28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb img 7520 Thumb img 7409 Thumb img 7535 Thumb img 7491 Thumb img 7543 Thumb img 7550 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb img 7567 Thumb img 7576 Thumb img 7581 Thumb img 7626 Thumb img 7616 Thumb img 7613 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb img 7634 Thumb img 7645 Thumb img 7703 Thumb img 7823

Test Mercedes-Benz E All-Terrain a Volvo V90 Cross Country: Kombi pre cestu tretej triedy

Medzi dvomi luxusnými kombíkmi Mercedes-Benz E All-Terrain a Volvo V90 Cross Country s terénnymi ambíciami sú až priepastné rozdiely. Vyskúšali smev teste švédsky továrenský tuning aj diesel, ktorý ešte nepovedal posledné slovo.

Veľké kombi majú za úlohu odviezť čo najviac a zároveň reprezentovať svojho majiteľa. S plastovými doplnkami na karosérii, vyššou svetlou výškou a pohonom všetkých štyroch kolies im pribudla ešte jedna úloha. Musia jazdiť pohodlne po rozbitých cestách, prípadne zvládnuť aj ľahký terén. Tieto autá nie sú výkrikom poslednej módy, veď prvé Volvo s označením Cross Country prišlo na trh už v roku 1997. Švédi vedia, ako urobiť z osobného auta crossover a vidno to aj na testovanom modeli V90 Cross Country. Lemy blatníkov a nadstavce na nárazníkoch či prahoch nenarúšajú dizajn, skôr ho pekne dopĺňajú. Subjektívne autu pristanú viac ako Mercedesu, ktorý s triedou E All- Terrain medzi oplastovanými kombíkmi debutuje. Akurát pri pohľade zospodu si dvaja konkurenti nemajú čo vyčítať, pretože pod motorom sme objavili vždy iba tenký plastový kryt. Olejovú vaňu neochráni, slúži skôr aerodynamike.

Nakoľko Volvo poháňal benzínový motor a Mercedes naftový, styčné plochy porovnávacieho testu boli v pocite z jazdy a pohodlí. Dva rozdielne svety vidno už pri nastúpení dovnútra. Vo Volve je pred šoférom mohutná palubná doska a väčšinu funkcií treba ovládať cez veľký dotykový displej. Obrazovka reaguje rýchlo, ale po naštartovaní jej treba dať čas, kým sa „zobudí“. Mercedes prišiel s konceptom minimalistickej palubnej dosky, ktorá minimálne zasahuje do priestoru a kabína vďaka nej pôsobí vzdušnejšie. Dva opticky prepojené displeje vyzerajú výborne, hoci ani jeden nie je dotykový. Nemci zostali verní klasike v podobe multifunkčného ovládača medzi prednými sedadlami. Prestriedanie viacerých spolujazdcov nás presvedčilo, že ani jeden ovládací systém nie je ideálny. Každému sa totiž páčilo niečo iné.

Mercedes-Benz E All-Terrain

Mercedes pôsobí vnútri futuristicky, ale ovládanie jednotlivých funkcií je jednoduché. Snáď len dotykové plôšky na volante nahradzujúce klasické ovládače  nám neulahodili. Často sme si neúmyselne prepli palubný počítač.

Sedadlá možnonevyzerajú zvlášť výnimočne, ale sú veľmi pohodlné. Tenké plasty na podvozku slúžia aerodynamike.

Mercedes patrí na cestu, Volvo do prírody

Ťažko povedať, koľko vrstiev asfaltových záplat pokrýva cestu spájajúcu obec Bočiar s Veľkou Idou na východnom Slovensku. Starý asfalt sa pod ťarchou nákladných áut doslova mrví a ak domáci len trochu môžu, vždy sa tomuto úseku vyhnú.

