrovaného displeja a obsluha funkcií auta nebezpečnejšia ako požitie alkoholu alebo marihuany! 

Moderné infotainmenty odvádzajú pozornosť

IAM RoadSmart skúmal reakčný čas a iné atribúty, pričom porovnával ovládanie funkcií cez dotykový displej s použitím omamných látok. Dospel k zaujímavým záverom, o ktorých sme však tušili. Výsledky hovoria, že vodiči pod vplyvom marihuany mali priemerne lepší reakčný čas ako tí, ktorým odvádzal pozornosť infotainment vozidla. Tí, ktorí boli pod vplyvom alkoholu (na britských cestách legálnych 0,8 promile), mali reakčný čas dokonca päť násobne kratší! Prekvapivé? Ani nie... A to hlavne pre tých, ktorí sa dennodenne stretávajú s rozličným riešením rôznych výrobcov.

Viac zábavy, "horší" vodiči

Štúdia prináša ďalšie príklady. Pri obsluhe pripojeného smartfónu cez Android Auto alebo Apple Car Play (na dotykovom displeji vozidla) niektorí účastníci prieskumu neboli schopní udržať konštantnú rýchlosť. Čo je dôležitejšie (a nebezpečnejšie), vybočovali z jazdného pruhu. Niektorí vodiči sústredili zrak na obrazovku displeja až 16 sekúnd. To pri rýchlosti 90 km/h znamená prejdenú dráhu 400 m bez toho, aby sa priamo pozreli na vozovku pred nimi. Výber skladieb cez Spotify odpútaval pozornosť viac, ako písanie textových správ.

Kvôli výsledkom prieskumu IAM RoadSmart apeluje na automobilový priemysel, aby obmedzili funkcie, ktoré zhoršujú sústredenie na jazdu. "Rozptýlenie vodiča je každoročne zodpovedné za približne tretinu dopravných nehôd v Európe," uviedol Neil Greig z IAM RoadSmart. 

Multimediálne funkcie auta v dnešnej dobe prinášajú mnoho užitočného, to im uprieť nemôžeme. No zároveň je ich ovládanie v mnohých situáciách nebezpečné. Treba tiež zdôrazniť, že k pôvodnej myšlienke ovládania dopravného prostriedku nepatria. K jazde ich nepotrebujete, no dnes ich už zákazníci vyžadujú. Varovný prst tak nesmeruje len k automobilkám, ale aj k čoraz náročnejším zákazníkom, ktorí chcú viac multimédií a prepojenia. 

Moderné systémy nám dokážu poslúžiť ku každodennej pohode za volantom, no zároveň treba byť pri opatrní a nevenovať im veľkú pozornosť počas jazdy. Navyše, mnoho výrobcov prechádza z jednoduchých blbuvzdorných riešení v podobe samostatného panelu klimatizácie na efektnejšie, ale menej intuitívne riešenia. Poviem vám, že manuálne nastavenie smeru fúkania a intenzity ventilácie cez síce pekné, no neprehľadné menu na dotykovom displeji je úplne zbytočne a mimoriadne odvádza pozornosť. Nezabúdajte, že počas dočasnej obsluhy displeja môžete mať horšie schopnosti ako ľudia "pod vplyvom". A to veru nie je lichotivé...

Zdroj: IAMRoadSmart