Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Test Lexus UX 250h E-Four: Mestský mních
Trieda prémiových mestských crossoverov sa rozrastá. Test Lexus UX 250h však ukázal, že prémiový Japonec je iný ako ostatní konkurenti. Má svojskú charizmu, spravil zo mňa pokojnejšieho vodiča a v jeho interiéri sa cítite ako v oáze pokoja. Výborný pocit korunuje aj podarený hybridný pohon 4. generácie. Je Lexus UX 250h E-Four perfektným mestským autom alebo má aj neduhy?
Pri pohľade na nový model UX hneď vidieť, že toto je Lexus každým detailom karosérie. Ostro rezaná maska samurajským mečom s 3D efektom, úzke predné LED svetlomety so špičkovou grafikou (a účinnosťou), vystupujúce zadné svetlá prepojené LED linkou alebo spätné zrkadlá, ktoré sú malým umeleckým dielom. Celok sa nemusí páčiť každému, no je originálny a má "Lexus" charizmu. V mojom okolí sa páčil najmä ženskému publiku. A nečudo. Hlavná šéfkonštruktérka Lexusu UX je žena a model cieli najmä na naše nežnejšie polovičky.
Prečítajte si tiež:
Test BMW X2 M35i: Štýlový crossover na steroidoch
Karoséria, tvary, hrany a linky nie sú prvoplánovo navrhnuté, ale podliehajú aerodynamickým zákonom. Bočná silueta mi viac ako crossover pripomína hatchback. Lexus UX je veľmi nízky a bez výrazných plastových ochranných líšt by mohol byť pokojne aj klasickým 5-dverovým hatchbackom. Verzia F Sport pridáva odlišný predný nárazník, špeciálne disky kolies a odkazy na športovejšiu verziu nájdete aj v interiéri.
Plnohodnotný "Lexus" interiér
Po nastúpení do interiéru som sa len pousmial. Je to podobný pocit, ako keď stretnete starého známeho. Toto nemôže byť nikto iný, ako Lexus. Výber a zladenie špičkových materiálov a farieb, tvary, prepracovanie aj tých najmenších ovládačov...tak takto, vážení, to vie iba Lexus. Interiér UX patrí k tomu najlepšiemu v triede, a možno aj najlepší je. Dostala ma koža na volante, takú kvalitu som dávno nezažil.
Prekvapila ma možnosť veľmi nízkeho posedu. Lexus UX 250h je snáď jediný crossover, v ktorom som sedadlo nespustil úplne k zemi. Ináč je posed za volantom výborný a celok korunujú skvelé kožené sedadlá verzie F Sport, ktoré sú športové a komfortné zároveň. Možno nemajú toľko možností nastavenia ako sedadlá v nedávno testovanom BMW X2 M35i, no z hľadiska tvarov a kvality sedenia im veru nič nechýba. A sú aj odvetrávané, no fanúšikom prechladených krížov nie som, a tak som túto funkciu len v krátkosti vyskúšal. Výhľad šikmo vpred je vďaka veľmi štíhlym A-stĺpikom výborný.
Horšie na tom budú pasažieri na zadných sedadlách. Priestor na kolená a hlavu nijak nevybočuje z triedy mestských crossoverov/SUV s podobnými rozmermi a je veľmi podobný BMW X2. Pre menších ľudí je dostatočný, no ja so 186 cm som už zaboril kolená do mäkkej kože predných sedadiel. Zadné sedadlá majú kratší sedák, no pomerne dlhé operadlo a na kratšie vzdialenosti sú pohodlné, aj napriek absencii nadbytku priestoru.
Pre niekoho veľkým mínusom môže byť objem batožinového priestoru. Základný objem je len 320 litrov, v testovanej verzii s pohonom všetkých kolies je to len skromných 283 litrov. Už na pohľad je kufor plytký. Má aj dvojité dno, no pod podlahu sa zmestí len povinná výbava a nejaké drobností. Je diskutabilné, či zákazníkom modelu bude malý kufor vadiť. Predsa, ide o mestskú štýlovku kde litre, objemy a pragmatickosť nehrá až takú rolu. A ak chcete vyššiu mieru praktickosti, no menej luxusu a štýlu, máte tu bratskú Toyotu C-HR, postavenú na veľmi podobnej platforme (úplne totožné s UX nie sú), ktorá vám ponúkne väčší kufor. Je tiež vzhľadovo zaujímavá, no z hľadiska pocitu luxusu sa s novším bračekom UX nemôže rovnať.
