Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Opel Corsa 1.2 GS Line: Ľahkonohá a "hot"
Nový Opel Corsa dostal atletickejšie telo, úplne novú podvozkovú platformu spolu s motormi a prevodovkami a celkovo športovejší, šoférskejší charakter. Test Opel Corsa 1.2 GS Line ukázal, že ide o zmeny vskutku pozitívne!
Od novej Corsy som čakal veľa, no netušil som, že z nej budem doslova nadšený. Musím sa priznať, že kľúče od testovaného kusu s potentným turbobenzínovým trojvalcom s výkonom 130 koní, 8-stupňovým automatom a v športovo ladenej výbave GS Line som vrátiť v kútiku duše nechcel. Skamarátili sme sa.
Nemka s francúzskymi koreňmi
Nová Corsa prešla zásadnou zmenou identity. Do dĺžky narástla o 4 cm a rázvor osí kolies je dlhší o 3 cm. Na zmenách proporcií sa majoritne prejavila nižšia karoséria o celých 5 cm. Predchodca jazdil dobre, no opticky jemne pripomínal malé MPV. Nová Corsa je na pohľad oveľa atletickejšia, športovejšia vďaka odlišným proporciám karosérie s istejším postojom. Technicky je súrodencom Peugeotu 208. Opel však Corse dodal odlišný charakter, či už vzhľadom alebo klasickejším poňatím interiéru. Tento štýl k nej veľmi pasuje a ak k tomu pridáte obratné jazdné vlastnosti, do mesta a okolia ide o mimoriadne podarené auto.
Náš testovaný kus zvýraznila výbava GS Line, ktorá Corsu väčšmi ozvláštňuje športovými nárazníkmi, chrómovanou dvojitou koncovkou výfuku, vnútri čiernym stropom, špecifickým volantom alebo športovými sedadlami. Len sa pozrite na šťavnatý oranžový lak v kombinácii s čiernou strechou a 17-palcovými diskami kolies. Corsa vyzerá výborne.
Čierna strecha a spojler dodávajú Corse atletický vzhľad a opticky ju ešte väčšmi znižujú.
Súčasťou výbavy GS Line je aj efektná dvojitá koncovka výfuku.
Okrem exteriéru výrazne prekopali aj interiér. Sedí sa nižšie o 3 cm ako v predchádzajúcej generácii. Palubná doska je rozmermi minimalistická, no o zaujímavé tvary neprišla. Možno nepôsobí tak extravagantne ako sesterský Peugeot 208, no má to veľké plusy. Corsa má tradične riešený volant a prístrojový panel, z ergonomického hľadiska to považujem za bezpochyby lepšie riešenie. Nie každému totiž i-Cockpit Peugeotu s malým volant vyhovuje.
Opel k tomu pribalil chvalabohu klasický panel klimatizácie, na ktorom nastavíte kompletne všetky funkcie a nemusíte klikať po dotykovom displeji. Palec hore. Tlačidlo vypnutia start-stop systému je hneď pred voličom prevodovky, ako aj tlačidlo vypnutia otravného systému varovania vybočenia z jazdného pruhu. Navyše, stačí ho raz vypnúť, pri následnom štarte už ostane nečinný.
Klasický panel klimatizácie s tlačidlami a otočnými ovládačmi. Tak to má byť.
Stredovému panelu dominuje dotykový displej, ktorého grafiku poznáte z menších áut skupiny PSA. Nie je najrýchlejší, má pomalšie reakcie, no keďže na ňom nepotrebujem ovládať klimatizáciu a rádio „obslúžim“ tlačidlami na volante, nevadil mi. Poteší jednoduchým menu, v ktorom sa ľahko zorientujete. Pokračujte na ďalšej stránke testu.