299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb dsc 3742 Thumb dsc 3745 Thumb dsc 3709 Thumb dsc 3872 Thumb dsc 3895 Thumb dsc 3910 1024x597 conti wc8s sk Thumb dsc 3942

TEST zimných pneumatík 2019/2020: Barum tromfol cenových konkurentov

Ranné teploty klesajú stále nižšie. Prvý mráz už máme za sebou a na niektorých miestach Slovenska dokonca aj sneh. Preto je najvyšší čas na prezúvanie do zimného obutia. Tentoraz sme sa zamerali na cenovo prístupnejšie zimné plášte s rozmermi 215/55 R17 pre Škodu Superb a jej konkurentov. Prečítajte si náš TEST zimných pneumatík 2019/2020.

Vybrali sme 6 výrobkov, pričom všetko sú to etablované budgetové, teda cenovo výhodnejšie značky. Za referenciu sme si zvolili novinku tento zimy Barum Polaris 5. To znamená, že od nej sa bude odvíjať hodnotenie všetkých ostatných značiek. Referenčná pneumatika je testovaná viackrát. Vždy po dvoch až troch konkurentoch. Vďaka tomu sme schopní monitorovať meniace sa testovacie podmienky na trati, keďže referenčná sada pneumatík sa využíva na elimináciu trendu vo vyhodnocovacích nástrojoch.

Barumka mala zo všetkých plášťov najmäkšiu zmes pri vstupných meraniach na snehu aj počas jarnej časti a súčasne bola najľahšia zo všetkých plášťov (9 kg), čo má tiež nezanedbateľný vplyv na jazdné vlastnosti automobilu. Pri rozdiele 2 kg na pneumatiku to robí spolu 8 kg neodpružených hmôt navyše a to sa musí niekde prejaviť.

Zvyšnú testovanú päticu sme zostavili nasledovne: Firestone Winterhawk 3 (9,9 kg), Kormoran Snow (9,6 kg), Kumho WinterCraft WP71 (11,2 kg), Laufenn i Fit LW 31 (11,0 kg) a Toyo Snowprox S954 (10,6 kg).

Okrem váženia a merania tuhosti dezénu je pred samotnými meraniami zaujímavý aj pohľad do rodokmeňa jednotlivých značiek. Barum vyrobili vo Francúzsku, Firestone v Taliansku, Kormoran v Srbsku, Kumho v Číne, Laufenn v Indonézii a Toyo doma v Japonsku.

Najprv sa testovalo v zime na snehu. Najlepšie podmienky pre zimné testy v našich podmienkach sú pri teplotách od -2 do -15 stupňov Celzia. Testovanie prebieha na rovnej dráhe so zhusteným (stlačeným) snehom, ktorý sa pre tento účel špeciálne upravuje. Kvôli konštatntným podmienkam (teplota, kvalita snehu) je nevyhnutné testovať v noci. Samozrejme netestuje sa ani počas sneženia, kedy sa veľmi rýchlo menia podmienky.

A ako to celé dopadlo? V súčte všetkých disciplín najlepšie obstál Barum Polaris 5, ktorý zabodoval hlavne vyrovnanými výkonmi na všetkých povrchoch. Jediný si odniesol známku „veľmi dobrý“. V 7 disciplínach skončil prvý a sedemkrát obsadil druhé miesto. V ostatných bol tretí, s výnimkou bŕzd na suchom povrchu, ktoré mu nesadli a skončil posledný. Kompletné výsledky si pozrite na druhej strane článku.