Toyota je späť
Japonci hlásia veľkolepý návrat do majstrovstiev sveta v rely. Toyota Yaris WRC vyzerá famózne, ale sezóna 2017 bude najmä o zbieraní skúseností. Tím, v ktorom väčšinu kľúčových pozícií obsadili Fíni, zotrvá v automobilových súťažiach minimálne päť rokov.
Písal sa rok 1998, keď Toyota Corolla WRC Carlosa Sainza pre technickú poruchu zastavila v poslednej rýchlostnej skúške Britskej rely. Titul majstra sveta vtedy získal Tommi Mäkinen za volantom konkurenčného Mitsubishi. Toyota po smolnom incidente zotrvala vo svetovej rely už iba rok a pre Mäkinena to bolo posledné celkové prvenstvo v šampionáte.
Po sedemnástich rokoch sa mená Toyota a Tommi Mäkinen vracajú na scénu. Z obrovských konkurentov sú partneri. Štvornásobný majster sveta má za úlohu doviesť japonskú značku k novým úspechom.
Na vlastnej koži sme zažili premiéru špeciálu Toyota Yaris WRC, s ktorým sa Toyota v sezóne 2017 vráti do majstrovstiev sveta v rely. Keď na pódium vyšiel šéf tímu Tommi Mäkinen, fotoaparáty cvakali tak intenzívne, až z toho bol fínsky flegmatik nesvoj. Vzápätí nasledovala spŕška zvedavých novinárskych otázok a Mäkinenových odpovedí. „Yaris WRC je dobre postavené auto s neuveriteľným potenciálom,“ chválil šéf, ktorý časť testovacieho programu odjazdil sám. „O nasadení troch áut v budúcej sezóne priebežne uvažujeme, rozhodne to však nebude hneď na začiatku. Tretie auto by sme mohli nasadiť od Portugalskej rely,“ pokračoval Tommi Mäkinen. Potom prišla kľúčová otázka: Kedy začnete vyhrávať? „Chceme dosiahnuť niekoľko dobrých výsledkov už v budúcej sezóne. Od roku 2018 by sme sa radi pohybovali na špici,“ ohlásil Mäkinen.
Debut Yarisa WRC sa uskutočnil symbolicky, v Helsinkách. Väčšinu kľúčových postov v tíme Toyota Gazoo Racing totiž obsadili Fíni. Športovým riaditeľom je bývalý navigátor Jarmo Lehtinen, prevádzkovým riaditeľom Lauri Riipinen a Mikko Ruoho má na starosti elektroniku nového súťažného auta. Samozrejme, najdôležitejší sú jazdci. Tímovou trojkou a zároveň testovacím jazdcom sa na poslednú chvíľu stal Esapekka Lappi. Nebyť odchodu značky Volkswagen z majstrovstiev sveta, Lappi mohol absolvovať kompletnú sezónu. Lenže z pozície plnohodnotného jazdca ho na poslednú chvíľu vytlačil skúsenejší Fín Jari-Matti Latvala. Odídenec z Volkswagenu podpísal kontrakt s Toyotou len nedávno a premiéru v Helsinkách takmer nestihol, pretože Yaris WRC v týchto dňoch intenzívne testuje.
Dvojdielne, horizontálne orientované zadné svetlá sú predzvesťou blížiacej sa modernizácie sériovej Toyoty Yaris. Špeciál WRC ich dostal v predstihu.
Mäkinen pôvodne chcel namiesto Latvalu angažovať úradujúceho šampióna, Sebastiena Ogiera. Lenže Francúz si Toyotu vyskúšal a napokon zakotvil v konkurenčnom Forde. „Hovorili sme s Ogierom a keď prišiel čas rozhodnúť sa, bol veľmi zaneprázdnený. Po nejakom čase nám oznámil, že bude lepšie, ak budeme pokračovať bez neho,“ povedal na margo neúspešných pytačiek Tommi Mäkinen. „Auto si vyskúšal len na dvadsiatich kilometroch, navyše na asfalte a v hustom daždi. Nie je možné, aby si po takom teste mohol vytvoriť obrázok o funkčnosti auta. Jari-Matti má za sebou zlú sezónu, ale podobnú som vo svojej kariére zažil aj ja. Je veľmi skúsený a rýchly. Má dobré technické znalosti, takže pevne verím, že nám významne pomôže s vývojom auta,“ dodal Mäkinen.
Česť, priviezť Yaris WRC na pódium mal Juho Hänninen, ktorý po odchode z nižšej kategórie WRC2 dostal prvú veľkú šancu medzi „veľkými chlapcami“. Toyota ho na pozíciu továrenského jazdca vymenovala už v októbri. Hänninen i Latvala majú zmluvy podpísané iba na sezónu 2017, hoci s opciou na ďalší rok.
Z miláčika žien vznikol agresor
Zatiaľ čo bežná Toyota Yaris pôsobí ako milé mestské auto, verzia WRC vyzerá mimoriadne agresívne.
Posádka sedí omnoho viac vzadu než v sériovom aute, najmä kvôli lepšiemu rozloženiu hmotnosti. Veľké karbónové pádlo za volantom slúži na radenie prevodových stupňov. Páka patrí hydraulickej ručnej brzde.
Všetky dôležité ovládače sú sústredené na paneli medzi sedadlami. Na jazdcovej strane je ovládanie systému ALS, tlačidlá pre rôzne mapy aktívneho medzinápravového diferenciálu a spínač svetiel. Spolujazdec môže aktivovať záložné palivové čerpadlo, obsluhuje monitorovací GPS systém a v prípade
potreby manuálne zapína hasiacezariadenie.
„Aerodynamika dnes v automobilových súťažiach hrá omnoho dôležitejšiu úlohu ako kedysi. Dali sme si na nej mimoriadne záležať,“ povedal technický riaditeľ Koei Saga. „Toyota je obrovská automobilka a má more možností, preto sme si maximum prkov súťažného auta navrhli vo vlastnej réžii. Turbomotor s objemom 1,6 litra a priamym vstrekovaním paliva je exkluzívnym výrobkom značky Toyota,“ dodal Koei Saga. Vývoj auta ako takého však neprebiehal v Japonsku, ale v nemeckom Kolíne, kde sídli oddelenie Toyota Motorsport GmbH. Restriktor na nasávaní má v súlade s novými technickými predpismi priemer 36 mm, takže výkon motora dosahuje až 279 kW (380 k). Najvyšší krútiaci moment 425 Nm prúdi na všetky štyri kolesá cez šesťstupňovú sekvenčnú prevodovku a tri diferenciály. Medzinápravový je aktívny, ostatné dva sú mechanické. Samozrejme, detaily si konštruktéri nechávajú pre seba. Toyota Yaris WRC má rozhodne najväčší zadný spojler spomedzi konkurentov. Ohromné sú aj odvetrávacie otvory za zadnými kolesami či tvarovo komplikované spätné zrkadlá. Tlmiče pre nový špeciál dodáva francúzska spoločnosť Bos Engineering.