Thumb test infotainmentov Thumb content iam roadsmart and trl   reaction times   march 2020   padding44031e85032968e9a61eff00000def30 Thumb peugeot 508sw 2018 200 fr.651326.43 Thumb 2019 mazda3 technology features a o

Test 20 infotainmentov ukázal, ktoré systémy rozptyľujú najviac

Britský magazín WhatCar? otestoval užívateľskú prívetivosť moderných aút s najnovšími infotainment systémami. Niektoré rozptyľujú málo, iné sú doslova nebezpečné. Pozrite si výsledky testu.

Ovládanie funkcií auta sa za posledných 10 - 15 rokov radikálne zmenilo. Manuálne ovládače a tlačidlá odišli na druhú koľaj, ich funkciu preberajú a združujú moderné infotainment systémy s veľkými displejmi, do ktorých musíte vo väčšine prípadov ťukať prstami. Spolu s novými možnosťami, výbavou a "užívateľským zážitkom" dorazil podstatný zápor nových systémov, a to odpútavanie pozornosti.

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, z hľadiska bezpečnosti je starý dobrý manuálny ovládač, ktorý nahmatáte aj poslepiačky oveľa menej náročný na pozornosť ako zmena teploty klimatizácie cez menu stredového dotykového displeja. Mnohí výrobcovia prešli z "blbuvzdorných" riešení práve na moderné, no na ovládanie náročnejšie riešenia. Našťastie, ešte stále existujú systémy, ktoré sú užívateľsky prívetivé a nemyslia primárne len na "wau" efekt, ale aj na ergonómiu.

Odporúčame:

Moderné infotainmenty ohrozujú bezpečnosť viac ako alkohol za volantom!

Vráťme sa však ešte k nedávnemu výskumu IAM RoadSmart, ktorý zistil zásadné nedostatky pri ovládaní funkcií autá cez moderné riešenia. Skúmal reakčný čas a iné atribúty, pričom porovnával ovládanie funkcií cez dotykový displej s použitím omamných látok. Výsledky hovoria, že vodiči pod vplyvom marihuany mali priemerne lepší reakčný čas ako tí, ktorým odvádzal pozornosť infotainment vozidla. Tí, ktorí boli pod vplyvom alkoholu (na britských cestách legálnych 0,8 promile), mali reakčný čas dokonca päť násobne kratší! Prekvapivé? Ani nie... A to hlavne pre tých, ktorí sa dennodenne stretávajú s rozličným riešením rôznych výrobcov.

Štúdia prináša ďalšie príklady. Pri obsluhe pripojeného smartfónu cez Android Auto alebo Apple Car Play (na dotykovom displeji vozidla) niektorí účastníci prieskumu neboli schopní udržať konštantnú rýchlosť. Čo je dôležitejšie (a nebezpečnejšie), vybočovali z jazdného pruhu. Niektorí vodiči sústredili zrak na obrazovku displeja až 16 sekúnd. To pri rýchlosti 90 km/h znamená prejdenú dráhu 400 m bez toho, aby sa priamo pozreli na vozovku pred nimi. Výber skladieb cez Spotify odpútaval pozornosť viac, ako písanie textových správ.

Na ovládanie potrebujeme viac času

Zaujímavý test prináša tiež britský WhatCar?, ktorý si posvietil na ovládanie systémov Volkswagenu, Škody, Mercedesu-Benz, BMW, Toyoty, Hyundaiu alebo Oplu. Dvaja figuranti mali počas jazdy za úlohu vykonať šesť bežných úkonov, pričom im merali čas potrebný na zvládnutie úlohy. Zároveň ich natáčali kamery. Záznam neskôr dôkladne analyzovali, pričom si všímali správanie vodičov počas ovládania funkcií auta a to, ako dlho museli odvrátiť zrak.

Zadanie znelo zvýšiť teplotu klimatizácie o 2 °C, zvýšiť intenzitu ventilátora o dve úrovne, pri spustenej navigácii oddialiť mapu a zobraziť celú trasu, zrušiť naplánovanú trasu, pri domovskej obrazovke a pri nastavení určitej rádio stanice zmeniť stanicu a pomocou hlasového ovládania (ak bolo k dispozícii) vyhľadať najbližšie čerpacie stanice.

To, ako si viedli jednotliví zástupcovia v teste, vidíte v záverečnej tabuľke na druhej strane článku.

Zaujímavé sú tiež postrehy z testu. Tak napríklad, zvýšiť teplotu klimatizácie cez dotykový displej trvalo priemerne 2x dlhšie ako prostredníctvom klasického fyzického ovládača. Oddialenie mapy navigácie trvalo 4x dlhšie a zmena rádio staníc dokonca 8x dlhšie ako s manuálnymi ovládačmi!

Pri každodennej jazde je dôležité, aby ste mali stále oči na stopkách. Každé zbytočné odpútavanie pozornosti a pohľadu z centra diania je nebezpečné. Riešením by mohlo byť hlasové ovládanie, no ani to sa univerzálne neosvedčilo. Pri niektorých pomalších systémoch museli vodiči odvrátiť zrak na viac ako 10 sekúnd. Pokračujte na ďalšej stránke testu.