Kufor má objem 283 litrov a patrí medzi najmenšie v triede. Bude to kupujúcim vadiť?
Chybičkou na kráse kokpitu Lexusu UX 250h je ovládanie multimediálneho systému a infotainmentu dotykovým touchpadom pri voliči prevodovky. Kvitujem, že Lexus nepoužil rýdzo dotykový displej. Ten tak môže byť ďalej pod predným sklom a lepšie odtienený. No klikanie touchpadom nefunguje úplne presne. Často spravíte rôzne prekliky alebo kliknete na niečo, čo ste vôbec nechceli. Nepomáha tomu ani menej prehľadné menu, aj keď so špičkovou grafikou a animáciami. Jednoducho, ide o kompromis, na ktorý si treba zvyknúť. Ergonomicky nedosahuje úroveň otočného ovládaču, ktorý používa napr. BMW a po novom aj Mazda. Škoda. Na základné funkcie pre každý deň ako prepínanie skladieb, hlasitosť a niektoré ďalšie však máte tlačidlá na volante a taktiež na module vedľa dotykového touchpadu.
Excelentný hybridný pohon
Lexus UX môžete mať ako model UX 200 so spaľovacím benzínovým atmosférickým motorom 2,0 l a výkonom 171 koní s pohonom predných kolies a tiež ako nami testovaný klasický hybrid UX 250h. Hybridný pohon 4. generácie môžete kombinovať s pohonom predných kolies, alebo elektrickým pohonom 4x4, známym ako E-Four. O roztáčanie kolies zadnej nápravy sa v prípade potreby stará veľmi kompaktný elektromotor, integrovaný v zadnom diferenciáli, s výkonom 7 koní a krútiacim momentom 55 Nm. Predný elektromotor má výkon 109 koní a 202 Nm. Spoľu so spaľovacím atmosférickym benzínovým motorom s objemom 2,0 l (152 koní a 190 Nm), tepelnou účinnosťou 41 % a prevodovkou s plynule meniteľným prevodovým pomerom e-CVT poskytuje Lexus UX 250h systémový výkon 135 kW/184 koní. A je pýchou tohto auta... Štvorvalcový benzíniak kombinuje priame aj nepriame vstrekovanie paliva D4-S, pracuje v Atkinsonovom cykle a má nezvyčajne vysoký kompresný pomer až 14,0:1.
Ak by som mal charakterizovať pohon Lexusu jedným slovom, tak by som použil plynulosť. To, ako vás Lexus UX hybrid izoluje od vonkajšieho prostredia nielen skvelým interiérom, ale aj plynulým a pohodovým pohonom, je v mestkých zápchach a situáciach ako balzam na dušu. Pristihol som sa, že v Lexuse UX som oveľa pokojnejší a menej "agresívny" vodič. Vôbec ma neláka jazdiť rýchlo a zažívam menšiu dávku každodenného dopravného stresu. Plynulý chod korunuje možnosť jazdiť čisto na elektrinu do 115 km/h (ak máte dostatočne dobitý akumulátor) a neuveriteľne plynulé a nebadateľné pripájanie spaľovacieho motora do akcie. Ľahký nikel-metal-hydridný akumulátor (NiMH) a chladiaci systém umiestnili pod zadné sedadlo, čo prispelo k nízkemu ťažisku vozidla. Na stredovom displeji alebo digitálnom prístrojovom paneli môžete sledovať toky energie pri jazde.
Nevadilo mi ani tradičné "hučanie" v otáčkach, ktoré je tak populárne pre prevodovky CVT. Tu ho počuť niekde vpredu v diaľke a v majorite prípadov ani motor nepotrebuje pre jazdu tak vysoké otáčky, aby vás to vyrušovalo. Platí to v prípade, ak nemáte zapnutý gýčový "generátor zvuku", ktorý vám do interiéru púšťa "akože" športový zvuk, ktorý sa k lexusu UX 250h vôbec nehodí. Hneď som ho vypol...
