Toyota RAV4 dostala hybridný pohon a krajší dizajn
Komplexná modernizácia Toyoty RAV4 sa dotkla dizajnu, materiálov v interiéri i techniky. Najväčšiu pozornosť však púta rozšírenie ponuky motorizácií o hybrid.
Stručný popis naznačuje, že technika hybridnej "RAVky" vychádza z Lexusu NX 300h AWD. Pod prednou kapotou totiž pracuje atmosférický zážihový štvorvalec s objemom 2,5 litra, elektromotor a takzvaný delič krútiaceho momentu e-CVT. Súčasťou zadnej nápravy je ďalší elektromotor a pohon 4x4 funguje bez mechanického prepojenia náprav.
Toyota RAV4 Hybrid AWD potiahne brzdený príves s najväčšou hmotnosťou 1650 kilogramov. Nadstavba stabilizačného systému pomôže predísť kritickému rozhojdaniu prívesu. To je ale všetko, čo Japonci o hybridnej novinke prezradili. Predávať ju totiž začnú až začiatkom budúceho roka. Doplňme, že sesterský Lexus disponuje kombinovaným výkonom 145 kW (197 k).
Konvenčné zážihové a vznetové verzie modernizovanej Toyoty RAV4 sa na trhu objavia trochu skôr, v decembri. Dizajnéri v rámci faceliftu upravili vizáž auta prepracovaním oboch nárazníkov a masky chladiča, konštruktéri pridali novú svetelnú techniku, využívajúcu hlavne diódy. Len málokedy sa v rámci faceiftu mení taký detail, ako tvar bočných prahov. Podľa Japoncov, auto pri pohľade z profilu pôsobí príťažilivejšie.
Na palube sa objavili kvalitnejšie materiály a nové funkcie. Šofér má pred sebou farebný, 4,2-palcový TFT displej palubného počítača. Kompletný kamerový systém pokryje celé okolie auta, čo sa hodí v meste i teréne. Výstup z kamier premieta sedempalcový dotykový displej na stredovej konzole.
Ako dnes býva zvykom, Toyota RAV4 sa dočkala dlhého radu asistenčných a bezpečnostných prvkov. Okrem prednárazového systému (PCS), varovného systému nežiaduceho vybočenia z jazdného pruhu (LDA), automatických diaľkových svetiel (AHB) a asistenta rozpoznávania dopravných značiek (RSA), je vynovená "RAVka" vybavená tiež adaptívnym tempomatom (ACC) a prednárazovým bezpečnostným systémom (PCS) s dvoma - podľa Toyoty - významnými vylepšeniami.
Prvé sa týka prípadných kolízií s inými vozidlami. V takom prípade pracuje systém PCS v rozsahu od 10 km/h až po maximálnu rýchlosť vozidla a dokáže znížiť rýchlosť približne o 40 km/h. Druhým vylepšením je, že systém dokáže odhaliť aj riziko prípadnej zrážky vozidla s chodcami. V takom prípade použije automatické brzdenie, ktoré funguje pri relatívnej rýchlosti od 10 do 80 km/h, a zároveň zníži rýchlosť vozidla približne o 30 km/h.
Pozn. modré auto v galérii je v americkej špecifikácii.