Avšak Mercedes sa po ceste tretej triedy rúti šesťdesiatkou, akoby nič. Rázy vychádzajúce od 19-palcových kolies tlmia mechy naplnené vzduchom a do kabíny nepreniká takmer žiadny ruch. Pneumatické pruženie patrí k štandardnej výbave verzie All-Terrain a na rozbitom povrchu funguje excelentne. Auto sa v komfortnom režime podvozka prehnane nehojdá, takže šofér má za volantom istotu. Volvo doprialo pneumatické pruženie iba zadnej náprave, aj to za príplatok. Vpredu nájdeme klasické adaptívne tlmiče a vinuté pružiny, ktoré tiež patria k nadštandardnej výbave. Kombi V90 CC síce pôsobí štíhlo, ale medzi blatníkom a hranou kapoty nezostalo dosť miesta pre ukotvenie vzduchových mechov.

Nebyť predchádzajúcej skúsenosti s Mercedesom, povedali by sme, že Volvo jazdí po väčšine slovenských ciest relatívne komfortne. Akurát odporúčame vzdať sa 19-palcových kolies a staviť na pneumatiky s vyšším profilovým číslom.

Ak očakávate od oplastovaného kombi pridanú hodnotu v podobe pohodlia bez ohľadu na typ povrchu, potom je Mercedes-Benz triedy E All-Terrain jasným víťazom. Aby sa test ešte viac zamotal, vzali sme obe autá aj do ľahšieho terénu.

Na šotolinovej poľnej ceste síce Volvo posádku viac vytrasie, no šofér nemá strach, že „bruchom“ šuchne o vyvýšený stred cesty. Naopak Mercedes sa po nespevnenom povrchu musí pohybovať s najvyššou opatrnosťou.

V svetlej výške podvozka je doslova priepastný rozdiel. Kým švédske kombi svojími 210 milimetrami zdatne konkuruje ozajstným SUVčkam, ba niektoré aj prekonáva, Nemec ani po dofúknutí mechov a dvihnutí auta zo štandardných 136 milimetrov neponúkne viac než 156 mm. To je stále hodnota minimálne prekonávajúca bežné osobné autá.

Nemci evidentne rátajú s tým, že maximom pre All-Terrain bude zablatená alebo zasnežená lesná cesta. V princípe majú pravdu, ale nás to trochu zamrzelo, pretože pohon všetkých štyroch kolies 4Matic má na viac. V režime All- Terrain (funkčný do rýchlosti 35 km/h) sú uzávierky nápravových diferenciálov akčnejšie. Z ľahkého prekríženia náprav sa Mercedes vyštveral plynulo, bez zbytočného hrabania odľahčenými kolesami. Svetlosť podvozka a proporcie karosérie mu viac nedovolia. Veď aj pri krížení sme bočný prah ťahali po zemi.

Volvo na rovnakom mieste udržalo všetky štyri kolesá v kontakte s povrchom. Dlhší zdvih tlmičov nás prinútil hľadať náročnejší terén, aby došlo k očakávanému prekríženiu náprav. Keď sa dve kolesá diagonálne odľahčia, elektronika pri aktivovanom režime off-road (funkčný do rýchlosti 40 km/h) chvíľu „premýšľa“, potom ich pribrzdí a auto sa pohne. Napriek rozdielnej technike sa obe štvorkolky správajú podobne, ale Volvo je vďaka vyššej svetlej výške jednoznačne terénnejším kombi. K ozastnému SUV má bližšie aj citeľne vyšší posed za volantom.

Mercedes zostáva plnohodnotným osobným autom. Dokonca je na mieste otázka, či siahnuť po verzii All-Terrain. Pohon 4x4 a pneumatický podvozok s možnosťou meniť svetlú výšku totiž môžete mať aj v kombinácii s obyčajným kombi bez plastov na karosérii.

Volvo V90 Cross Country

Volvo má vnútri veľa zaujímavých detailov. Šofér musí rátať s faktom, že väčšina funkcií sa ovláda cez dotykový displej.

Predné sedadlá sú tuhšie ako v Mercedese. Zadné vzduchové mechy pomáhajú udržať štandardnú svetlú výšku podvozka aj po naložení kufra.

Veľké autá a štvorvalce

Mercedes a Volvo dokážu vykúzliť úsmev na tvári krásne spracovanými kabínami a rôznymi elektronickými hračkami. Po šoférskej stránke sú to luxusné prepravníky na dlhé vzdialenosti bez veľkých emócií. Ak chcete Volvo a Mercedes potrápiť v serpentínach, tak Švéd skôr prejaví náznaky nedotáčavosti. Nemec zaujme strmým riadením s premenlivým prevodovým pomerom. Volantom netreba veľa krútiť ani pri parkovaní, veď od dorazu k dorazu je to len dve a štvrť otáčky.

