Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Revolučné riadenie Infiniti si nerozumie s mrazmi. Zlyháva aj záložný systém
Japonská automobilka priviedla do sériovej výroby technológiu, s ktorou už približne 15 rokov koketujú aj iní výrobcovia. Riadenie bez mechanického spojenia volantu s kolesami však prakticky hneď postihli problémy. V mrazoch nefunguje a problémy má aj klasický stĺpik riadenia, slúžiaci ako záloha.
Absencia akéhokoľvek mechanického spojenia volantu a kolies je veľkou výzvou pre konštruktérov. Takzvaný systém „drive by wire“ už minimálne v podobe prototypu predstavili prakticky všetky veľké koncerny i menší výrobcovia dielov pre automobilový priemysel.
Avšak zavedeniu novej techniky do výroby vždy bránil najmä strach zo zlyhania elektroniky a následnej neovládateľnosti auta.
Luxusná odnož značky Nissan – Infiniti – sa pokúsila o malú revolúciu. Vo svojom európskom vývojom centre, situovanom v Barcelone, dotiahla technológiu drive by wire až do produkčnej podoby. Systém dostal obchodný názov Direct Adaptive Steering (DAS) a objavil sa v útrobách sedanu strednej triedy Infiniti Q50.
Prevodovku riadenia ovláda servopohon na základe pokynov od riadiacej jednotky. Tá berie do úvahy aktuálnu rýchlosť, mieru pootočenia volantu i zvolený jazdný režim. Vodič má k dispozícii štyri módy, v ktorých sa mení spätná väzba a najmä strmosť riadenia. Práve jednoduchá zmena strmosti riadenia, hoci aj počas jazdy, má byť najväčšou výhodou celého systému.
Na parkovisku či pri slalome je sedan údajne mimoriadne obratný, zatiaľ čo pri vyšších rýchlostiach na diaľnici reaguje rozvážnejšie.
Odpor riadenia, tak ako pri elektrických posilňovačoch, vytvára elektromotor. Infiniti tvrdí, že na základe už spomenutých vstupných údajov, systém dokáže dať šoférovi aj spätnú väzbu od riadenia. Ako to funguje v praxi, je pre nás zatiaľ záhadou.
Otázne je, či to niekedy zistíme, pretože krátko po spustení výroby sa objavili prví nespokojní zákazníci. Stačilo vraj, aby teplota vzduchu v noci klesla pod bod mrazu a elektronika prestala fungovať. Navyše, oneskorené bolo aj pripojenie klasického stĺpika riadenia, ktorý slúži ako poistka pri zlyhaní elektroniky.
Infiniti uvádza, že vozidlo sa teoreticky môže stať neovládateľným. Na severoamerickom trhu už odštartovala zvolávacia akcia. Automobilka nekonkretizovala, čo konkrétne je príčinou porúch. Uviedla iba počet sťažností – 23.
Paradoxne, výrobca pri uvedení systému na trh prizvukoval, že v priebehu testovacieho cyklu 400.000 kilometrov nedošlo k žiadnym problémom.