Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Test SEAT Tarraco 2,0 TDI 4Drive: Najmladší, najlepší?
Veľké SUV španielskej značky je najmladším "koncernovým" zástupcom v bratskom triu Tarraco, Kodiaq, Tiguan Allspace. Otestovali sme SEAT Tarraco 2,0 TDI 110 kW 4Drive so 7-stupňovým DSG. Aké je v porovnaní so Škodou a VW, koľko stojí a prečo by ste mu mali dať prednosť? Prečítajte si náš test.
Prečitajte si tiež:
SEAT Tarraco plug-in hybrid brnká na športovú strunu
SEAT Tarraco stojí na spoločnej koncernovej platforme spolu so Škodou Kodiaq a Tiguanom Allspace. Aj keď by sa mohlo zdať, že ide o „trojičky“, nie je tomu úplne tak. Tarraco aj Tiguan Allspace sú technicky takmer totožné autá. Bočný profil napovie aj o rovnakých karosárskych dieloch, ako predné a zadné dvere. Škoda Kodiaq sa od nich vzhľadom výraznejšie líši. Líši sa aj ukotvenie sedadiel tretieho radu (ak je ním auto vybavené). Tarraco kopíruje riešenie Tiguanu Allspace, Kodiaq ich má v karosérii ukotvené odlišne, z čoho pramenia mierne rozdielne rozmery batožinového priestoru. My sme mali 5-miestne Tarraco, ktoré za druhým, posuvným radom sedadiel s nastaviteľným sklonom ponúkne „jaskyňu“ s objemom 760 litrov (v sedemmiestnej verzii 700 litrov, so sklopeným tretím radom sedadiel).
Interiér hýri eleganciou a priestorom
Mimoriadna priestorová ponuka panuje aj na zadných sedadlách. Stačí sa pozrieť na fotky v galérii. Pred kolenami máte prebytok priestoru, potešia bohato dimenzované odkladacie priestory alebo praktické výklopné stolčeky v operadlách predných sedadiel (aj keď navonok pôsobia lacným dojmom). Na dlhých cestách sa zídu.
Príjemne sa cestuje samozrejme aj vpredu, s vyšším posedom v pohodlných rozmerných sedadlách s poťahmi látka/alcantara. Výrazné tvarovanie tu však nehľadajte, v zákrutách vás nepodržia, vynikajú komfortom. Palubná doska má elegantné, jednoduché a nadčasové tvary. Je iná ako v Kodiaqu a Tiguane Allspace, tapacíre dverí však pripomenú bračeka z Wolfsburgu. Materiály sú kvalitné, interiér dobre spracovaný, len občas sa od madla dverí alebo stredového displeja ozvalo pri manipulácii jemné zavŕzganie. Musím tiež pochváliť zladenie materiálov, farieb a textílii. To v SEATe vedia. Veľmi príjemným dojmom na mňa pôsobili textilné sedadlá v kombinácii s hnedou alcantarou a plastová dizajnová lišta palubnej dosky, ktorá veľmi dôkladne imituje drevo. Palec hore. Z auta je výborný výhľad šikmo vpred, vďaka štíhlym A-stĺpikom.
Už tradične, ergonómia je na skvelej úrovni. Tarraco má ešte klasický, manuálny panel klimatizácie bez potreby nastavovania jej funkcií cez menu na 8-palcovom displeji infotainmentu. V oboch výbavách, Style aj Xcellence už máte 10,25-palcový digitálny prístrojový panel nahrádzajúci klasické budíky v základe, čo je oproti koncernovým bratom výhodou. Môžete si zvoliť z viacerých dizajnov a prispôsobiť zobrazenie podľa vlastných preferencií, a to všetko len jedným tlačidlom „View“ na volante. Nechýba ani mód s klasickými kruhovými budíkmi, ktorý som používal najčastejšie. Displej infotainmentu je umiestnený vyššie ako v Tiguane, má peknú grafiku, reaguje už pri priblížení ruky a v menu sa ľahko zorientujete. Zdá sa však pomalší ako vo VW, dôvodom sú efektné animácie a prechody pri zmene obrazovky, ktoré však zdržujú. To je len malá výčitka pri priamom porovnaní, celkovo patrí medzi klady Tarraca.
K dispozícii sme mali aj bohatú bezpečnostnú výbavu s udržiavaním vozidla v jazdných pruhoch, predkolízny systém, monitorovanie mŕtveho uhla, kontrolu okolia pri cúvaní alebo monitorovanie mŕtveho uhla. Citlivé naladenie asistentov však mohlo za častejšie falošné varovania predkolízneho systému. Vadia mu hlavne zaparkované autá v meste alebo obciach. Pokračujte na ďalšej stránke testu.