Motory v testovaných autách ťažko porovnávať, pretože sú to dva odlišné svety. Nespája ich nič okrem zhodného počtu valcov a objemu dva litre. Zatiaľ čo pre Mercedes je štvorvalec odrazový mostík, v prípade Volva ide zároveň o vrchol ponuky. Internet síce hýri kritikou na švédsku značku, ktorá väčšie motory nadobro vyradila z ponuky, no rozhodujú reálni zákazníci. Kto nechce, ten siahne po konkurenčnom aute.

Najsilnejší benzínový dvojliter vo Volve V90 Cross Country dopuje kompresor aj turbo. Výkon 236 kW (320 k) v našom prípade vďaka softvérovej úprave od švédskeho ladiča Polestar stúpol na 246 kW (335 k). Najvyšší krútiaci moment 440 Nm síce vrcholí až pri 4500 1/min, ale pocitovo má motor plochú momentovú krivku. Solídny záťah nastupuje už pod hranicou dvoch tisíc otáčok. V kombinácii s osemstupňovým automatom Aisin sa na slabú dynamiku sťažovať nemožno. Už preto, že jednotlivé prevodové stupne na seba pekne nadväzujú a Aisin pri výraznejšom stlačení akcelerátora neváha s podradením. Áno, niekomu môže chýbať charakteristický zvuk šesťvalca. V nižších otáčkach počuť hlavne kompresor, potom klasický hlas radového štvorvalca. Priemerná spotreba sa držala tesne nad hranicou deviatich litrov, diaľničná jazda znamená apetít na úrovni desiatich litrov a v meste okolo dvanástich.

Mercedes sa obvykle uspokojil so šiestimi litrami. Akurát nie benzínu, ale nafty. Nový vznetový dvojliter zo Stuttgartu by si mal vyskúšať každý priaznivec zákazu dieslov. Objektívne sa mu dá ťažko niečo vytknúť, lebo je perfektne odhlučnený a žiadny hybrid nás zatiaľ neodviezol po diaľnici z Bratislavy do Zvolena a späť s priemerom 5,9 l/100 km.

Deväťstupňová automatická prevodovka 9G-Tronic zväčša drží motor v extrémne nízkych otáčkach – pokojne iba 1300 1/min. Keď šofér potrebuje zrýchliť, často jej chvíľu trvá, kým nájde vhodný „kvalt“. Potom sa výkon 143 kW (194 k) v kombi vyššej strednej triedy nezdá príliš malý. Samozrejme, naftový štvorvalec nie je o jazdných zážitkoch, ale odvádza pragmaticky dobrú robotu.

Resumé

Ťažko sme pred testom mohli predpokladať, že medzi Mercedesom- Benz triedy E All-Terrain a Volvom V90 Cross Country budú také veľké rozdiely. Odhliadnuc od rôznych motorov, sú to dve celkom iné autá. Volvo priťahuje pohľady a keď ide do tuhého, v teréne zvládne viac. Mercedes si charakteristiku univerzálneho kombi vysvetlil po svojom. Ozajstné terénne prekážky necháva SUVčkam, ale na rozbitých cestách jazdí bezkonkurenčne. Otázkou je, v akých podmienkach budete jazdiť častejšie.

Technické parametre  
model Mercedes-Benz E All-Terrain Volvo V90 Cross Country
motor 220d T6 Polestar
zdvihový objem [cm3] 1950 1969
výkon [kW/k] 143/194 246/335
pri otáčkach [1/min] 3800 6000
krútiaci moment [Nm] 400 440
pri otáčkach [1/min] 1600-2800 4500
prevodovka 9A 8A
maximálna rýchlosť [km/h] 231 240
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 8,0 6,2
nameraná spotreba [l/100 km] 6,0 9,3
objem batož. priestoru [l] 640-1820 560-1526
pohotovostná hmotnosť [kg] 1825 1879
registračný poplatok [€] 870 2700
cena modelu od [€] 58.362 62.400