Úžitkové automobily
Kamióny a ťahače, dodávky a ľahké úžitkové automobily. Ani svet profesionálnych vodičov nám nie je ľahostajný.
Stavenisko roka
Vyše pol milióna návštevníkov – viac než kedykoľvek predtým – si prišlo pozrieť expozície 3420 vystavovateľov z 57 štátov… Reprezentačné zastúpenie na aprílovej baume 2013 mala aj väčšina európskych výrobcov nákladných vozidiel.
Raz za tri roky bauma zavolá a – prídu všetci. Veľtrh zameraný na stavebný a banský priemysel svojím významom a rozsahom nemá vo svete konkurenta. Na mníchovskom výstavisku sa od 15. do 21. apríla sa vystriedalo úctyhodných 530.000 návštevníkov z vyše 200 krajín. Tridsiaty ročník prekonal aj rekordy v počte vystavovateľov a rozmeroch expozícií: Na ploche 570.000 m3 malo svoje stánky 1345 firiem z Nemecka a 2074 zo zahraničia.
Taliansky triumvirát
Skupinu Fiat Industrial reprezentovali jej tri hlavné spoločnosti: CNH, Iveco a Fiat Powertrain Industrial. Boli zastúpené značkami Case Construction, New Holland Construction, Iveco, Astra a FPT Industrial. Spektrum stavebných vozidiel Iveco zastupovali reprezentanti z každého modelového radu.
Iveco Trakker AT400T45 WT/P.
Nový Trakker je kľúčový produkt v súčasnej ponuke stavebných vozidiel Iveco. Off-road od turínskeho výrobcu si na tohtoročnom Dakare upevnil imidž výnimočne zdatného vozidla aj do najdrsnejšieho terénu. Motory FPT Industrial Cursor 8 alebo Cursor 13 sú zárukou vysokého krútiaceho momentu, výrobca tiež deklaruje odolnosť každého komponentu, stavia na robustný oceľový rám a garantuje dlho trvajúcu výkonnosť. Manuálna 9- alebo 16-stupňová prevodovka Ecosplit je vybavená servom radenia, vyššiu úroveň pohodlia pri práci ponúka automatizovaný Eurotronic (12- alebo 16-stupňový). Kabína poskytuje príjemné prostredie vďaka zmodernizovanému interiéru s vylepšenou ergonómiou, palubná doska s novým dizajnom je vyrobená z plastu odolného voči poškriabaniu.
Supervýkonná Astra HHD9 8×6 s celkovou hmotnosťou 63 ton absolvovala na baume svetovú premiéru. Tento model z produkcie divízie IVECO ASTRA vyvinuli hlavne pre najťažšie práce v povrchových baniach a lomoch. Drinu zvládne presvedčivo a hladko vďaka motoru FPT Industrial Cursor 13 s výkonom 353 kW/ 480 k a automatickej sedemstupňovej prevodovke Allison 4700. Rad HHD obsahuje tiež model s popisom náprav 6×6 vo verziách šasi s kabínou alebo ťahač s celkovou hmotnosťou 50 ton konštruovaný na celkovú hmotnosť súpravy od 120 do 250 ton.
Stralis Hi-Way: Truck of the Year 2013 sa dá modifikovať aj pre prácu na staveniskách – vystavený model Stralis Hi-Way AS260S46Y/PS bol vybavený 343-kilowatovým motorom Euro VI a nadstavbou s hákovým nakladačom. Na súčasnom trhu je Stralis Hi-Way jediný ťažký truck vo svojej kategórii, ktorý spĺňa Euro VI bez recirkulácie výfukových plynov (EGR). S originálnym systémom selektívnej katalytickej redukcie HI- -eSCR ponúka Iveco menšiu hmotnosť, nižšiu spotrebu paliva a dlhú životnosť (keďže táto technológia je jednoduchšia a efektívna).
Eurocargo: Univerzálny vojak. Všestranný model strednej triedy sa predstavil vo verzii MLC 80E18K ako sklápač s hydraulickou rukou, šasi s kabínou je však pripravené prakticky pre všetky typy nadstavieb používané v stavebníctve: Valníky, trojstranné sklápače, cisterny, plošiny aj ľahké domiešavače i zametacie systémy. Vybrať si možno zo 14 modifikácií s celkovou hmotnosťou od 6 do 19 ton, z 15 rázvorov a zo 7 motorov s výkonom od 140 do 300 k, pre ktoré je pripravených 13 verzií prevodoviek. K dispozícii je aj pohon 4×4.
