Úžitkové automobily
Kamióny a ťahače, dodávky a ľahké úžitkové automobily. Ani svet profesionálnych vodičov nám nie je ľahostajný.
Tatra Force s palivovými článkami
V rámci konferencie H2 Fórum 2023, ktorá sa konala koncom októbra v Ostrave, malo svetovú premiéru vozidlo Tatra Force e-Drive s vodíkovými palivovými článkami. Prototyp skonštruovaný pre uplatnenie v ťažobnom priemysle má konfiguráciu podvozka 8x6 a celkovú hmotnosť 45 ton.
Spoločnosť Tatra Trucks v poslednom čase pracuje na niekoľkých vývojových projektoch zameraných na moderné pohonné systémy pre nákladné vozidlá. Podieľa sa aj na vývoji vozidla Tatra Force e-Drive s vodíkovými palivovými článkami (FCEV – Fuel Cell Electric Vehicle), ktorého prototyp sa prvýkrát predstavil verejnosti 23. októbra na konferencii H2 Fórum 2023 (najväčšie podujatie v ČR zamerané na vodíkové technológie a rozvoj vodíka).
Vývoj vozidla Tatra Force e-Drive prebieha v rámci päťčlenného konzorcia pod vedením spoločnosti Ústav jaderného výzkumu Řež. Ďalšími partnermi projektu sú automobilka Tatra Trucks, firma Devinn, Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe a Centrum výzkumu Řež zo Skupiny ÚJV. Projekt dotačne podporuje Technologická agentúra Českej republiky v programe Trend.
Prototyp je postavený na báze novej generácie radu Tatra Force, pričom bol použitý osemkolesový podvozok tatrováckej koncepcie s centrálnou nosnou rúrou a výkyvnými nezávisle zavesenými polonápravami v konfigurácii 1+3, poháňané sú tri nápravy. Prototyp skonštruovaný pre ťažobný priemysel má celkovú hmotnosť 45 ton a bude slúžiť na otestovanie rôznych technológií v najnáročnejších prevádzkových podmienkach.
Pohon je elektrický. Je však koncipovaný tak, aby mohol byť nezávislý na externých zdrojoch elektrickej energie. Vozidlo si teda zdroj energie vezie so sebou. Pohonný systém pozostáva z elektromotor, trakčných batérií, dvoch palivových článkov a tlakových nádrží s vodíkom v plynnom stave. Palivové články vyrábajú elektrickú energiu chemickou reakciou z vodíka priamo vo vozidle. Výhodou tejto koncepcie je veľmi krátky čas plnenia vodíkových nádrží – rádovo v minútach – oproti batériovému elektrickému pohonu, ktorý potrebuje prestávky na nabíjanie z externých zdrojov. Ak bude vybudovaná infraštruktúra s vodíkovými plniacimi stanicami, flexibilnosť bude porovnateľná dokonca aj s vozidlami so spaľovacími motormi.
Tatra Force e-Drive má trakčný synchrónny elektromotor s permanentnými magnetmi s trvalým výkonom 480 kW, resp. maximálnym výkonom 580 kW a najväčším krútiacim momentom 2300 Nm. Dva palivové články majú výkon 2 x 100 kW, trakčné batérie s celkovou kapacitou 171 kWh využívajú technológiu Li NMC (lítium-nikel-mangán-kobalt oxid) a možno ich nabíjať z externého zdroja (plug-in). Vozidlo je vybavené aj päťstupňovou hlavnou prevodovkou Tatra s elektronickým systémom preraďovania.