Na diaľnici pri vyšších rýchlostiach samozrejme už spaľovací motor počuť viac. Jeho zvuk sa však stráca vo výbornom odhlučnení. Lexus UX 250h je mimoriadne tiché auto, a to aj na diaľnici. Zadní pasažieri však boli všímaví. Rozdiel medzi vnímaním hluku vpredu a vzadu je dosť výrazný. Vpredu si budete hovieť pokojom a tichom, vzadu už počuť výraznejší valivý hluk od kolies a jemné dunenie.
Na výber tiež máte až z piatich jazdných režimov - Eco, Normal, Custom, Sport S a Sport S+. Športové režimy vám ako jediné ukážu otáčkomer a ten pri točení motora postupne mení farbu. Naoko veľmi efektné. Okrem zmeny charakteristiky pohonu sa športové jazdné režimy líšia v tuhosti posilňovača riadenia a adaptívnych tlmičov.
To, že tento mestský mních neláka jazdiť rýchlo neznamená, že dynamickú jazdu nezvláda. Vďaka elektromotoru veľmi rýchlo reaguje na potreby pružného zrýchlenia a až s údivom je v bežnej premávke mrštný a pocitovo dynamický. Samozrejme, v absolútnej dynamike o žiadneho dravca nejde (0-100 km/h za 8,7 s a maximálka 177 km/h). V praxi však pôsobí sebaisto a Lexusu s pohotovostnou hmotnosťou 1,6 tony stačí. A za svoje služby pýta hybrid veľmi málo...
Spotreba paliva ma veľmi prekvapila. Čakal som, že mi malá 43 litrová nádrž vystačí na veľa, ale trochu som UX podcenil. V meste pri dostatočne dobitých baterkách a pokojnej jazde si vystačíte so 4 litrami / 100 km. Priemerka, zahŕňajúca okresné cesty, mesto a aj diaľnicu znamenala odber 5,5 l /100 km. A to som sa ani nemusel veľmi snažiť. Diaľničný rýchlostný limit znamenal odber 7 l / 100 km. Aj keď som využival naplno dynamické parametre pohonu, nedostal som sa nad 7,5 l / 100 km. A to je veľmi slušná praktická spotreba paliva. Výrobca udáva priemerku na úrovni 4,5 - 4,8 l / 100 km.
Rozporuplným dojmom na mňa pôsobil podvozok Lexusu. Konštruktéri sa veľmi snažili, aby priniesli dynamicky jazdiaci crossover s veľmi nízkym ťažiskom (len 594 mm nad zemou), minimálnou mierou nedotáčavosti a vysokým komfortom. Podarilo sa, ale sú tu dve ALE. Prvým je riadenie. Je presné, strmé a aj keď mu chýba akákoľvek spätná väzba, na prvý pohľad pôsobí vyrovnane. No po prvom rýchlejšom prejazde kruhovým objazdom ma zaskočilo veľkou neochotou vracať sa do stredovej polohy. Spolu s absenciou spätnej väzby tak máte čo robiť, aby ste vedeli, čo predné kolesá robia a dávať si pozor, aby ste riadeniu späť do stredovej polohy pomohli. V bežných situáciach a bez rýchlych zmien smeru je však, ako som spomínal, príjemné.
O pohon zadnej nápravy sa stará samostaný malý elektromotor s výkonom 7 koní a krútiakom 55 Nm.
A čo podvozok ako taký? Na výjazdoch zo zákrut vám pomôže zadný elektromotor, auto je stabilné, minimálne nedotáčavé a konštruktéri sa zamerali aj na veľmi malé náklony v zákrutách. Komfort na kvalitných cestách je výborný...až pokým vám koleso neprepadne do prepadnutého kanálu alebo nenatrafíte na sériu priečnych nerovností. Dovtedy ukážkový komfort sa zmení na výraznejšie rázy do karosérie. Ak chytíte dieru v zákrute, auto dokáže aj nepríjemne odskočiť.
Tento fenomén má pravdepodobne za následok mäkké naladenie tlmičov v roztiahnutí. Aby koleso podvozok ukočíroval, musia byť zároveň tlmiče tuhšie v stlačení. Výsledkom je skvelý komfort na ukážkových cestách niekde v Nemecku, no horšie zvládanie rozbitých ciest a rôznych prepadlín, ktorých je v slovenských mestách neúrekom. Podobné ladenie je v moderných autách posledných rokov badateľné. Holt, ide o dvojsečnú zbraň. Testovaná verzia F Sport mala aj adaptívny podvozok, ktorý pri zmene režimu do Sport a Sport + jemne pritvrdí podvozok a Lexus UX 250h sa nakláňa ešte menej.