MAN: Efektívne aj na stavbách
V expozícii MAN Truck & Bus mali svetovú premiéru motory MAN Euro VI pre stavebné vozidlá, viacmiestna kabína pre modelové rady MAN TGL/TGM, ťažký štvornápravový sklápač s 20-kubíkovou korbou a celkovou hmotnosťou 50 ton pre zákazníka až z Chile…
Nové stavebné trucky MAN TGS a TGX sa predviedli s kompletne preštylizovanou prednou časťou. Keďže technológia Euro 6 si vyžaduje viac chladenia, otvory pre prístup vzduchu v prednej časti vozidla zaberajú viac plochy. Tento faktor dizajnéri zohľadnili v konštrukcii nových masívnych trojdielnych oceľových nárazníkov, ktoré sú harmonicky integrované do kabíny. Model TGS je efektívny pracant – na staveniskách veľmi často vidieť konfigurácie 6×4 s trojstranným sklápačom. Teraz MAN predstavil tento variant s originálnou brzdou riadenia (v teréne uľahčuje zatáčanie vozidla selektívnym pribrzďovaním kolesa na vnútornej strane zákruty, pracuje do rýchlosti 30 km/h) a s prevodovkou MAN TipMatic® so softvérom nastaveným pre prácu v teréne.
Zmodernizovaný interiér kabín modelového radu TGL a TGM pre distribúciu tovarov a regionálnu nákladnú dopravu ponúka viac komfortu a väčšiu funkčnosť vďaka kvalitným materiálom a jednoduchým ovládacím prvkom. Paletu noviniek doplnila prepracovaná štvordverová kabína s obsaditeľnosťou 6 + 1 pre rad TGL a TGM. Pre vozidlá pracujúce na staveniskách je zvlášť dôležité, aby motor generoval maximálny krútiaci moment už od nízkych otáčok. Nové motory MAN Euro VI majú okrem emisií pod kontrolou aj túto požiadavku – v ešte širšom rozsahu otáčok než verzie Euro V. Napríklad pohonné jednotky pre stavebné trucky MAN ťažkej triedy poskytujú maximálny krútiaci moment už od otáčok 930 min-1 až do 1400 otáčok za minútu, pričom na výber sú verzie s výkonom 235 kW/320 k (1600 Nm), 265 kW/ 360 k (1800 Nm), 294 kW/400 k (1900 Nm) a 353 kW/440 k (2100 Nm). Takže stavebné modely MAN s nastupujúcou generáciou motorov Euro VI budú vedieť „vystrčiť pazúry“ v teréne, ale dokážu tiež jazdiť hospodárne po cestách. V rámci vývoja motorov Euro VI a systémov spracovania výfukových plynov bolo nutné špecifikovať a navrhnúť komponenty tak, aby vozidlo prišlo len o minimum z užitočného zaťaženia. Súčasne museli konštruktéri prispôsobiť podvozok a najmä rám stavebnému sektoru – nielen kvôli najrôznejším nadstavbám, ale i pre verzie vybavené hydraulickou rukou, pre montáž čerpadiel na pohon pracovných strojov, snehových pluhov, zametacích jednotiek alebo silážnych kompresorov. Umiestnenie tlmičov výfuku, nádrží na palivo, resp. AdBlue a ďalších konštrukčných riešení dokazuje, že vozidlá sú maximálne prispôsobené požiadavkám stavebného priemyslu i výrobcov nadstavieb.
MAN vyrábal sklápače už takmer pred sto rokmi. Jeho spolupráca s mníchovskou spoločnosťou Meiller, ktorej vyklápacie nadstavby pre stavebné vozidlá dobre poznáme aj u nás, sa datuje do roku 1916… Ale hlavne: V stavebnom sektore MAN stavia na vyše 75 rokoch praxe s výrobou vozidiel s pohonom všetkých kolies. Rovnako dôležité sú jeho dlhoročné skúsenosti s konfiguráciou šasi a hnacích sústav pre špeciálne vozidlá. Z technických inovácií posledného desaťročia vyniká originálnosťou napríklad zapínateľný systém pohonu predných kolies MAN HydroDrive ® alebo vodný retardér MAN Pri- Tarder®, ktoré sú dnes súčasťou ponuky nových vozidiel s motormi Euro VI pre stavebný priemysel.