Ev6 autozurnal.com 1140x190px

Jesenný autosalón vo Frankfurte vynechá najmenej deväť značiek

Svetové autosalóny už nelákajú výrobcov áut tak, ako kedysi. Niektorí dávajú prednosť internetu, iní jednoducho šetria.

Organizátori autosalónu IAA vo Frankfurte evidujú viac ako 50 prihlásených vystavovateľov z Európy, USA a Ázie. Očakávať vraj môžeme prezentáciu mladých ázijských výrobcov, aj veľkých technologických spoločností, ako Qualcomm, Sony, IBM.

Chýbať však bude najmenej deväť tradičných automobilových značiek z Európy a Japonska.

Peugeot ešte vlani prostredníctvom svojho marketingového riaditeľa Guillaume Couzy oznámil, že značka vynechá jesenný autosalón vo Frankfurte.

Francúzska automobilka sa stále viac sústreďuje na takzvaný digitálny marketing. Svoje novinky chce prezentovať najmä cez elektronické médiá, na internete a cez sociálne siete, ktoré dokážu priblížiť automobil rôznym typom ľudí.

Výdavky francúzskej značky na digitálny marketing v ostatných rokoch stúpli z 15 na 30 percent. Peugeot chce do konca tohto desaťročia investovať až polovicu peňazí určených na propagáciu práve do digitálneho marketingu. Couzy ďalej oznámil, že značka sa chce sústrediť na podujatia, kde si potenciálny zákazník môže auto hneď aj vyskúšať.

Rozhodnutie automobilky nezúčastniť sa frankfurtského autosalónu podporil pomerne malý, 1,7-percentný podiel na nemeckom automobilovom trhu.

V rámci koncernu PSA Groupe bude vo Frankfurte chýbať aj prémiová značka DS. Naopak, Citroën sa zúčastní, pretože potrebuje odprezentovať nový malý crossover - nástupcu dosluhujúcej C-trojky Picasso.

Peugeot a DS nie sú jediní, stále viac automobiliek si vyberá, ktoré autosalóny absolvuje a ktoré nie. V rámci Európy sa do nemilosti dostávajú najmä jesenné výstavy - Paríž a Frankfurt. 

Prhlášku na IAA vo Frankfurte stiahol aj koncern Fiat Chrysler Automobiles. To znamená, že chýbať budú expozície značiek Alfa Romeo, Fiat a Jeep.

Nissan má novú stratégiu pre výstavy a prezentáciu spoločnosti, pričom Frankfurt do nej nepatrí. Nezúčastní sa ani luxusná divízia Nissanu - Infiniti.

Mitsubishi bude v pavilónoch frankfurtského výstaviska zastupovať iba miestny distribútor. Volvo sa v rámci starého kontinentu sústredí výhradne na Ženevu.

Účasť na autosalóne rozhodne nie je lacná záležitosť. Francúzsky magazín Argus vlani načrtol, koľko stojí účasť na parížskom autosalóne. Výstavisko Porte de Versailles si počas Mondial de l'Automobile pýta za jeden meter štvorcový výstavnej plochy 175 eur. Ešte treba navrhnúť, doviezť a zmontovať expozíciu, zaplatiť personál, stravu,...

S rastúcim množstvom zábavnej elektroniky na palube áut, niektoré značky kombinujú účasť na autosalóne s prezentáciou na niektorom z veľtrhov spotrebnej elektroniky (Barcelona, Las Vegas).

Advertisement