Pochváliť musím brzdy, respektíve naladenie brzdového pedálu. Prechod medzi samotnou rekuperáciou a zapojením klasických hydraulických bŕzd je v praxi nebadateľný a brzdný účinok môžete dávkovať veľmi citlivo. To ešte donedávna pri hybridoch Toyota/Lexus nebolo pravidlom a niektorá konkurencia na tom tiež nebola a nie je najlepšie. V meste sa tiež hodí skvelá manévrovateľnosť kvôli polomeru otáčania len 5,2 metra.
Lexus UX nie je z lacného kraja
Pobyt na palube mi spríjemnňoval prémiový audiosystém Mark Levinson s 13 reproduktormi, adaptívne diaľkové svetlá AHS, bezdrôtová nabíjačka telefónu, veľmi dobre fungujúci adaptívny tempomat, parkovacia kamera s 360° pohľadom a s výbornou grafikou a samozrejme bezpečnostný systém Lexus Safety System+.
Testovali sme našľapanú verziu UX 250h F Sport Top 4WD, ktorá stojí 55 900 eur. Veľmi podobnú cenovku má aj výbava Luxury, ktorá stojí 55 400 eur a namiesto športových doplnkov F Sport dostanete ešte lepšiu výbavu, napr. projekčný head-up displej alebo akustické sklá predných dverí. Slabšie vybavená športová verzia F Sport 4WD stojí 46 900 eur.
Naopak, ak chcete za hybrid a štvorkolku utratiť čo najmenej, UX 250h Elegance 4WD stojí 39 900 eur. Hybridná verzia bez pohonu 4x4 stojí v základe 37 900 eur (za štvorkolku sa teda pripláca 2000 eur) a model UX 200 so spaľovacím motorom 2,0 l potom 36 400 eur. Lexus UX nie je z lacného kraja. Kompletný cenník si môžete pozrieť tu.
Kúpiť, či nekúpiť
Lexus UX 250h sa mi páči svojou výnimočnosťou a všadeprítomnou "Lexus" charizmou. Má skvelý interiér a hybridný pohon, do mesta a okolie ide o optimálne štýlové auto. Kupujem, aj keď skôr pre svoju nežnejšiu polovičku. No najprv naň treba zarobiť. A to dosť veľa...
Plusy:
- nevšedný a zaujímavý vzhľad
- v praxi veľmi úsporný hybridný pohon
- slušná dynamika a pružnosť
- plynulosť jazdy a odhlučnenie
- špičkový interiér
- sedadlá a posed za volantom
- naladenie bŕzd
- na kvalitný cestách slušný komfort jazdy
- agilný podvozok
- manévrovateľnosť
- technológie a špičková výbava
Mínusy:
- ovládanie infotainmentu a multimédií
- búchanie podvozku na priečnych nerovnostiach a prepadlinách
- umelé riadenie bez tendencie vrátiť sa do stredovej polohy
- malý kufor
- vysoká cena
Technické údaje Lexus UX 250h E-Four
Model | UX 250h E-Four F Sport Top |
zdvihový objem motora [cm3] | 1987 |
výkon [kw/k] | 112/152 |
pri otáčkach [1/min] | 6000 |
krútiaci moment [nm] | 190 |
pri otáčkach [1/min] | 4400 - 5200 |
elektromotor vpredu [kw/k] a [Nm] | 80/109 a 202 Nm |
elektromotor vzadu [kw/k] a [Nm] | 5,3/7 a 55 Nm |
systémový výkon [kw/k] | 135/184 |
nam. spotreba [l/100 km] | 5,5 |
udávaná spotreba [l/100 km] | 4,4 - 4,5 |
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] | 8,7 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 177 |
batožinový priestor [l] | 283 |
pohotovostná hmotnosť [kg] | 1600 - 1680 |
rozmery d/š/v [mm] | 4495/1840/1540 |
rázvor osí kolies [mm] | 2640 |
pneumatiky | 225/50 R18 |
objem palivovej nádrže [l] | 43 |
Cena modelu od [€] | 55 900 |