Techniku Golfu 7 už poznáme
Výroba siedmej generácie VW Golf beží už zhruba mesiac. Hoci si očakávanú novinku môžeme obzrieť iba “zvnútra”, nebojíme sa povedať, že je revolučná.
Zatiaľ čo rozdiely medzi piatou a šiestou generáciou kompaktného bestselleru boli – dá sa povedať – kozmetické, sedmička prichádza s radikálne novou technikou. Základom auta je nová modulárna platforma, ktorú časom dostanú takmer úplne všetky sériové modely koncernu Volkswagen. Platforma s označením MQB šetrí priestor, vďaka čomu majú konštruktéri voľnejšie ruky, ak ide o návrh interiéru, ale aj dizajnu karosérie.
Poďme však k číslam, ktoré prezrádzajú, že Golf medzigeneračne narástol vo všetkých smeroch, s výnimkou výšky. VW Golf 7 meria na dĺžku 4255 mm (medzigeneračne +56 mm), na šírku 1799 mm (+13 mm) a jeho výška dosahuje 1452 mm (-28 mm). Najvýznamnejší nárast zaznamenal rázvor osí kolies, ktorý teraz má hodnotu 2637 mm (+59 mm). Narástli aj rozchody kolies – vpredu o 8 a vzadu o 6 mm (1549/1520 mm). Napriek zväčšovaniu rozmerov má byť auto ľahšie. Variant so základnou motorizáciou bude v závislosti od výbavy vážiť iba 1050 až 1150 kilogramov.
Interiér je podľa nemeckej automobilky širší o dva až tri centimetre. Sme zvedaví, aké budú panovať priestorové podmienky nad hlavou, keďže Golf 7 v snahe pôsobiť dynamickejším dojmom, prišiel o necelé tri centimetre svojej výšky.
Batožinový priestor päťdverového hatchbacku má základný objem 380 litrov (+50 l). Jeho šírka medzi podbehmi má hodnotu 1272 mm (+228 mm) a nakladacia hrana sa nachádza 685 mm nad úrovňou vozovky.
Revolúciu v kabíne Golfa nečakal asi nik. Nemci sa budú držať osvedčených tvarov, na aké sú ich zákazníci zvyknutí. Napriek tomu vnútri nájdeme niekoľko nových línií a na stredovej konzole výhradne dotykový displej. V základnej výbave bude čiernobiely, s uhlopriečkou päť palcov. Drahšie verzie budú mať uhlopriečku o 3 palce väčšiu a k tomu aj farebný displej s 3D grafikou.
Sedadlo vodiča sa medzigeneračne posunulo o 20 mm dozadu, radiaca páka je o 20 mm vyššie a vzájomná vzdialenosť brzdového pedálu a akcelerátora narástla o 16 mm. Volkswagen si od týchto úprav sľubuje lepší posed za volantom, ktorý bude možné nastavovať vo väčšom rozsahu. Z Golfa (minimálne z civilných verzií) definitívne zmizla mechanická ručná brzda. Nahradila ju elektronická, ktorá je vraj praktickejšia a absencia rozmernej páky medzi prednými sedadlami šetrí priestor.
Pri odštartovaní predajov budú k dispozícii štyri agregáty – zážihové 1,2 TSI (63 kW/86 k), 1,4 TSI (103 kW/140 k) a dva vznetové motory 1,6 TDI (77 kW/105 k), 2,0 TDI (110 kW/150 k). Neskôr k nim pribudne 1,2 TSI (77 kW/105 k), 1,4 TSI (90 kW/122 k, 132 kW/180 k) alebo 2,0 TDI (140 kW/190 k). Hoci označenia jednotlivých motorizácií sa nezmenili, v prípadoch 1,2 TSI (77 kW), 1,4 TSI a 2,0 TDI ide o úplne nové agregáty. Napríklad najmenší 1,2 TSI má teraz okrem iného štvorventilovú techniku a jeho rozvody poháňa namiesto nespoľahlivej reťaze, ozubený remeň. V ponuke budú manuálne i dvojspojkové automatické prevodovky. Novinkou budú robotizované prevodovky s automatickým radením, určené pre niektoré agregáty. Ich výhodou v porovnaní s DSG má byť nižšia cena.
Do útrob Golfa sa po prvýkrát od ukončenia výroby jeho štvrtej generácie vracia jednoduchá zadná náprava s vlečenými ramenami a torznou priečkou. Budú ju mať všetky verzie s výkonom motora do 100 kW (136 k). Silnejšie varianty dostanú viacprvkovú nápravu. Nemci si od tejto zmeny sľubujú najmä šetrenie nákladov. Napríklad Renault je však dôkazom, že aj jednoduchá zadná náprava dokáže poskytnúť žiadané vedenie stopy a dostatočný komfort. Vpredu má Golf 7 štandardné vzpery typu McPherson.