Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST SEAT Arona 1.0 TSI facelift: Vylepšený v dôležitých detailoch
Španielske technicky spriaznené duo SEAT Ibiza a Arona prešli nedávno faceliftom. Ako prvý sme vyskúšali crossover s výkonnejšou verziou motora 1.0 TSI a 7-st. automatickou prevodovkou DSG. Modernizácia sa dotkla presne tých oblastí, ktoré Ibiza aj Arona potrebovala vylepšiť. Najväčšou zmenou je vyššia kvalita a a tvarovo odlišné prevedenie palubnej dosky.
Nadčasové vonkajšie tvary Ibizy aj technicky spriaznenej Arony dizajnéri zásadne nezmenili, nebolo treba... Vyzerajú veľmi dobre aj po štyroch rokoch od premiéry v roku 2017. Tvár Ibizy sa zmenila len v detailoch. Arona dostala viac zmien, vizáž pozmenilo hlavne presunutie hmlových svetiel vyššie a odlišný predný nárazník.
Dôležitejšie je nasadenie predných Full LED svetiel do štandardnej výbavy. Ale pozor, v sérii sú parabolové svetlá s jednoduchšou technikou (avšak so slušnou svietivosťou). Za príplatok však Arona aj Ibiza môžu mať výkonnejšie plne diódové svetlá so "šošovkovou" technikou. A tie svietia ozaj parádne, najmä optikou tejto triedy áut. Povinnou jazdou sú nové odtiene lakov karosérie alebo modifikované dizajny zliatinových diskov kolies v 17 a 18-palcovom prevedení.
Do kabíny priniesol facelift svieži vietor a malú revolúciu. Za prvé, kompletne tvrdé plasty dostali stopku a SEAT nasadil mäkčenú vrchnú časť palubnej dosky so zaujímavým vzorom "rybích šupín". Tá bola doteraz tvrdá ako skala. Kvalitnejšie sú prevedené aj vnútorné obklady dverí s väčším množstvom látky a celkovo aj ďalšie detaily kabíny. Chválim tiež spracovanie a zmontovanie horizontálnej farebnej dekoračnej lišty, ktorá je veľmi robustná, nevŕzga (zatiaľ) a nepohne sa ani po silnom zatlačení rukou. Práve takéto lišty bývajú kameňom úrazu mnohých dnešných áut, dokonca oveľa zvučnejších značiek (pozdravujeme do Mercedesu-Benz).
Veľkou novinkou je nasadenie nového dotykového infotainment systému s online prístupom, väčším displejom a zlepšenou konektivitou (základ s uhlopriečkou 8,25 palcov, za príplatok 9,2 palcov). Do výbavy pribudol tiež digitálny prístrojový panel s uhlopriečkou 10,25 palcov, digitálna hlasová asistentka a zrkadlenie smartfónov cez Apple Car Play a Android Auto (v základne výbave). Podstatne sa zlepšila ponuka a funkčnosť asistenčných systémov, ktoré teraz patria k špičke triedy. Za všetko spomeniem napr. Travel Assist, ktorý spája niekoľko bezpečnostných asistentov s adaptívnym tempomatom, funguje v rýchlostiach od 0 - 210 km/h a ide o čiastočne autonómne jazdenie.
Okrem toho sa zmenil aj dizajn palubnej dosky. Elegantné tvary vystriedala športová moderna, krajné výduchy klimatizácie sú teraz kruhové, farebné a osvetlené LED diódami. Ich farebné zladenie sa líši podľa stupňa výbavy, no môžete si objednať aj elegantnejšie prevedenie s decentným šedým lemovaním.
Okrúhle výduchy klimatizácie sú prijemnou zmenou a dodávajú kabíne trochu viac korenia. Dokonca sú aj podsvietené.
Kabína na mňa pôsobí vyslovene prémiovým dojmom a v mojich očiach prekonáva nielen koncernových súrodencom VW T-Cross, T-Roc a Škodu Kamiq, ale aj väčší model z vlastnej stajne SEAT Ateca. So zvýšením kvality a zaujímavými tvarmi však Arona neprišla o nič zo skvelej ergonómie a intuitívnosti ovládania. Posed za volantom je výborný, centrálny displej infotainmentu má príjemnú grafiku a rýchle reakcie, no a nechýba ani samostatný panel klimatizácie na ktorom nastavíte kompletne všetko vrátane smeru fúkania vzduchu - na rozdiel od Škody so "zdvojeným" ovládaním klimatizácie v spolupráci s dotykovým displejom.
Ergonómia je na úrovni. V Arone nájdete množstvo dobre prevedených odkladacích priestorov, optimálnu kombináciu a spoluprácu dotykového displeja s hardvérovými tlačidlami a pomáha tiež veľmi dobrý posed za volantom. Sedadlá sú rozmerné, pohodlné, dobre držia telo a vyrobili ich z kvalitného čalúnenia a vnútornej peny. Aj vyšším ľuďom budú dlhé sedáky dobre podopierať stehná.
Priestorová ponuka na zadných sedadlách je slušná. Aj s výškou 186 cm som si dokázal sadnúť pohodlne sám za seba, no veľa rezervy mi už nezostalo. V tejto veľkostnej triede však ide rozhodne o nadpriemer.
Takto to vyzerá z pohľadu mojich očí... (foto dole). Arona je vzadu podobne veľká ako priamy konkurent v podobe Kie Stonic. Treba však uznať, že napr. taký Hyundai Bayon je vzadu ešte priestrannejší.
Batožinový priestor má základný objem 400 l a práve tu badať najväčšiu výhodu v porovnaní s Ibizou, na ktorej základoch Arona stojí. Kufor je hlboký, má dvojité dno a pod ním nechýbala dokonca aj dojazdová rezerva.
Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, konštrukcia, dynamika, zladenie s prevodovkou, spotreba paliva).