Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST SEAT Tarraco FR 2.0 TDI 4Drive: Športový elegán s fantastickým podvozkom
Športom okorenené SEAT Tarraco FR rozšírilo modelové portfólio najväčšieho SUV španielskej značky. Vyskúšali sme ho s naftovým dvojlitrom TDI s výkonom 140 kW (190 k) a 7-st. dvojspojkovým automatom DSG. Atraktívny vzhľad a výborne jazdné vlastnosti mu pripísali cenné body navyše. Horšie to bolo s letargickým zladením motora a prevodovky.
SEAT Tarraco FR prinieslo svieži vietor do plachiet rodinného SUV. Doba „športovým“ SUV praje, zákazníkov rôzne emotívne skratky ako FR, GT, RS a R jednoducho priťahujú. Decentné doplnky karosérie spolu s výborným podvozkom, to celé zabalené do puncu elegancie jednoduchú fungujú a aj málo stačí na to, aby ste z auta mali oveľa emotívnejší pocit. Bude to do veľkej mieri subjektívne, pri niektorých značkách a modeloch som voči takýmto modelom „imúnny“, no Tarraco FR na mňa zafungovalo. A nielen kvôli decentne prikorenenému vzhľadu, ale najmú vďaka jazdným vlastnosti, ktoré sú jednoducho špičkové. O tom však neskôr.
Odporúčame:
SEAT Leon ST 1.5 TSI 96 kW: Priestor vs Octavia a porovnanie so starým Leonom
Fabrický bodykit verzie FR zahŕňa špecifickú masku chladiča, čierne rozšírené plastové lemy blatníkov, širšie kolesá, čierne pozdĺžne lišty strešného nosiča a dekoračné lišty na bočných oknách, ako aj kryty vonkajších spätných zrkadiel lakované vo farbe Cosmo Grey. Vzadu má SUV nový spojler piatych dverí a difúzor v zadnom nárazníku. Spodné častí dverí sú, podobne ako pri Tiguane R Line, lakované vo farbe karosérie. Vnútri nájdete športové sedadlá, volant a kovové pedále.
Diskutabilná naftová motorizácia nepresvedčila
Pod kapotou testovaného Tarraca FR tĺklo známe naftové srdce 2.0 TDI 190 s výkonom 140 kW (190 k) pri 3500 – 4000 ot/min a krútiacim momentom 400 Nm pri 1750 – 3250 ot/min. Motor spolupracoval so 7-st. dvojspojkovým automatom DSG a kone posielal na všetky štyri kolesá haldex systému 4Drive.
Pozor, nešlo ešte o najnovší koncernový turbodiesel 2.0 TDI Evo. Ten si značka nechala pre modelový rok 2021 a v cenníku už figuruje. Tarraco už objednáte s novým, prepracovaným naftovým motorom Evo a výkonom 147 kW (200 k). Okrem mierne vyššieho výkonu má byť tichší, s nižšou spotrebou a dúfam aj v lepšie zladenie so 7-st. automatom DSG.
Naša „staršia“ verzia 2.0 TDI je totiž známa letargickými rozjazdmi, pomalou prácou prevodovky a celkovo nie príliš vydareným zladením tandemu motor - prevodovka. Turbodiesel má slušný výkon a solídny krútiaci moment, na stovku zrýchli Tarraco FR 2.0 TDI za 8,0 sekúnd a maximálka je 210 km/h. No pri bežnej, každodennej jazde vadí letargia pohonu, najmä v nízkych otáčkach. Prevodovka je „zaspatá“, motor často posiela pod hranicu 1700 ot/min (aj k 1300 - 1400 ot/min), kedy je ešte mŕtvy a nemá dostatok krútiaceho momentu. Vodič podvedome začne šliapať na plyn viac, ale prevodovka stále spí. K podradeniu ju musíte vyprovokovať výrazným stlačením pedálu, no aj samotné podradenie trvá akosi pridlho... Obzvlášť v hustej mestskej premávke toto naladenie vadí.
Odporúčame:
Test SEAT Tarraco 2,0 TDI 4Drive: Najmladší, najlepší?
Ak sa už pohon dostane nad hranicu 2000 ot/min, je všetko v najlepšom poriadku a ťahá rozhodne lepšie ako slabší 2.0 TDI 110 kW (150 k), ktorý stačí na veľké Tarraco len tak-tak. V spodnom pásme si však oba motory nemajú čo vyčítať. Samotná prevodovka je naladená na komfortnú notu, plynulosťou radenia pripomína skôr staršie meničové automaty ako dvojspojku. So silnejším 2.0 TDI dostanete štandardne aj výkonnejšie predné brzdy s väčšími kotúčmi (340 mm namiesto 314 mm).
Na necnosť Tarraca s týmto pohonom existuje jeden fígeľ. Športový režim prevodovky udržuje vyššie otáčky a radí pohotovejšie bez toho, aby skriňa radila agresívne a so „športovými“ prískokmi. Majoritne som teda jazdil v režime Normal, len prevodovku som mal v režime Sport (pri DSG stačí potiahnuť volič k sebe). Jazda je príjemnejšia a pohotovejšia, no DSG zároveň nevie v tomto režime plachtiť na voľnobehu, čo sa mierne nepriaznivo prejaví na spotrebe paliva. A čo režim Eco? Na ten zabudnite, odozvu otupí ešte viac a je tu vyslovene do počtu. Ak už jazdiť v Eco režime, tak v takom, ktorý funguje bezchybne. Tu by si koncern mohol vziať príklad z Mercedesu-Benz.
S Tarracom FR s pohotovostnou hmotnosťou 1816 kg (to vzhľadom na veľkosť a pohon 4x4 nie je vôbec veľa) som jazdil priemerne za 7,3 l/100 km. Na diaľnici pri 130 km/h točí 2200 ot/min a žerie 6,8 l/100 km. Mimo mesta sa pri veľkom snažení dá jazdiť za 6 l/100 km no a naopak, svižná jazda alebo mestská prevádzka znamená odber 8 l/100 km. Palivová nádrž má objem 60 l, dojazd približne 800 km je slušný.
Ak spotrebu porovnáme so slabším motorom 2.0 TDI 110 kW (150 k), tak s tým som v dávnejšom teste Tarraca 4x4 jazdil priemerne za 7,2 l/100 km, na diaľnici vypýtal prekvapivo až 8,1 l/100 km (pravdepodobne silný protivietor), ale na okreskách som sa dostal aj k 5,3 l/100 km. Pokračujte na ďalšej stránke testu (jazdné vlastnosti, komfort, riadenie a odhlučnenie).