299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb test bmw x5 45e plug in hybrid autozurnal.com 1 Thumb test bmw x5 45e plug in hybrid autozurnal.com 2 Thumb test bmw x5 45e plug in hybrid autozurnal.com 4 Thumb test bmw x5 45e plug in hybrid autozurnal.com 3

TEST BMW X5 xDrive 45e: Už dáva zmysel

Na test BMW X5 45e som bol nesmierne zvedavý, pretože moja skúsenosť s prvou generáciou plug-in hybridného SUV nebola vôbec pozitívna. Po stránke dojazdu na elektrinu aj spotreby benzínu v hybridnom režime bola realita na míle vzdialená údajom, ktoré sľuboval výrobca. Je druhá generácia lepšia?

Skôr než sa dostanem k odpovedi, pozrime sa najprv na techniku, ktorá sama o sebe veľa napovie. Prvou dôležitou zmenou je výmena spaľovacieho motora. Výrobca konečne pochopil, že ak chce v prémiovom segmente s hybridom zaujať a zachovať si tvár, teda imidž, nezmyselný štvorvalec musí vymeniť za poctivý preplňovaný 3-litrový šesťvalec ako sa na BMW patrí (210 kW/286 k). Pretože aj po vybití batérii chce majiteľ ekologickejšej verzie X5 patričný ťah a dynamiku ako sa na SUV v danej cenovej kategórii patrí, čo štvorvalec nevie zabezpečiť.

Prečítajte si tiež:

Autom do Chorvátska v čase pandémie nového koronavírusu

Druhou veľmi významnou zmenou bolo posilnenie kapacity batérie, v podstate na trojnásobok pôvodnej. Zatiaľ čo prvá hybridná X5 mala batériu s kapacitou 9,2 kWh a z toho využiteľných 7 kWh, novinka si polepšila na 24 kWh, resp. nás zaujíma využiteľných 21 kWh. S touto zásobou energie by podľa výrobcu mala prejsť čisto na elektrinu od 68 do 87 km pri priemernej spotrebe od 28 do 34 kWh/
100 km.

Prednastavenie vyhrievania alebo chladenia auta je veľmi príjmený luxus.

Iný interný údaj hovorí o 75 km v elektrickom režime. Nebudem vás napínať. Tých 65 až 75 km je skutočne reálnych. Ja som počas mojich testovacích jázd dal od 60 do 68 km. Keby som mal ešte chvíľu priestor auto spoznávať a učiť sa s ním jazdiť, dostal by som sa aj na 75 km. Najmä ak by boli priaznivejšie vonkajšie teploty. Čiže po stránke dojazdu na elektrinu absolútna spokojnosť. 

Na druhej strane, keď sa nad tým človek zamyslí, nie je to zase až taký veľký zázrak, pretože ak so 7 kWh batériou dokázala predošlá generácia dať 20 km, pri trojnásobnej kapacite prekonať 60 km je povinnosť. Už iná záležitosť je, že za akú cenu, teda s akou spotrebou. A tu sa dostávame k hlavné mu úrazu plug-in hybridov so stále väčšími batériami (podobnú batériu mal elektrický Hyundai Ioniq). Tieto autá nebudú totiž nikdy vážiť toľko ako ich deriváty so spaľovacími motormi. Vždy budú výrazne ťažšie (s väčšími batériami stále viac) a preto aj spotrebujú v elektrickom režime podstatne viac než elektromobil tejto veľkosti a kategórie a rovnako vyššiu spotrebu budú mať aj v hybridnom režime pri jazde na spaľovací motor. Pokračujte na ďalšej stránke článku.