Toyota Yaris je na trhu už 25 rokov. Často formovala triedu malých mestských áut
Toyota Yaris oslavuje. Ide o globálny model vyrábaný po celom svete, ktorého výroba začala v januári 1999 v japonskej továrni Takaoka v prefektúre Aichi, no čoskoro začali z výrobných liniek vo Francúzsku schádzať vozidlá pre európsky trh. V roku 2021 začala výrobu Yarisu aj Toyota v českom Kolíne, aby uspokojila rastúci dopyt po tomto modeli v Európe. Kľúčové komponenty Yarisu, ako sú benzínové motory, elektromotory a hybridné prevodovky, sa vyrábajú v Poľsku, v Dolnom Sliezsku.
Yaris zožal veľkolepý úspech. Je to ďalší model Toyoty, ktorého celosvetový predaj presiahol 10 miliónov kusov. Je to jediné vozidlo, ktoré v 21. storočí vyhralo dvakrát titul Európske auto roka. Prvá generácia vyhrala túto prestížnu súťaž v roku 2000 a v roku 2021 tento úspech zopakovala súčasná, už štvrtá generácia. Navyše každá ďalšia verzia Yarisu bola nominovaná na titul Car of the Year. Ide o model, ktorý spôsobil revolúciu v triede mestských áut, keď do druhej najmenšej automobilovej triedy masovo priniesol plne hybridný pohon.
Toyota Yaris debutovala v roku 1999. Mala priestrannú karosériu s mierne zaoblenými tvarmi a rozmermi prispôsobenými potrebám obyvateľov európskych miest. Vozidlo dostalo pohodlný, praktický interiér s väčšou rezervou ako v mnohých vozidlách z vyššieho segmentu C. Prvý Yaris stal najbezpečnejším autom vo svojom segmente podľa Euro NCAP.
Pod kapotou sa nachádzal vyspelý benzínový 1,0-litrový motor s výkonom 68 k, ktorý výkonom konkuroval vtedajším 1,4-litrovým agregátom. Tento motor získal hlavnú cenu v prvom ročníku súťaže International Engine of the Year 1999. Vo vyšších výbavových verziách nechýbal ani 1,3-litrový agregát VVT-i s výkonom 87 k. Yaris sa rýchlo stal obľúbeným u zákazníkov v celej Európe, ktorí ocenili jeho praktickosť, módny štýl, ľahké manévrovanie v meste a spoľahlivosť.
Druhá generácia Yarisu debutovala v Európe v roku 2005 a ponúkla väčšiu karosériu a vylepšené technológie. Bola navrhnutá tak, aby sa jej interiér podobal na vozidlá segmentu C, pokiaľ ide o priestrannosť a pohodlie, vzadu sa vďaka veľkému priestoru a rovnej podlahe mohli pohodlne prepravovať traja dospelí pasažieri. Batožinový priestor mal objem 272 litrov a so sklopenými zadnými sedadlami ponúkal najväčšiu kapacitu v triede 737 litrov a funkciu podlahy Easy Flat.
Auto získalo v testoch Euro NCAP maximálnych päť hviezdičiek, čím zlepšilo výsledok svojho predchodcu. Druhá generácia Yarisu ponúkala tri karosárske varianty a tri motory vrátane ekonomického 1,0-litrového VVT-i s výkonom 69 k. Toyota predstavila aj športovú verziu TS s 1,8-litrovým motorom Dual VVT-i s výkonom 132 k.
V roku 2012 priniesla tretia generácia modelu Yaris revolúciu v segmente B zavedením hybridného pohonu. Po troch rokoch práce bola vyvinutá menšia verzia pohonného ústrojenstva z Priusu, ktorá zmenšila rozmery všetkých komponentov a nahradila 1,8-litrový motor 1,5-litrovým agregátom. Vďaka tomu si hybridný Yaris zachoval výkon, vnútorný komfort a batožinový priestor konvenčnej verzie. Premiéra prvého hybridného mestského auta potvrdila zámery Toyoty zaviesť nízkoemisný pohon do celého modelového radu.
Pokračujte na ďalšej stránke článku (3. a 4. generácia).