Toyota Yaris GR Sport: Na slovenskom trhu už koncom roka 2021
Športové výbavové stupne, resp. optické pakety s okoreneným vzhľadom sú stále v móde. Toyota Yaris prichádza s novou výbavou GR Sport, ktorá sa vzhľadom inšpiruje u plnotučného, famózneho hothatchu GR Yaris. K dispozícii na objednanie bude na slovenskom trhu už koncom roka.
Pre nový Yaris GR Sport si možno vybrať nový sivý odtieň karosérie Dynamic, ktorý je vyhradený iba pre túto verziu a zahŕňa dvojfarebnú úpravu s čiernymi prvkami. Špecifické kolesá s veľkosťou 18 palcov s brúsenými akcentmi v červenej farbe poukazujú na rodokmeň GAZOO Racing, zatiaľ čo v prípade mriežky chladiča sa objavuje úplne nové vyhotovenie rastra s markantným motívom G. V zadnom nárazníku difúzor v tvare písmena T.
Motív GR sa premieta aj do interiéru v podobe emblémov na volante, hlavových opierkach, tlačidle spúšťania motora a v prístrojovom štíte. Sedadlá zaujmú novým látkovým čalúnením s červeným prešívaním vo vyhotovení Alcantara. Červené stehy nájdeme aj na volante obšitom perforovanou kožou, resp. na voliči prevodovky. Vo výplniach dverí, okolo výduchov ventilácie, na paneli a volante sú použité dekory v sivo kovovom odtieni, vyhradenom iba pre verziu GR Sport.
Ešte schopnejší podvozok
Už štandardný Yaris jazdí s ohľadom na triedu malých áut fantasticky. Snúbi dostatočný komfort odpruženia so skvelými jazdnými vlastnosťami a radosťou z jazdy. Konštruktéri s ohľadom na čo najlepšie jazdné schopnosti upravili zavesenie predných aj zadných kolies verzie GR Sport. Tlmiče prešli optimalizáciou, aby pri pomalšej jazde reagovali o niečo rýchlejšie v záujme lepších reakcií riadenia a jazdného pohodlia. S ohľadom na hladký jazdný prejav a potešenie za volantom boli ďalej upravené pružiny na zadnej náprave na potlačenie náklonov karosérie alebo zdvíhania kolies pri zrýchľovaní a brzdení. Rýchlejšie a responzívnejšie je aj riadenie, vďaka odlišnému naladeniu elektrického posilňovača.
Dodatočné výstuhy pod podlahou po oboch stranách vozidla prispeli k zvýšeniu tuhosti karosérie a zlepšeniu jazdných vlastností a stability. Yaris ako taký využíva veľmi tuhú a pevnú platformu GA-B architektúry TNGA, ktorá zaručuje okrem výborných jazdných vlastností aj dobrý komfort odpruženia, keďže tlmiče sa majú do čoho oprieť, karoséria sa na nerovnostiach nechveje a nekrúti. Zlepšenie aerodynamiky zaisťujú dodatočné vložky vnútri podbehov predných a zadných kolies, ktoré slúžia na potláčanie odporových síl.
Pod kapotou GR Sportu budú známe motorizácie, samotný trojvalec 1.5 Dynamic Force s manuálnou prevodovkou a tiež plne hybridný pohon so základom v modifikovanom motore 1.5 Dynamic Force a planétovou automatickou prevodovkou e-CVT.
Toyota vyvinula a prvýkrát nasadila práve pod kapotu Yarisu nový trojvalcový motor 1.5 l Dynamic Force. Vo svojej podstate ide o jeden valec skrátený motor 2.0 l Dynamic Force, ktorý poznáte z hybridnej Corolly. Motor má v oboch verziách, hybridnej aj nehybridnej, spoločný mechanický základ. Má dlhozdvihovú konštrukciou,12 ventilov, variabilné časovanie ventilov, rozvod typu DOHC poháňa reťaz a pýši sa vysokou tepelnou účinnosťou na úrovni 40 % a 41 % (hybrid). Motory sa tiež v mnohom líšia. Benzínová verzia s kódovým označením M15A-FKS má kompresný pomer 13,0:1, nasadila priame vstrekovanie paliva a tiež filter pevných častíc. Výsledný výkon 92 kW (125 k) pri 6600 ot/min a krútiaci moment 153 Nm pri 4800 ot/min napovedajú tvrdšiu, vysokootáčkovú charakteristiku. To sa však k japonskému motoru hodí.
Prečítajte si tiež:
TEST Toyota Yaris 1.5 Multidrive S a 1.5 Hybrid e-CVT. Oplatí sa kúpiť hybrid?
Základom hybridu je trochu odlišný, zjednodušený motor M15A-FXE. Keďže spolupracuje s elektromotorom, naladili ho ešte pre vyššiu efektivitu. Má kompresný pomer 14,0:1, pracuje v Atkinsonovom cykle a má nepriame vstrekovanie paliva, ktoré je vhodnejšie pre nasadenie na krátkych jazdách, teda v meste. Napriek tomu už má filter pevných častíc GPF. Na rozdiel od rýdzo benzínovej verzie nemá vyvažovací hriadeľ, vyváženiu však pomáha protizávažie na remenici kľukového hriadeľa. Dosahuje výkon 68 kW (88 k) pri 5500 ot/min a krútiaci moment 120 Nm pri 3600 ot/min. Dopĺňa ho silný elektromotor s výkonom 59 kW (80 k), ktorý dokáže točiť až 17 000 ot/min. Elektromotor je dokonca výkonnejší, ako v 1,8 l hybridnej sústave Corolly (59 kW vs 53 kW). Aj preto sa celkovým výkonom na starší hybrid doťahuje (85 kW/115 k vs 90 kW/122 k). Hybridný pohon obsahuje ešte ďalší elektromotor-generátor, ktorý dokáže vyrábať energiu pre primárny elektromotor a dobíjať batériu hybridu. Kolesá priamo nepoháňa.