Ceed 09 2021 1140x190
Thumb 23 Thumb 2 Thumb 1 Thumb 3 Thumb 4 Thumb 6 Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb 5 Thumb 7 Thumb 8 Thumb 9 Thumb 10 Thumb 11 Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb 12 Thumb 14 Thumb 13 Thumb 15 Thumb 17 Thumb 18 Thumb 16 Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb 19 Thumb 21 Thumb 20 Thumb 22 Thumb 24 Thumb 25 Thumb 23 Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb 28 Thumb 26 Thumb 27 Thumb 29 Thumb 31 Thumb 30 Thumb 32 Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb 33 Thumb 34 Thumb 36 Thumb 35 Thumb dacia duster cennik

TEST Dacia Duster 1.3 TCe EDC: Vo vrcholnej forme, ale už za viac peňazí

Dacia Duster nedávno prešla faceliftom. Na test k nám ako prvá dorazila vo vrcholnom prevedení Prestige, s najvýkonnejším motorom v ponuke, štvorvalcom 1.3 TCe 110 kW (150 k) a automatickou prevodovkou EDC. Pohon všetkých kolies jej však chýbal. 

A to z dôvodu modelovej ponuky. Dacia totiž výkonnejšiu verziu motora 1.3 TCe 110 kW s automatickou prevodovkou EDC montuje výhradne s pohonom prednej nápravy. Ak chcete pohon všetkých kolies, musí vám vystačiť 6-st. manuálna prevodovka. Áno, modelová ponuka Dustera je trochu "divná", no doba je už raz taká.

Skôr nás mrzí, že jednoduchý a vydarený motor 1.0 TCe, ktorý je v ponuke aj s fabrickou prerábkou na LPG, nikdy nebol a ani nebude vo verzii s pohonom 4x4. Duster totiž dáva zmysel práve v lacnejších verziách a zároveň s pohonom 4x4. Kedysi ste ho kúpili s atmosférickým motorom 1.6 SCe aj ako štvorkolku, dnes už musíte siahnuť po turbodieseli 1.5 Blue dCi alebo vrcholnom motore 1.3 TCe (ak chcete pohon všetkých kolies). Škoda plakať nad rozliatym mliekom, iné to už nebude. Dáva však Duster zmysel aj v takto našpecifikovanej "top" verzii v plnej výbave, s najsilnejším motorom a automatom, ak jeho cena presiahne 20 tisíc eur...? To je otázka, ktorú sa vám v teste posnažím zodpovedať.

Motor a prevodovku zospodu chráni už len plastový, aj keď pevný a robustný kryt. Pred faceliftom sme tam našli oceľ... Dacia však šetrila kilogramy a upravovala aerodynamiku, navyše potrebovala znížiť emisie CO2. Aj táto zmena k tomu dopomohla.

Facelift priniesol mnohé decentné vylepšenia, ktoré aj na čo najnižšiu cenu zamerané auto vybrúsili ako diamant a priniesli svieži vietor do plachiet. Duster dostal napr. štandardne montované predné LED svetlá, ktoré svietia v stretávacom režime parádne. No keďže diaľkový režim už obstaráva klasická halogénová žiarovka, po prepnutí "diaľkových" sa nič zvláštne neudeje. Prosto nový Duster svieti v stretávacom režime takmer rovnako ako v diaľkovom. 

Nové sú aj zadné LED svetlá a auto stojí na nových 16- a 17-palcových kolesách s vynoveným dizajnom. Majú aj praktickú funkciu, vďaka optimalizácii v aero tuneli pomáhajú k lepšej aerodynamike. Značka celkovo ladila detaily, aby čo najviac znížila produkované CO2. Pomáhajú jej k tomu už spomínané LED svetlá v štandarde, odlišné pneumatiky s nižším valivým odporom alebo napr. ložiská kolies s nižším vnútorným trením a tým pádom menšími stratami. Pri verzii 4x4 hovorí Dacia o 5,8 % znížení emisií CO2, čo sa prejavuje aj na nižšom odbere paliva.

Facelift Dacie vrátane všetkých zmien vám v nedávnej minulosti podrobne predstavil Michal na videu, pripájam odkaz:

Zmeny v interiéri kabínu celkovo zmodernizovali. Dacia vyzdvihuje nové sedadlá s pohodlnejšími výplňami. Prepracovali tiež tvary hlavových opierok. Dve tenké, samostatné "vlakové" lakťové opierky dostali výpoveď a po novom je tu klasický stredový tunel s jednou rozmernou, pozdĺžne nastaviteľnou lakťovkou. Tá je však na môj vkus a ergonómiu tela umiestnená až príliš vzadu a ak si chcem oprieť lakeť, mám ho v neprirodzenej polohe.

Predné kreslá sú určite lepšie ako v minulosti, ale ešte stále príliš ploché, menej pohodlné a nemajú bočné vedenie. Rozmery však majú dostatočné. Kabína ma však potešila spracovaním, ktoré si zaslúži hodnotenie "dobré" aj napriek lacným a tvrdým plastom. Ani bočné obklady dverí značka "neodbila", nájdete na nich mäkčené plochy obšité koženkou a pôsobia pevne, robustne. Ovládanie tempomatu sa presunulo na volant a samozrejme nechýba samostatný panel klimatizácie s luxusne prevedenými otočnými ovládačmi, prevzatý z Renaultov.

V rámci módy je nová Dacia Duster vybavená tiež dvoma multimediálnymi systémami. Okrem základného audia Plug & Play (rádio s MP3, USB a BT) môžete mať systém Media Display so 6 reproduktormi, DAB rádiom, dvoma USB portami, Bluetooth a podporou drôtového Apple CarPlay a Android Auto. Vyšší stupeň Media Nav pridáva navigáciu a bezdrôtovú podporu Apple CarPlay a Android Auto. Oba infotainmenty majú 8-palcovú dotykovú obrazovku.

Kabína Dusteru je aj v zadnej časti vzdušná a pekne presvetlená, no vyšší pasažieri môžu mať menej miesta na kolená. Ja s výškou 186 cm som už pri posede "sám za sebou" žiadnu priestorovú rezervu nemal. 

Takto vyzerá reálnych 445 litrov batožinového priestoru podľa prísnejšej metodiky VDA. Dacia "neklame" a do objemu nezapočítava žiadne skryté schŕanky alebo priestor pod podlahou, keďže nič také neponúka. Kufor je výborne využiteľný a s praktickým tvarom.

Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, dynamika, spotreba paliva).