Škoda 110 R Coupé má 50 rokov
Uplynulo polstoročie od premiéry jedného z najkrajších modelov českej automobilky. Bolo to v piatok, 4. septembra 1970. Na brnianskom veľtrhu prvýkrát predstavili nový športový automobil Škoda 110 R Coupé. Bol odvodený z aktuálneho modelového radu 110/110, ktorý sa v Mladej Boleslave vyrábal už rok. V sobotu 5. septembra 1970 otvorili veľtrh pre verejnosť.
Na brnianskom strojárskom veľtrhu každoročne udeľovali výnimočným exponátom zlaté medaily. V roku 1970 získala medailu automatická dojacia stanica DZ-100 z Pelhřimova i traktor Zetor Crystal 8011, ale Škoda 110 R Coupé nie. Napriek tomu bolo nové auto výnimočné a neopakovateľné z mnohých hľadísk. Dnes by sa do podobných projektov nepustil nikto a koncernová kolosálna administratíva by to nakoniec ani nedovolila. Veď pre sériu iba 57 085 áut by koncern nevyvíjal samostatnú palubnú dosku, sedadlá, okná a nekupoval by drahé lisovacie zariadenia do karosárne....
Továreň v Kvasinách so svojou vývojovou dielňou je dodnes pýchou automobilky Škoda, dnes tu vznikajú napríklad modely Superb, Karoq a Kodiaq. Na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia v Kvasinách začali vyrábať krásne kabriolety, ktoré ľudia poznali pod menom Felicia. Ich výroba sa však skončila v roku 1964, keď v materskom závode v Boleslave začali vyrábať modely s motorom vzadu - Škody 1000 a 1100 MB.
Odporúčame:
Automobilka Škoda má 125 rokov, prvé auto vyrobili v roku 1900
V Kvasinách dožívala výroba Octavie Combi a musel sa stať zázrak, aby sa malá automobilka s nedostatkom peňazí pomaly nestala iba výrobcom náhradných dielcov. S tým sa však vedúci vývoja František Chamrád so svojím kolektívom nemohli zmieriť. Podarilo sa im získať v roku už 1966 dôležité informácie o tom ako bude vyzerať Škoda 100 a pustili sa do práce. Páni Eduard Bělík a Jiří Kubec vymysleli ako by mohlo vyzerať dvojdverové kupé odvodené od budúceho modelového radu a nakreslili ho. Václav Jehlička vyrobil drevený model, ktorý potom Kvasinčania ukázali vedeniu automobilky. Vrchnosti sa našťastie okamžite zapáčil a súdruhovia s vidinou lukratívneho exportu na Západ povolili sériovú výrobu.
Prvé prototypy vznikli v roku 1968. Mali ešte rámčeky okolo okien, nemali talianske zámky a kľučky Bomoro, ale boli určite niekoľkonásobne lepšie a krajšie ako mladoboleslavské pokusy pokračovať v stopách typu 1100 MBX s karosériou bez stredového stĺpika, ktorá sa neskutočne skrúcala. Kvasinské kupé bola prvá Škoda, ktorá mala bezprievanové vetranie interiéru, čerstvý vzduch vchádzal mriežkou pod čelným sklom.
Nakoniec pomohla aj Boleslav, najmä vylepšeným motorom. Objem 1107 kubických centimetrov (68 x 72 mm) ostal zachovaný z modelu Škoda 110 L, ale nové piesty, vačka s odlišným časovaním, chladič oleja, dvojité výfukové potrubie a najmä dvojspádový karburátor vyhnali výkon až na 52 koní. V niektorých katalógoch sa písalo dokonca o výkone 62 koní, bolo to však podľa normy SAE, ktorá nebrala do úvahy straty pri poháňaní vodného či olejového čerpadla a dokonca ani dynama. Modrý exemplár číslo štyri má zaujímavý osud. Mal v Moskve potešiť najvyššieho boľševika Leonida Iljiča Brežneva (1906 – 1982). Autom našťastie pohrdol a vrátilo sa späť
Výrobný program bol teda zachránený, ale príprava a nakoniec aj začiatok výroby bol pre malú fabriku nepredstaviteľne ťažký proces. Začiatok výroby plánovaný na 1. január 1970 sa musel odložiť a v čase, keď sa päť kusov predvádzalo v septembri v Brne, bolo vyrobených iba 50 kusov overovacej série. Do konca roka 1970 vyrobili ešte 180 kusov.
Prečítajte si tiež:
Poznáte Škoda Sagitta? Malo ísť o dostupnejší Popular
Až rok 1971 priniesol úľavu, pretože sa skončila výroba Octavie Combi a dala sa preorganizovať výroba. Mnoho paradoxov vo výrobe však ostalo, lakovňa bola na druhej strane cesty, takže rozpracované karosérie sa vozili sem a tam, v závode nefungovala kotolňa, zamestnancov sužovala zima a tí museli po sobotách pomáhať aj poľnohospodárskemu družstvu v čase repnej kampane. Navyše viazla dodávka dielcov od subdodávateľov, preto nedokončené autá čakali vonku pred výrobnou halou ešte na otáčkomery, tlakomery oleja, zámky, hlavové opierky či radiace páky.
Dnes si už ťažko vieme predstaviť aké úsilie museli zamestnanci v Kvasinách vynaložiť, aby sa táto legenda vôbec vyrábala. Ale určite to stálo za to. Škoda 110 R Coupé sa stala pojmom a chceli ju mať všetci. No nie všetci na to mali. V roku 1973 išlo až 93 percent vyrobených áut na export. V roku 1979 stála približne 67 tisíc korún, pričom Škoda 120 L bola za 52 tisíc korún. Výroba sa skončila 30. decembra 1980, posledných päť mesiacov mali všetky autá už 13-palcové kolesá. Popri 57 085 vyrobených kusoch Škody 110 R Coupé sa podarilo vyrobiť ešte 1317 kompletných karosérií a 640 skeletov. Posledných 20 skeletov v roku 1986. Dnes sa cena Škody 110 E Coupé v pôvodnom stave pohybuje okolo 16 tisíc eur. Odhadom je v Českej republike v pojazdnom stave ešte pätina z pôvodne predaných kusov.