Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Toyota Corolla TREK 2.0 Hybrid: Atlét s dobrodružným duchom
Modelovú ponuku japonského kompaktu rozšírila outdoorová verzia. Toyota Corolla Trek pridáva 2 cm svetlej výšky, oplastovanie karosérie, špecifické dizajnové prvky a kúpite ju len vo verzii kombi a s hybridným pohonom. V redakčnom teste sme zisťovali, ako funguje so silnejším z ponúkaných hybridov 2.0 Dynamic Force 135 kW (184 k).
Vyšší podvozok, skvele prevedené oplastovanie so špecifickým, „maskovacím“ lakom (môžete ho mať aj v štandardných verziách) a detaily interiéru dodávajú Corolle Trek dobrodružnejší charakter. Do terénu určená nie je, no poľnú cestu zvládne s väčšou gráciou ako klasické kombi Touring Sports a nelakované plastové lišty navyše ochránia chúlostivé hrany karosérie. Hodí sa to aj do mestskej premávky.
Pohon 4x4 nečakajte. Trek má o 20 mm vyššiu svetlú výšku, ktorá je teraz 155 mm a aj keď nejde o závratné číslo, spadá tak do revíra niektorých kompaktných crossoverov. Atletickú karosériu lemuje oplastovanie s funkčným detailom. Medzi oplastovaním a dielmi karosérie nasadili tesnenie, ktoré má zabrániť zbieraniu špiny pod lištami. Sú tu však dve dizajnové špecifiká, ktoré mi opticky "vadia". 17-palcové kolesá pôsobia v podbehoch kolies „utopene“ a podobný problém má aj decentná dvojitá koncovka výfuku, ktorá sa zbytočne skrýva v mohutnom nárazníku.
Koncovky výfuku sa skrývajú v mohutnom nárazníku.
Toyota odlíšila Corollu Trek aj detailmi interiéru. Jednoduchý kokpit bez vzhľadových výstrelkov obzvláštňujú „drevené“ lišty alebo špeciálny poťah sedadiel s hnedými akcentmi. Aj keď fanúšikom dreva v interiéroch nie som, plastové napodobeniny v Corolle vyzerajú vcelku dobre. Okrem toho, že sedadlá dostali špecifický poťah, sedí sa v nich výborne. Sú rozmerné, pohodlné a tak akurát tuhé. Potešilo ma, že bočné vedenie nemá len operadlo, ale vo výraznej miere aj sedák. Doslova som do nich zapadol.
Detaily špecifické pre verziu Trek nájdete aj v interiéri.
V majorite prípadov nájdete v interiéri Corolly kvalitné makčené plasty, a to aj na bočných tapacíroch dverí. Spracovanie je kvalitné, nič sa neozývalo nepríjemnými pazvukmi a posedu za volantom nemám čo vyčítať. Polohu si nájdete veľmi ľahko.
Chýba mi viac odkladacích priestorov. Do dverí vojde len malá fľaša s vodou, na stredovej konzole nájdete dve miesta na nápoje a jeden na mobil. Chýba väčšia schránka na ostatné drobnosti a peňaženku.
Centrálny displej vo forme tabletu je v zornom poli, no mohol byť natočený na vodiča napr. ako v Kii Ceed. Má peknú grafiku, matnú povrchovú úpravu a dostatočne rýchle reakcie. Menu je prehľadné a obsahuje aj animácie toku energie hybridnej sústavy. Pred vodičom je kombinovaný prístrojový panel, tvorený displejom v spolupráci s kvalitne prevedenými analógovými ukazovateľmi. Ergonómiu povyšuje samostatný, prehľadný panel klimatizácie hneď pod displejom infotainmentu.
Primerane priestranná
Dovolím si tvrdiť, že vpredu si sadnete optimálne.
Predné sedadlá sú pohodlné a tvarovaním veľmi vydarené.
Čo však priestor vzadu? Ide o dobrý priemer triedy. Aj keď má Corolla vo verzii kombi (teda aj Trek) dlhší rázvor osí kolies oproti hatchbacku o 6 cm, priestorové rekordy neláme. Ja som si sadol sám za seba s výškou 186 cm pomerne pohodlne, pred kolenami mi ostala ešte nejaká ta rezerva. Podobne je na tom aj s miestom na hlavu, no v triede kompaktných kombi existujú vzdušnejší konkurenti. Štyria dospelí sa však odvezú pohodlne, len nesmú byť príliš vysoký.
Kufor pojme v základe veľmi slušných 581 l. Oproti slabšiemu hybridu s 1.8 l motorom mu chýba 15 l k dobru, keďže dvojliter má v pravom podbehu 12 V batériu. Batožinový priestor má pre zvýšenie variability praktické dvojité dno no a po sklopení zadných sedadiel dostanete objem 1591 l. Batéria hybridného pohonu sa na objeme kufra negatívne nepodpisuje, keďže ju umiestnili pod zadnými sedadlami. Pokračujte na ďalšej stránke článku.